Дата документу 07.07.2017
Справа № 320/2814/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
«07» липня 2017 року м. Мелітополь
Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Колодіна Л.В.,
при секретарі Арифовій Л.А.,
за участю прокурора Нагорного В.А.,
розглянувши клопотання прокурора Мелітопольської місцевої прокуратури юриста 1 класу ОСОБА_1 про призначення документальної позапланової перевірки по матеріалам кримінального провадження №32016080280000019 від 23.06.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України,
В С Т А Н О В И В:
07 липня 2017 року до Мелітопольського міськрайонного суду надійшло клопотання прокурора Мелітопольської місцевої прокуратури юриста 1 класу ОСОБА_1 про призначення документальної позапланової перевірки ФОП ОСОБА_2 (код ІНН НОМЕР_1) з питань додержання податкового, валютного та іншого законодавства за період часу з 01.01.2015 по теперішній час.
Клопотання обґрунтовано тим, що в провадженні СВ ФР Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, вчиненого службовими особами ТОВ «Сахарторг» (код за ЄДРПОУ 30802293), в діях яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, дані про яке 23.06.2016 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32016080280000019.
В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ТОВ «Сахарторг», які здійснюють оптову торгівлю продуктами харчування за готівкові кошти та без оформлення відповідних бухгалтерських та податкових документів, умисно ухилилися від сплати податків, шляхом заниження обєкта оподаткування на загальну суму 4 млн. грн., що є особливо великим розміром.
Дана інформація підтверджується зібраними матеріалами досудового розслідування, а саме: заявою голови Всеукраїнської громадської організації «Народний антикорупційний нагляд» у Запорізькій області від 04.07.2016 року, рапортом співробітника ОУ Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 04.07.2016 року, рапортом співробітників ОУ Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, копіями прайс-листів ТОВ «Сахарторг», щодо номенклатури товару, який реалізовується за готівкові кошти, протоколом допиту в якості свідка гр. ОСОБА_3
Таким чином, в діях службових осіб ТОВ «Сахарторг» вбачається склад кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.212 КК України, яке кваліфікується як умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів у особливо великих розмірах.
В ході досудового розслідування встановлено,що директором ТОВ «Сахарторг» являється ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, який створив вказане підприємство з метою незаконної діяльності та ухилення від сплати податків з метою особистого збагачення.
На підставі клопотання Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області 12.05.2017 року Мелітопольським міськрайонним судом Запорізької області винесено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Нахімова, буд. 2А.
17.05.2017-18.05.2017 в ході проведення обшуку зазначеного обєкту нерухомості за адресою м. Мелітополь, вул. Нахімова, буд. 2А встановлено та вилучено документацію щодо проведення фінансово-господарської діяльності ТОВ «Сахарторг», ФОП ОСОБА_2 та ПП «Комсомолець».
Важливо зазначити, що відповідно до відомостей електронних баз ГУ ДФС у Запорізькій області, ГУ ДФС України, а також відповідно до службової записки Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 19.05.2017 юридичної особи, яка б мала назву ПП «Комсомолець» не існує, а за адресою проведення обшуку м. Мелітополь, вул. Нахімова, буд. 2А зареєстровано 2 субєкта господарської діяльності: ТОВ «Сахарторг» (код ЄДРПОУ 30802293) директором якого є ОСОБА_2, а також фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1).
Відповідно до вилученої в ході проведення обшуку документації, ОСОБА_2, діючи від ПП «Комсомолець» на постійній основі, у продовж тривалого часу організував здійснення реалізації товаро-матеріальних цінностей бакалійної групи, цукор, сіль, крупи, олія соняшникова тощо.
Тільки відповідно до вилученої документації в ході проведення обшуків, ПП «Комсомолець» здійснив продаж продуктів харчування за 2016 рік-на загальну суму 1 866 млн. грн., в 2017 році-на загальну суму 2 503 млн. грн.
Беручи до уваги вищевказане, з метою повноти, всебічності та неупередженості розслідування кримінального провадження, виникла необхідність в проведенні позапланової документальної перевірки ФОП ОСОБА_2 (код ІНН НОМЕР_1), з питань додержання податкового законодавства за період часу з 01.01.2015 по теперішній час.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Згідно ч. 2 ст. 91 КПК України доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Обовязком сторони обвинувачення є забезпечення доказування вини особи, об'єктивне з'ясуванням питань по дотриманню діючого законодавства України в галузі оподаткування, визначення збитків завданих державі виною особою шляхом застосування схеми з мінімізації податкових зобовязань, заснованій на використанні фіктивних субєктів підприємницької діяльності.
У кримінальному провадженні щодо злочинів, повязаних з ухиленням від сплати податків та фіктивного підприємництва виконання вказаних завдань кримінального провадження можливе лише шляхом проведення позапланової документальної перевірки.
Згідно з п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За правилами п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Законом України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які набули чинності 25.04.2015, зокрема виключено пункт 6 статті 36 і пункт 4 частини 2 статті 40, які передбачали право прокурора та слідчого на призначення ревізій та перевірок.
Тобто, з моменту набуття чинності положень Закону «Про прокуратуру» в частині змін до Кримінального процесуального кодексу України, прокурори та слідчі таке право втратили.
Таким чином, положеннями підпункту 78.1.11 статті 78 Податкового кодексу України передбачено, що на теперішній час з 25.04.2015 єдиною обставиною для проведення позапланової перевірки є отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки.
Без проведення позапланової документальної перевірки об'єктивне з'ясуванням питань по дотриманню діючого законодавства України в галузі оподаткування, встановити вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням не можливо.
На підставіст. 107 КПК Українифіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Відповідно до вимогст. 108 КПК Україниведеться журнал судового засідання.
У судовому засіданні прокурор підтримав заявлене клопотання, просив його задовольнити.
Дослідивши клопотання, вислухавши думку прокурора, слідчий суддя вважає за можливе задовольнити вказане клопотання виходячи із наступного.
Частиною 2 ст. 93КПК Українипередбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Стороною кримінального провадження, яка звернулась із даним клопотанням, в судовому засіданні доведено про необхідність отримання дозволу на проведення документальної позапланової перевірки фахівцям ГУ ДФС у Запорізькій області з питань додержання податкового, валютного та іншого законодавства за період часу з 01.01.2015 по теперішній час, оскільки отримані за результатами такої перевірки відомості матимуть істотне значення для встановлення обставин у вказаному кримінальному провадженні, що підтверджується і матеріалами кримінального провадження, відтак призначення позапланової перевірки є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження, а тому наявні підстави для задоволення клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.40,91-93,132 КПК України,
У Х В А Л И В :
Клопотанняпрокурора Мелітопольської місцевої прокуратури юриста 1 класу ОСОБА_1 про призначення документальної позапланової перевірки по матеріалам кримінального провадження №32016080280000019 від 23.06.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України -задовольнити.
Надати дозвіл на проведення документальної позапланової перевірки фахівцям ГУ ДФС у Запорізькій області з питань додержання податкового, валютного та іншого законодавства за період часу з 01.01.2015 по теперішній час ФОП ОСОБА_2 (код ІНН НОМЕР_1).
На виконання перевірки поставити питання додержання податкового, валютного та іншого законодавства за період часу з 01.01.2015 по теперішній час ФОП ОСОБА_2 (код ІНН НОМЕР_1).
Проведення перевірки доручити фахівцям ГУ ДФС у Запорізькій області.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Л.В. Колодіна