Ухвала суду № 67658823, 06.07.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2017
Номер справи
821/508/17
Номер документу
67658823
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 липня 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/508/17

Категорія: 10 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді : Бойка А.В.,

суддів: Димерлія О.О.,

Єщенка О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Голови ліквідаційної комісії по ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим та м. Севастополі Голубенко Дарії Ігорівни, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.03.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Голови ліквідаційної комісії по ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим та м. Севастополі Голубенко Д.І., в якому, з урахуванням уточнення 18.04.2017 року позовних вимог, просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Херсонській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією за інформаційним запитом ОСОБА_2 від 18 лютого 2017 року;

- зобов'язати голову ліквідаційної комісії по ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим та м. Севастополі Голубенко Д.І. виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року позов задоволено у повному обсязі

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 27.04.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу, обґрунтовану не повним з'ясуванням судом обставин справи та порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом передчасно та всупереч Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, яким чітко передбачено послідовність дій відповідних державних органів при здійсненні перерахунку пенсій військовослужбовців.

У зв'язку з цим, в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 18.04.2017 року та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_2.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що подана скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 є пенсіонером МВС, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Херсонській області та отримає пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України від 09.04.199 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

17.02.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління ПФУ в Херсонській області із заявою, в якій, посилаючись на лист МВС від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017 про повідомлення ПФУ про перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», просив повідомити чи перераховуються пенсії та надати копію остаточного грошового атестату та розрахунок його пенсії. Листом від 28.02.2017 року №25/Б-99-1 Головне управління ПФУ в Херсонській області повідомило ОСОБА_2 про відсутність підстав для перерахунку його пенсії.

З матеріалів справи, також, вбачається, що 18.02.2017 року ОСОБА_2 звернувся до голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в АР Крим та м. Севастополі Голубенко Д.І. із заявою про надання нової довідки з повною реальною інформацією про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Листом від 15.03.2017 за № 9, за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС України в АР Крим та м. Севастополі Голубенко Д.І., відповідач фактично відмовив у наданні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, мотивуючи тим, що до компетенції голови ліквідаційної комісії не входить визначення яка посада та спеціальне звання в поліції відповідає посадам та званням, з яких колишні співробітники звільнені з органів внутрішніх справ. Також, ОСОБА_2 повідомлено про створення міжвідомчої робочої групи під головуванням Міністерства соціальної політики України за участю представників Міністерства фінансів України, Пенсійного фонду України та Міністерства внутрішніх справ України для розроблення єдиної правової позиції і внесення відповідних змін до чинного законодавства. До робочої групи залучено фахівців кадрових, фінансових, юридичних та пенсійних підрозділів МВС, Національної поліції, ДСНС та представників ветеранських організацій. Залучені експерти розробляють відповідну систему прирівнювання посад колишніх працівників органів внутрішніх справ до посад поліцейських.

Не погоджуючись з вказаною відмовою відповідача у видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 звернувся з даним позовом до суду.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 та, як наслідок, про наявність підстав для їх задоволення. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 pоку № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала законної сили з 02.12.2015р., визначено складові та розміри грошового забезпечення для поліцейських.

Встановлені розміри грошового забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначені пенсії позивачу.

Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015р. № 900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно п.2 Порядку №45 Головні управління Пенсійного фонду України з моменту отримання інформації про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсій зобов'язані в 10 денний строк скласти списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії та подати їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Згідно п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками цих органів.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України за вих. №1461/05/22-2017 від 03.02.2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до Головних управлінь ПФУ довідки для перерахунку пенсії у порядку та в терміни, визначені законодавством.

Оскільки, зазначеним листом не роз'яснено ряд необхідних питань, Пенсійним фондом України направлено до Міністерства внутрішніх справ України лист від 14.02.2017р. №4133/02-23.

Відповідні роз'яснення на поставлені питання було надано листом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017, який отриманий Пенсійним фондом України 28.03.2017 року.

В свою чергу, Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив Головні управління ПФУ про необхідність підготування та направлення до ліквідаційних комісій ГУМВС (УМВС) в областях списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Головне управління ПФУ в Херсонській області в апеляційній скарзі наполягає, що підготувало відповідні списки та направило їх до ліквідаційної комісії ГУМВС (УМВС) листом від 28.03.2017 року №9493/02-23, однак доказів цих обставин ні до суду першої інстанції, ані до апеляційного суду надано не було.

В письмових поясненнях від 12.06.2017 року голова ліквідаційної комісії по ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим та м. Севастополі зазначив, що списків від пенсійного органу не надходило.

Зазначене свідчить, що Головне управління ПФУ в Херсонській області, в порушення Порядку №45, не направило ліквідаційній комісії по ліквідації Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим та м. Севастополі відповідні списки за відповідною формою і, як наслідок, відповідач, довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 не підготував та не видав.

Як зазначалось вище, голова ліквідаційної комісії УМВС України в АР Крим та м. Севастополі Голубенко Д.І. листом від 15.03.2017 року за №9 відмовив ОСОБА_2 у наданні довідки про розмір його грошового забезпечення.

Відповідно до Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики №195 від 19.07.2010 року, у разі, якщо орган державної влади перебуває у стадії ліквідації, довідку видає ліквідаційна комісія.

При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2013 року.

Зазначене спростовує доводи апеляційної скарги про порушення позивачем вимог Порядку №45, оскільки у нього наявне право на самостійне звернення до ліквідаційної комісії.

З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не виготовлені нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача та не направленні її до Головного управління ПФУ в Херсонській області, а також у відмові виготовити вказану довідку та направити її до пенсійного органу.

Щодо посилань відповідача на те, що він не може видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що з початку окупації Криму і до теперішнього часу в ліквідаційної комісії немає доступу до будь-яких документів з тимчасово окупованої території, то апеляційний суд не бере їх до уваги, оскільки вказана обставина не може бути підставою для обмеження чи позбавлення права позивача на отримання відповідних документів з метою здійснення перерахунку його пенсії. Більше того, в матеріалах справи відсутні відомості про вчинення Ліквідаційною комісією будь-яких дій, спрямованих на отримання відсутніх документів.

Відповідачем, який є суб'єктом владних повноважень, всупереч частини 2 статті 71 КАС України, не доведено правомірності своєї бездіяльності.

Приймаючи до уваги викладене, колегія доходить висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка. Доводи апеляційної скарги Головного управління ПФУ в Херсонській області висновків суду не спростовують.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко