КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/16900/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.
Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 липня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Безименної Н.В., Желтобрюх І.Л.
за участю секретаря судового засідання: Вітковської К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційні скарги позивача - Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» та відповідача - Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2013 року позивач, Публічне акціонерне товариство «Укрнафта», звернулись до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просили визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області №0003121520 від 26 червня 2013 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2014 року, позовні вимоги - задоволено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30 березня 2016 року судові рішення першої та апеляційної інстанції скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
За результатом нового розгляду, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2017 року позовні вимоги задоволено частково:
визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області від 26 червня 2013 року №0003121520 у частині збільшення грошового зобов'язання по орендній платі за землю у період 2010 року на суму 46 551 грн. 08 коп. у тому числі за основним платежем 38 194 грн. 95 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями 8 356 грн. 13 коп.;
у іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивачем та відповідачем подано апеляційні скарги. У апеляційній скарзі Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2017 року у частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. У апеляційній скарзі Бердянська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2017 року у частині задоволених позовних вимог та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Апелянти мотивують свої вимоги тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права із неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Заслухавши в судовому засіданні суддю доповідача, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача - підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню у частині відмови у задоволенні позовних вимог з прийняттям нової постанови, якою позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003121520 від 26 червня 2013 року за період з 2011 року по 30 квітня 2013 року - задовольнити, а у решті постанову суду першої інстанції - залишити без змін. Апеляційну скаргу відповідача необхідно залишити без задоволення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо судом не доведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального чи процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.
Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами відповідача проведено невиїзну документальну перевірку Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (ЄДРПОУ 00135390) з питань дотримання вимог податкового законодавства у частині сплати орендної плати за землю за період з 01 травня 2010 року по 30 квітня 2013 року по земельній ділянці площею 0,259 га, розташованій за адресою: м. Бердянськ, вул. Кабельників, 162-а та земельній ділянці площею 0,3021 га розташованій за адресою: м. Бердянськ, вул. 8 Березня, 82-а.
За результатом перевірки складено акт №000290/0152/00135390 від 06 червня 2013 року, яким встановлено порушення ст. 2 та 13 Закону України «Про плату за землю», ст. 271, 286, 288 Податкового кодексу України та заниження орендної плати за земельні ділянки на загальну суму 158 757 грн. 97 коп., у тому числі за період з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року на суму 38 194 грн. 95 коп., за 2011 рік на 57 292 грн. 43 коп., за 2012 рік на 57 292 грн. 43 коп., за період з 01 січня 2013 року по 30 квітня 2013 року на 5 978 грн. 16 коп.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області від 26 червня 2013 року №0003121520 згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до пп. 20.1.4, 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, за порушення ст. 2 та 13 Закону України «Про плату за землю» (із змінами та доповненнями) та ст. 271, 286, 288 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб у розмірі 191 286 грн. 91 коп., у тому числі 158 757 грн. 97 коп. - за основним платежем, 32 528 грн. 94 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Вважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач вернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення відповідача щодо суми грошового зобов'язання по орендній платі за землю за період 2010 року є протиправним, а за період з 2011 року по 30 квітня 2013 року - відповідає вимогам законодавства України.
Даючи правову оцінку викладеним фактичним обставинам, колегія суддів апеляційної інстанції частково погоджується з доводами суду першої інстанції з огляду на таке.
Сторонами не заперечується, що Бердянською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (орендарем), правонаступником якого є позивач, укладено договори оренди землі від 25 серпня 2005 року №040526500273 та №040526500274, згідно з якими орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельні ділянки площею 0,259 га, яка знаходиться за адресою м. Бердянськ, вул. Кабельників, 162-а, та земельну ділянку площею 0,3021 га, яка знаходиться за адресою м. Бердянськ, вул. 8 Березня, 82 для розміщення та обслуговування автозаправних станцій.
