
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" липня 2017 р. Справа № 809/841/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Кафарського В.В.,
за участю секретаря Федів А.В.,
представника позивача Гушулей М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до Товариства з додатковою відповідальністю "Західбуделеватор" про стягнення заборгованості в сумі 1 078,80 грн., -
ВСТАНОВИВ:
08.06.2017 Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Західбуделеватор" (далі - відповідач, ТзДВ "Західбуделеватор") про стягнення заборгованості в сумі 1 078,80 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідач в порушення вимог пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, допустив заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виплата якої пенсіонеру здійснена позивачем за рахунок коштів Пенсійного фонду України за травень 2017 року в розмірі 1 078,80 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у адміністративному позові. Просила позов задовольнити повністю.
Суд зазначає, що позивачем виконано вимоги суду, та надано особову справу колишнього працівника відповідача ОСОБА_2.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Подав суду клопотання, в якому просив розгляд справи відкласти, мотивуючи тим, що він є представником відповідача в іншій справі, яка розглядається Надвірнянським районним судом. Однак суд дане клопотання не взяв до уваги, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом. З цього приводу суд зазначає, що розгляд даної справи вже відкладався у зв'язку із неявкою представника відповідача та у зв'язку із його клопотанням про відкладення.
Також суд звертає увагу, що відповідач 21.06.2017 реалізував своє право на подання заперечення на адміністративний позов, і його заперечення судом враховано під час з'ясування всіх обставин справи. Так, зі змісту данного заперечення слідує, що відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що проведення атестації після 21 серпня 1992 року є обов'язковою умовою для зарахування періоду роботи із шкідливими умовами праці до пільгового стажу. Записами у трудовій книжці ОСОБА_2 (окрім тих, які зараховано відповідачем до пільгового стажу) підтверджуються наступні періоди його роботи: майстром і виконробом в Івано-Франківському постійно діючому будівельному поїзді № 9 з 21. 07.1980 р. по 15.08.1988 р.; майстром РСУ в ТзОВ РБФ "Рембудком-ЛТД" до 19.08.1994 р.
Вищевказані професії передбачено Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України № 10 від 26.01.1991 р. та № 162 від 11.03.1994 р.
Відповідач зазначає, що в матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження факту проведення атестації робочих місць в Івано-Франківському постійно діючому будівельному поїзді № 9 (правонаступником якого є ТДВ "Західбуделеватор"). Крім того, відповідно до листа Державної експертизи умов праці № Л-40/15 від 15 квітня 2016 року та довідки ТзОВ РБФ "Рембудком-ЛТД" № 04 від 02 лютого 2016 року атестація робочих місць в ТзОВ РБФ "Рембудком-ЛТД" не проводилася.
За таких обставин, на думку відповідача, немає підстав для зарахування вищевказаних періодів роботи до пільгового стажу ОСОБА_2
На підставі приписів статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив здійснити розгляд даної адміністративної справи за відсутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, заслухавши представника позивача, суд зазначає наступне.
31.03.1999 ТзДВ "Західбуделеватор" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ № 696188 (а.с. 6), а також Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 476791 (а.с. 7), перебуває на обліку в Коломийському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Об'єктом сплати для платника зазначеного збору є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Об'єктом оподаткування для ТзДВ "Західбуделеватор" є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 вказаного Закону та норм Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.
Статтею 5 вказаного Закону його дію поширено на регулювання відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 за №21-1, встановлює обов'язок підприємств здійснювати відшкодування витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В судовому засіданні встановлено, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, ОСОБА_2 призначено пенсію на пільгових умовах.
Так, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2016 року у справі № 344/5424/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ТДВ "Західбуделеватор", про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 27.07.2016 року у справі № 344/5424/16-а, - скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги позивача задоволено частково. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, викладену в листі № 1015/03 від 04.03.2016 року, у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог п."б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, починаючи з 02.01.2016 року, призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до вимог п."б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 21.07.1980 року по 15.08.1988 року майстром і виконробом в Івано-Франківському постійно діючому будівельному поїзді № 9. У задоволенні решти позовних вимог позивача відмовлено (а.с.58-61).
Відтак колишньому працівнику відповідача ОСОБА_2 призначено та виплачується пенсія на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Дана обставина підтверджуються розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за травень 2017 року (а.с. 8), що направлені відповідачу, та отримані уповноваженим представником, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 12).
Пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Враховуючи вищевикладені норми, суд зазначає, що обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України, відповідач зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органами Пенсійного фонду України, підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунки цих витрат, які надсилаються відповідачу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний здійснювати відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах ОСОБА_2
Пунктом 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (абзац 1).
Суд зазначає, що відповідачем не здійснено відшкодування вказаних сум понесених позивачем витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за травень 2017 року.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що несплата ТзДВ "Західбуделеватор" понесених позивачем витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за травень 2017 року у сумі 1 078,80 грн., вчинена всупереч частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за №21-1, а позовні вимоги є такими, що підлягають до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Західбуделеватор" (код ЄДРПОУ 01354705) на користь Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області 1 078 (одна тисяча сімдесят вісім) грн. 80 коп. заборгованості з відшкодування сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за травень 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кафарський В.В.
Постанова складена в повному обсязі 12.07.2017.