Ухвала суду № 67669006, 10.07.2017, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
10.07.2017
Номер справи
638/10199/17
Номер документу
67669006
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 638/10199/17 Провадження № 1-кс/638/1937/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

Слідчого судді Шишкіна О.В.,

секретарів Голуб Ю.О., Котяш Н.В.,

за участі прокурорів Гаврилюка М.Л., Струкова А.О.,

адвоката ОСОБА_1,

підозрюваного ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого військової прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_3, яке погоджено прокурором військової прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_4 в рамках досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017220750000186 від 26.05.2017 року за ч. 3 ст. 368 КК України відносно: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, який обіймає посаду начальника загального відділу управління з організаційної роботи та загальних питань Адміністрації Київського району Харківської міської ради, не одруженого, раніше не судимого, який зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,

ВСТАНОВИВ:

09 липня 2017 року до Дзержинського районного суду м. Харкова надійшло клопотання старшого слідчого військової прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_3, яке погоджено прокурором військової прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_2

Розпорядженням Харківського міського голови №3994 від 31.08.2012 року ОСОБА_2 .А. з 05.09.2012 року призначено на посаду начальника загального відділу управління з організаційної роботи та загальних питань Адміністрації Київського району Харківської міської ради та присвоєно йому 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Стаття 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про загальний відділ управління з організаційної роботи та загальних питань Адміністрації Київського району Харківської міської ради, затвердженого наказом голови адміністрації Київського району Харківської міської ради №38 від 01.03.2012 року, загальний відділ управління відділ управління з організаційної роботи та загальних питань Адміністрації Київського району Харківської міської ради (далі Відділ) є структурним підрозділом управління. Відділ очолює начальник відділу, який призначається на посаду та звільняється з посади згідно з чинним законодавством України міським головою за поданням голови адміністрації району та погодженням директора Департаменту діловодства Харківської міської ради.

Згідно посадової інструкції начальника загального відділу управління з організаційної роботи та загальних питань Адміністрації Київського району Харківської міської ради ОСОБА_2, затверджених головою Адміністрації Київського району Харківської міської ради 30.03.2015 року, начальник відділу належить до пятої категорії посад органів місцевого самоврядування.

Відповідно до положень посадової інструкції ОСОБА_2, як начальник відділу, несе відповідальність за дотримання вимог, обмежень, передбачених законодавством про державну службу, службу в органах місцевого самоврядування; порушення норм етики поведінки посадової особи органу місцевого самоврядування.

До пятої категорії посад, які встановлені в органах місцевого самоврядування, відповідно до ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» віднесено керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і

республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за

рахунок місцевого бюджету.

Згідно ст. 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування, з-поміж іншого, є: посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України, тобто ОСОБА_2, буду призначеним на посаду начальника загального відділу управління з організаційної роботи та загальних питань Адміністрації Київського району Харківської міської ради розпорядженням Харківського міського голови №3994 від 31.08.2012 року є посадовою особою місцевого самоврядування.

Одним із основних обовязків ОСОБА_2, як посадової особи місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування.

Окрім того, відповідно до ст. 2 Закон України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апарати (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо повязані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби, тобто, ОСОБА_2, обіймаючи посаду начальника загального відділу управління з організаційної роботи та загальних питань Адміністрації Київського району Харківської міської ради являється державним службовцем.

Державна служба здійснюється, відповідно до ст. 4 Закон України «Про державну службу», з дотримання, з-поміж іншого, принципу доброчесності - спрямованість дій державного службовця на захист публічних інтересів та відмова державного службовця від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень.

Державний службовець відповідно до ст. 8 Закон України «Про державну службу», зобовязаний: дотримуватисяКонституціїта законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обовязки; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» дія даного Закону поширюється, з-поміж іншого, на державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.

Так, згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», корупція це використання особою, зазначеною уч.1ст. 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи повязаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи повязаних з ними можливостей.

Також, відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Статтею 22 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним участині першійстатті 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та повязані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Відповідно до примітки 2 статті 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України "Про державну

службу" належать до категорії "Б", судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.