Відповідно до п. 2.3 договору оренди землі від 25 серпня 2005 року №040526500273 нормативна оцінка земельної ділянки за адресою: м. Бердянськ, вул. Кабельників, 162-а, згідно з витягом (довідкою) Бердянського міського управління земельних ресурсів №491 від 21 липня 2005 року становить 106 161 грн. 10 коп. без урахування щорічної індексації; згідно з п. 2.3 договору оренди землі від 25 серпня 2005 року №040526500274, нормативна оцінка земельної ділянки за адресою: м. Бердянськ, вул. 8 Березня, 82-а, згідно з витягом (довідкою) Бердянського міського управління земельних ресурсів №492 від 21 липня 2005 року становить 194 099,25 грн. без урахування щорічної індексації.
Згідно з п. 4.1 та 4.2 зазначених договорів, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4% від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення тридцять дев'ятої (позачергової) сесії міської ради IV скликання від 20 квітня 2005 року №1 «Про затвердження переліку розмірів плати за земельні ділянки у м. Бердянську». Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Згідно з податковими деклараціями з орендної плати за земельні ділянки, сума узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки, які знаходяться у користуванні підприємства становить, зокрема: по земельній ділянці площею 0,2590 га, яка розташована за адресою: м. Бердянськ, Кабельників 162-а, за період з травня по грудень 2010 року - 9 041 грн. 50 коп., за 2011 рік - 13 562 грн. 25 коп., за 2012 рік - 13 562 грн. 25 коп., за період з січня по квітень 2013 року - 10 341 грн. 63 коп.; по земельній ділянці площею 0,3021 га, яка розташована за адресою: м. Бердянськ, вул. 8 Березня 82-а, за період з травня по грудень 2010 року - 16 530 грн. 52 коп., за 2011 рік - 24 795 грн. 78 коп., за 2012 рік - 24 795 грн. 78 коп., за період з січня по квітень 2013 року - 7 592 грн. 82 коп.
Так, спірні правовідносини за період з 2010 року по 01 січня 2011 року регулювались нормами Закону України «Про плату за землю» та Закону України «Про систему оподаткування».
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних платежів належать такі податки і збори (обов'язкові платежі), як плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній станом на 2010 рік) річна орендна плата за земельні ділянки не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, цільове призначення земельних ділянок, переданих у платне володіння та користування позивачу, землі житлової та громадської забудови. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, гідно з витягом (довідкою) Бердянського міського управління земельних ресурсів №491 від 21 липня 2005 року становить 106 164 грн. 10 коп. без урахування щорічної індексації (земельна ділянка, розташована за адресою: м. Бердянськ, Кабельників 162-а) та 194 099 грн. 25 коп. (земельна ділянка, розташована за адресою: м. Бердянськ, вул. 8 Березня 82-а).
Так, згідно з податковими деклараціями з орендної плати за земельні ділянки, сума узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки, які знаходяться у користуванні підприємства становить, зокрема: по земельній ділянці, яка розташована за адресою: м. Бердянськ, Кабельників 162-а, за період з травня по грудень 2010 року - 9 041 грн. 50 коп.; по земельній ділянці, яка розташована за адресою: м. Бердянськ, вул. 8 Березня 82-а, за період з травня по грудень 2010 року - 16 530 грн. 52 коп.
Отже, річний платіж по орендній платі за земельні ділянки, розрахований, задекларований та сплачений позивачем за період 2010 року не є нижчим межі, встановленої нормами Закону України «Про плату за землю» та Закону України «Про оренду землі».
Спірні правовідносини за період з 01 січня 2011 року по 30 квітня 2013 року врегульовані нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодекс України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХIII ПК; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 % нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 зазначеного пункту).
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі.
Так, згідно з податковими деклараціями з орендної плати за земельні ділянки, сума узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки, які знаходяться у користуванні підприємства становить, зокрема: по земельній ділянці площею 0,2590 га, яка розташована за адресою: м. Бердянськ, Кабельників 162-а, за 2011 рік - 13 562 грн. 25 коп., за 2012 рік - 13 562 грн. 25 коп., за період з січня по квітень 2013 року - 10 341 грн. 63 коп.; по земельній ділянці площею 0,3021 га, яка розташована за адресою: м. Бердянськ, вул. 8 Березня 82-а за 2011 рік - 24 795 грн. 78 коп., за 2012 рік - 24 795 грн. 78 коп., за період з січня по квітень 2013 року - 7 592 грн. 82 коп.
