СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2017 р. Справа №818/750/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Славгород" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що відповідачем невиконаний встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. За 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих ними, відповідач до 19.04.2017 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 85 222,22 грн., проте такого обов'язку не виконав. На суму боргу також була нарахована пеня -34,09 грн. Просить стягнути вказану суму боргу.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував. Пояснив, що підприємством протягом 2016 року було створено два робочих місця для працевлаштування інвалідів, щомісячно подавалась інформація про попит на робочу силу до центру зайнятості. У червні одну особу було працевлаштовано, тому з липня до центу зайнятості така інформація подавалась на одну особу. Вважає, що вжив усіх можливих заходів для працевлаштування інвалідів. Робоче місце залишилось не зайнятим не з вини підприємства, тому підстави для нарахування адміністративно-господарських санкцій відсутні. Просить в задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників осіб, що беруть участь у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що відповідачем до відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік, відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, на підприємстві становила 2 особи при середньообліковій чисельності штатних працівників - 90 осіб (а.с. 6).
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Статтею 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний.
Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Згідно зі статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Судом встановлено, що на підприємстві відповідача у 2016 році працював 1 інвалід повний рік, з червня 2016 року працювала ще одна особа зазначеної категорії. Як вбачається з копій інформації про попит на робочу силу, яка подавалась підприємством до служби зайнятості, в період з січня по червень 2016 року на підприємстві було дві вакантні посади, створені для працевлаштування інвалідів. З липня така посада була одна (а.с. 26-37). Таким чином, на підприємстві у 2016 році працювало 2 інваліди і одна посада була вакантною.
Разом з тим, підприємством було створено у 2016 році три робочих місця для працевлаштування інвалідів, тоді як середньооблікова чисельність працівників становила 90 осіб. Враховуючи вимоги статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить чотири відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, при цьому розрахунках кількості робочих місць округлюється до цілого значення. Таким чином, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на ТОВ "Славгород" повинен становити 4 особи (90*0,04=3,6, що округлюється до 4).
Відповідач частково виконав свій обов'язок, що полягав у повідомленні центру зайнятості про наявність вільного робочого місця для працевлаштування інваліда та потребу у направленні такої категорії осіб для працевлаштування, направляючи форму звітності №3-ПН. Таким чином, підприємством вживались всі залежні від нього заходи, спрямовані на працевлаштування інвалідів, які вимагає Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», однак невірно було визначено норматив робочих місць для такої категорії осіб. Адміністративно-господарські санкції та пеня повинні бути нараховані за одне незайняте робоче місце для працевлаштування інваліда, а не два, як того вимагає позивач.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Сума адміністративно-господарських санкцій, яка підлягає стягненню з відповідача за одне незайняте робоче місце для працевлаштування інвалідів становить 42 611,11 грн. (3 835 000 грн. : 90 осіб), сума пені становить 17,05 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Славгород" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені –задовольнити частково
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Славгород" (ідентифікаційний код 32021456) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний код 37970593) адміністративно-господарські санкції в сумі 42 611,11 грн. та пеню в розмірі 17,05 грн.
В іншій частині вимог відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Соп'яненко