Так, відповідно до примітки 1 статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Тобто, ОСОБА_2, обіймаючи посаду начальника загального відділу управління з організаційної роботи та загальних питань Адміністрації Київського району Харківської області, яка відноситься до 5 категорії посад органів місцевого самоврядування, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 11 рангу, являючись державним службовцем, є службовою особою, яка займає відповідальне становище.

У ході виконання своїх службових обов'язків, в лютому 2017 року, точна дата в ході досудового розслідування не встановлена, ОСОБА_2 познайомився з ОСОБА_5, який є субєктом господарювання, являється фізичною особою-підприємцем та на території м. Харкова здійснює роздрібну торгівлю продуктами харчування в спеціалізованих магазинах.

Також, в лютому 2017 року, точна дата в ході досудового розслідування не встановлена, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_2, що бажає встановити тимчасову споруду для здійснення роздрібної торгівлі продуктами харчування на території Київського району м. Харкова.

Надалі, реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_2 всупереч вищевказаним вимогам Конституції України, Закону України «Про запобігання корупції», Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадових обовязків, не відмовившись від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень, вступив у позаслужбові відносини з ОСОБА_5 та під час особистої зустрічі в травні 2017 року повідомив ОСОБА_5 про необхідність передачі йому неправомірної вигоди за встановлення вказаної тимчасової споруди у розмірі одна тисяча девятсот доларів США та усуненні перешкод, які виникатимуть у ОСОБА_5 під час встановлення цієї тимчасової споруди.

Після чого, ОСОБА_5, діючи під контролем правоохоронних органів, 07.07.2017 року близько 15 год. 35 хв. у кабінеті №51, який займає ОСОБА_2 та який знаходиться на третьому поверсі адміністративної будівлі Адміністрації Київського району Харківської міської ради, що у м. Харкові по вул. Чернишевській, 55, передав останньому неправомірну вигоду у розмірі одна тисяча девятсот доларів США, які ОСОБА_2 вимагав від нього, ОСОБА_5, за встановлення вказаної тимчасової споруди та усунення перешкод, які виникатимуть у ОСОБА_5 під час встановлення цієї тимчасової споруди.

Таким чином, ОСОБА_2 обіймаючи посаду начальника загального відділу управління з організаційної роботи та загальних питань Адміністрації Київського району Харківської області, являючись службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи умисно, розуміючи протиправність своїх діянь направлених на власне незаконне збагачення, шляхом вимагання та отримання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів, 07.07.2017 року близько 15 год. 35 хв. у кабінеті №51, який займає ОСОБА_2 та який знаходиться на третьому поверсі адміністративної будівлі Адміністрації Київського району Харківської міської ради, що у м. Харкові по вул. Чернишевській, 55, отримав від ОСОБА_5 неправомірну вигоду у розмірі одна тисяча девятсот доларів США, які ОСОБА_2 вимагав від нього за встановлення тимчасової споруди для здійснення роздрібної торгівлі продуктами харчування на території Київського району м. Харкова та усунення перешкод, які виникатимуть у ОСОБА_5 під час встановлення цієї тимчасової споруди.

Вказані дії ОСОБА_2 органом досудового розслідування кваліфіковано за ознаками кримінального правопорушення-злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище неправомірної вигоди для себе за не вчинення такою службовою особою, в інтересах того хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднаного з вимаганням.

ОСОБА_2 обєктивно підозрюється у вчиненні вищевказаних кримінальних правопорушень, що підтверджується наступними матеріалами кримінального провадження, а саме: протоколом затримання особи підозрюваної у вчиненні злочину від 07.07.2017 року (обставин порушення вимог КПК України під час його складання слідчим суддею не встановлено), протоколом огляду, помітки та вручення ідентифікованих засобів грошових купюр, протоколом обшуку,

протоколами допиту свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9, а також іншими доказами зібраним в ході досудового розслідування..

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризику, передбаченого п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_2 покладається необхідність запобігання можливим спробам переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення.

08.07.2017 року ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення - злочину передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

07.07.2017 року о 15-40 год. ОСОБА_2 затримано на підставі ст. 208 КПК України.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, просив його задовольнити з підстав існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.

Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечували, просили обрати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту або інший запобіжний захід, не повязаний з триманням під вартою.

Вислухавши думку прокурора, захисника, підозрюваного, дослідивши надані докази, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Надані стороною обвинувачення докази свідчать про обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Слідчий суддя також вважає встановленим існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.

Під час розгляду клопотання слідчим суддею вивчалась можливість застосування відносно ОСОБА_2 більш мякого запобіжного заходу для запобігання вищевказаних ризиків, однак, враховуючи їх реальне існування, а також оцінюючи сукупність обставин, враховуючи особу підозрюваного, наявні підстави вважати, що знаходячись на волі підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, вчинити інше кримінальне правопорушення, невідворотність покарання, яке загрожує останньому за скоєння тяжкого кримінального правопорушення, а тому, суд вважає, що застосування більш мяких запобіжних заходів є неможливим та обирає для нього запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Згідно до вимог ч.3 ст.183 КПК України слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою визначає розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обовязків передбачених КПК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави, щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, визначається у таких межах: від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обовязків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує, у даному випадку, вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи, що ОСОБА_2 вчинив тяжкий корупційний злочин, враховуючи, що вчинене ним кримінальне правопорушення створило в очах громадян негативне враження безладдя, безкарності та корупції в органах місцевого самоврядування, зважаючи на суспільно-політичну ситуацію в державі необхідність боротьби з корупцію, слідчий суддя вважає необхідним призначити останньому розмір застави - 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який здатна забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього обовязків.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.177,178,182,183,193,194,196,197, 205,206,372,395 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого військової прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_3, яке погоджено прокурором військової прокуратури Харківського гарнізону ОСОБА_4 про застосування до підозрюваного ОСОБА_2 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою задовольнити.

Обрати відносно підозрюваного ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у Харківській установі виконання покарань № 27 строком не більше 60 (шістдесяти) днів до 15 години 40 хвилини 04 вересня 2017 року.

Відносно підозрюваного ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 застосувати обраний запобіжний захід та рахувати строк з 15 години 40 хвилин 07 липня 2017 року.

Визначити суму застави у розмірі 168 400,00 гривень (сто шістдесят вісім тисяч чотириста грн.), яку можливо внести на депозитний рахунок ТУ ДСА України в Харківській області (рахунок 37318008000164, МФО 851011, код ЄДРПОУ 26281249, одержувач ТУ ДСА України в Харківській області, банк одержувач ГУ ДКСУ в Харківській області, призначення платежу запобіжний захід застава, № судового рішення та ПІБ особи, якою вноситься застава).

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.

При внесенні визначеної суми застави, ОСОБА_2 з-під варти звільнити.

У разі внесення застави, на підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на ОСОБА_2 наступні обовязки: 1) прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду за першою вимогою; 2) не відлучатися із населеного пункту, який буде встановлено та в якому він проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; 3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; 4) здати на зберігання слідчому, який здійснює досудове розслідування по кримінальному провадженню свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон; 5) утримуватися від спілкування із свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого кримінального правопорушення; 6) носити електронний засіб контролю.

Визначити 2-місячний термін дії обов'язків, покладених судом у разі внесення застави,з моменту звільнення з-під варти у зв'язку з внесенням застави.

Роз'яснити підозрюваному, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення застави має бути наданий уповноваженій службовій особі установи тимчасового тримання під вартою.

Після отримання та перевірки документа, що підтверджує внесення застави, яка не може тривати більше одного робочого дня, уповноважена службова особа установи тимчасового тримання під вартою негайно має здійснити розпорядження про звільнення ОСОБА_2 з-під варти та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора та слідчого суддю Дзержинського районного суду м. Харкова.

З моменту звільнення з-під варти у зв'язку з внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави. Роз'яснити підозрюваному , що у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до апеляційного суду Харківської області протягом пяти днів з дня її оголошення, а ОСОБА_2 в той же строк, з моменту вручення йому копії ухвали суду.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя

Копію ухвали отримав «____»____2017 р. ___год.__хв. ______

ОСОБА_2