Отже, річний платіж по орендній платі за земельні ділянки, розрахований, задекларований та сплачений позивачем за період з 2011 року по квітень 2013 року не є нижчим межі, встановленої нормами Податкового кодексу України.
Сторонами не заперечується, що розрахунок річний платіж з орендної плати по земельним ділянкам за період з 2010 року по 2012 рік здійснювався відповідно до витягу (довідки) з технічної документації щодо грошової оцінки земель №491 від 21 липня 2005 року.
У 2013 році Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» отримало нові витяги (довідки) з технічної документації: №113-м від 12 лютого 2013 року (по земельній ділянці, яка розташована за адресою: м. Бердянськ, вул. Кабельників, 162-а, загальна грошова оцінка з урахуванням щорічної індексації складає 1378885 грн. 20 коп.); №114-м від 12 лютого 2013 року (по земельній ділянці, розташованій за адресою: м. Бердянськ, вул. 8 Березня, 82-а, загальна грошова оцінка з урахуванням щорічної індексації складає 1012376 грн. 37 коп.).
На 2013 рік Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» надано до Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області декларацію з плати за землю, відповідно до якої сума орендної плати за землю розрахована відповідно до витягів (довідок) №113-м та №114-м від 12 лютого 2013 року.
Колегія суддів звертає увагу на те, що, розраховуючи суму річного платежу по орендній платі за період з 2010 по 2013 рік, у акті перевірки відповідач застосовує нормативну грошову оцінку земель відповідно до витягів (довідок) №113-м та №114-м від 12 лютого 2013 року.
Проте, позивачем правомірно застосовано витяг (довідку) з технічної документації щодо грошової оцінки земель №491 від 21 липня 2005 року при розрахунку річного платежу по орендній платі за період з 2010 року по 2012 рік та витяги (довідки) №113-м-№114-м від 12 лютого 2013 року при розрахунку річного платежу по орендній платі за 2013 рік.
Крім зазначеного, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що відповідно до податкового законодавства, чинного у період з 2010 року по 2013 рік (зокрема, Закону України «Про державну податкову службу в Україні та Податкового кодексу України), органи податкового контролю наділені повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати податків та зборів.
Так, договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства.
Нормами податкового законодавства України, чинними у період з 2010 року по 2013 рік, встановлено нижню межу річного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету.
Враховуючи те, що позивачем дотримано вимоги податкового законодавства України при обрахунку та сплаті річних платежів по орендній платі (зокрема такі платежі відповідають нижній межі), орган податкового контролю не наділений повноваженнями щодо контролю за виконанням позивачем догорів оренди земельних ділянок.
Отже, з огляду на встановлені обставини справи, колегія суддів не бере до уваги доводи відповідача про те, що договорами оренди земельних ділянок від 25 серпня 2005 року передбачено розмір орендної плати, що становить 4% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України та судову практику, колегія суддів дійшла висновку щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26 червня 2013 року №0003121520.
Приписами ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо судом не доведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального чи процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.
Колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції у частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняття нової, якою позовні вимоги - задовольнити, у решті постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін.
Керуючись ст. 160, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд
П О С Т АН О В И В:
Апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2017 року- залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2017 року - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2017 року скасувати у частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області №0003121520 від 26 червня 2013 року за період з 2011 року по 30 квітня 2013 року.
Прийняти у цій частині нову постанову, якою позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області №0003121520 від 26 червня 2013 року за період з 2011 року по 30 квітня 2013 року - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області №0003121520 від 26 червня 2013 року за період з 2011 року по 30 квітня 2013 року.
У решті постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2017 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів після набрання постановою законної сили.
Повний текст постанови виготовлено 11.07.2017
Головуючий суддя Л.В. Бєлова
Судді: Н.В. Безименна,
І.Л. Желтобрюх
Головуючий суддя Бєлова Л.В.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Безименна Н.В.