Справа № 234/9851/17
Провадження № 1-кс/234/3312/17
УХВАЛА
про призначення ревізії
10 липня 2017 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Фоміна Ю.В., за участю секретаря Сторчай А.Д., слідчого Сергєєва А.В.,
розглянувши клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово господарської діяльності ТОВ «Краматорськтеплоенерго»,
ВСТАНОВИВ:
06.07.2017 року слідчий в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_1, за погодженням з прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури Донецької області ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово господарської діяльності ТОВ «Краматорськтеплоенерго» із НАК «Нафтогаз України» за період з 2012 по 2015 роки, яку доручити спеціалістам Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області (87515, м. Маріуполь, вул. Архітектора Нільсена, 26/2).
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Слідчий суддя вислухавши пояснення слідчого, розглянувши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, вважає, що клопотання підлягає задоволенню часткове з наступних підстав.
Першим слідчим відділом слідчого управління прокуратури Донецької області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №42016050000001177 від 01.11.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом запровадження службовими особами ТОВ "Краматорськтеплоенерго" (ЄДРПОУ 34657789 Донецька обл., м.Краматорськ, вул.Орджонікідзе, буд.5), за сприянням посадових осіб Державної фіскальної служби України, протиправного механізму розкрадання грошових коштів вказаного підприємства.
Зокрема, в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження, спеціалістами Національної комісії України, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) проведено аналіз матеріалів наданих ТОВ«Краматорськтеплоенерго» (далі Товариство) щодо виробничих показників Товариства при провадженні господарської діяльності з виробництва та відпустку теплової енергії для категорії споживачів «населення» в частині цільового використання комунального природного газу та відповідності їх даним звітів, які подавались до НКРЕКП протягом 2012-2015 років.
За результатами вказаного аналізу встановлено, що протягом 2012-2015 років відповідно до актів прийому-передачі природного газу, підписаних між НАК«Нафтогаз України» та ТОВ «Краматорсьтеплоенерго», Товариством спожито природного газу для виробництва та відпуску теплової енергії для категорії «населення» в обсязі 218,989 млн. м3.
Протягом зазначеного періоду ТОВ «Краматорсьтеплоенерго» для потреб категорії «населення» реалізовано 1001,138 тис. Гкал теплової енергії.
Водночас, з урахуванням фактичного відпуску теплової енергії для категорії «населення», загальновиробничих норм питомих витрат палива на відпуск з ТЕЦ теплової енергії та нормативних втрат теплової енергії в теплових мережах при її транспортуванні за вказаний період (помісячно), за результатами аналізу встановлено, що протягом 2012-2015 років Товариством використано не за цільовим призначенням природний газ, що поставлявся для забезпечення теплопостачання населення в обсязі 36,109 млн. м3.
Враховуючи вартість природного газу у 2014-2015 роках для промислових споживачів та інших субєктів господарювання, ТОВ«Краматорсьтеплоенерго» не сплатило НАК «Нафтогаз України» повної вартості обсягів використаного не за цільовим призначенням природного газу, що поставлявся для забезпечення теплопостачання населення, чим завдано збитків НАК «Нафтогаз України» у сумі близько 114,67 млн. грн.
Таким чином, ТОВ«Краматорськтеплоенерго» у 2012-2015роках завдало збитків НАК «Нафтогаз України» у сумі близько 114,67 млн. грн, за рахунок маніпуляцій з обсягами природного газу та застосування цін на природний газ, які були різними залежно від категорій споживачів.
У ході проведення досудового розслідування проведено ряд обшуків у ході яких виявлено та вилучено документи щодо отримання та використання природного газу ТОВ «Краматорськтеплоенерго» за період 2012 - 2015 років.
Для встановлення вказаних вище обставин необхідно провести позапланову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності ТОВ «Краматорськтеплоенерго», яка здійснюється органами Державної аудиторської служби України.
Проведення позапланової ревізії необхідно для встановлення обєктивної істини у кримінальному провадженні, оскільки її результати можуть слугувати підставою для притягнення осіб до кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі Закон), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообовязкового державного соціального страхування, бюджетних установах і субєктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю субєктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Відповідно до п.п. 1, 4 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженою постановою КМУ №43 від 03.02.2016 Держаудитслужба відповідно до покладенихнанеї завдань здійснює контроль у:
-міністерствах, інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообовязкового державногосоціального страхування, бюджетних установах, субєктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообовязкового державногосоціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи);
-субєктах господарськоїдіяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні;
-реалізує державнийфінансовий контроль через здійснення:
-державногофінансового аудиту;
-перевірки державних закупівель;
-інспектування (ревізії);
-моніторингу закупівель;
-здійснює контрольза цільовим, ефективним використанням і збереженням державнихфінансових ресурсів, необоротних та інших активів;
-досягненням економії бюджетних коштів і результативності вдіяльності розпорядників бюджетних коштів;
-цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), отриманихпід державні (місцеві) гарантії;
-достовірністю визначення потреби в бюджетних коштахпід час складання планових бюджетних показників та відповідністю взятих розпорядниками бюджетних коштів бюджетних зобовязань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі);
-дотриманням законодавства на всіх стадіяхбюджетногопроцесу щодо державного і місцевих бюджетів;
-дотриманням законодавства про державні закупівлі;
-веденням бухгалтерськогообліку, а також складенням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету;
-станом і достовірністю бухгалтерськогообліку і фінансової звітності;
-виконанням функцій з управління обєктами державної власності;
-станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів, станом внутрішнього контролю в іншихпідконтрольних установах;
-усуненням виявлених недоліків і порушень.
Відповідно до порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженою постановою КМУ №550 від 20.04.2006 позапланова виїзна ревізія - ревізія, яка не передбачена в планах проведення заходів державного фінансового контролю і проводиться за наявності обставин, визначенихЗаконом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".
Відповідно доп. 4 ч. 2 ст. 40 КПК слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом. Такий порядок встановлений в Законі України«Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі органом державного фінансового контролю фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Результати державного фінансового аудиту та їх оцінка викладаються у звіті.
Відповідно до ч.7,8 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
В провадженні слідчого СВ Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014050390001657 від 11.08.2014 року, за фактом внесення до офіційних документів в період часу з 2012 по 2013 роки службовими особами ТОВ «Краматорськтеплоенерго» завідомо неправдивих відомостей, внаслідок чого у 2014 року незаконно отримано відшкодування з державного бюджету. Попередня правова кваліфікація даного кримінального правопорушення, передбачена ч. 1 ст. 366 КК України.
Тобто підставою для проведення перевірки у даному випадку є внесення відомостей до ЄРДР та розпочате розслідування.
Таким чином, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання слідчого обґрунтовано та підлягає задоволенню, є всі підстави для проведення позапланової виїзної ревізії ТОВ «Краматорськтеплоенерго» спеціалістами Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області в зазначений строк з14.08.2017 року по 05.09.2017 року, що не перевищує 15 робочих днів.
При розгляді клопотання, учасники процесуальної дії клопотання про застосування технічних засобів фіксування не робили. Відповідно до ст.107 КПК України фіксація судового розгляду клопотання, технічними засобами, не проводилась.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.11 Закону України « Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст. 40 КПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово господарської діяльності ТОВ «Краматорськтеплоенерго» - задовольнити повністю.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» (ЄДРПОУ 34657789 Донецька область, м.Краматорськ, вул.Орджонікідзе, буд.5), яку доручити спеціалістам Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області (87515, м. Маріуполь, вул. Архітектора Нільсена, 26/2).
На вирішення позапланової виїзної ревізії поставити такі питання:
1)Наявність договорів та додаткових угод і додатків до них, укладених між НАК «Нафтогаз України» та ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (ЄДРПОУ 34657789) з купівлі-продажу (поставки) природного газу, які діяли протягом 2012-2015 років. Які саме договори укладено, на який обсяг природного газу, на яку суму коштів та по яким напрямкам використання (для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами, організаціями та іншими споживачами, для власних потреб, тощо)?
2)Чи дотримано ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (ЄДРПОУ 34657789) вимоги чинного законодавства України та підзаконних нормативно-правових актів під час укладання з НАК «Нафтогаз України» договорів купівлі-продажу (поставки) природного газу, які діяли протягом 2012-2015 років? Яким чином та відповідно до яких нормативно-правових актів погоджувались прогнозовані обсяги газу, що постачались НАК «Нафтогаз України» на користь ТОВ «Краматорськтеплоенерго» для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у 2012-2015 роках?
3)Яку кількість природного газу поставлено НАК «Нафтогаз України» на користь ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (ЄДРПОУ 34657789) у 2011-2015 роках в розрізі договорів купівлі-продажу (поставки) та напрямків використання, в тому числі для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням?
4)Взаєморозрахунки та виконання договорів купівлі-продажу (поставки) природного газу, укладені між НАК «Нафтогаз України» та ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (ЄДРПОУ 34657789), які діяли протягом 2012-2015 років, станом на момент проведення ревізії. Яку суму грошових коштів ТОВ «Краматорськтеплоенерго» сплачено на користь НАК «Нафтогаз України» за результатами поставок природного газу в 2012-2015 роках в розрізі договорів та напрямків використання (для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами, організаціями та іншими споживачами, для власних потреб, тощо)? Правильність відображення дебіторської та кредиторської заборгованості. Стан проведення претензійно-позовної роботи.
5)Чи використовувався ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (ЄДРПОУ 34657789) природний газ, поставлений у 2012-2015 роках на підставі договорів, укладених з НАК «Нафтогаз України», не у відповідності до напрямків споживання, передбачених умовами таких договорів та у яких обсягах?
6)Чи нанесені НАК «Нафтогаз України» збитки та у якому розмірі, внаслідок використання ТОВ «Краматорськтеплоенерго» (ЄДРПОУ 34657789) природного газу не у відповідності до напрямків споживання, передбачених умовами договорів, які діяли протягом 2012-2015 років?
Надати спеціалістам Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області доступ до документів ТОВ «Краматорськтеплоенерго», у тому числі вилучених у ході обшуків під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 4201605000000177, що зберігаються за місцезнаходженням першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Румянцева, 4а.
Ревізію провести у період з 14.08.2017 по 05.09.2017.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Краматорського міського
суду Донецької області ОСОБА_3