Постанова № 67642180, 06.07.2017, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
06.07.2017
Номер справи
345/2097/17
Номер документу
67642180
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/2097/17

Провадження № 2-а/345/182/2017

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.07.2017 року м.Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Кардаш О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити дії посилаючись на те, що він є пенсіонером і перебуває на обліку в ОСОБА_2 об»єднаному УПФУ Івано-Франківської області з 2004 року та отримує пенсію по віку за Списком №2. Загальний стаж роботи становить 39 років 07 місяців 16 днів. 22.05.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 об»єднаного УПФУ в Івано-Франківської області із заявою в якій просив провести перерахунок пенсії та врахувати суми заробітку відповідно додовідки про зарплату № 10-754 від 20.09.2004р., яка видана ООО «Лукойл-Западная Сибирь» ТПП «Когалимнефтегаз» за період з 01.10.1992 року по 31.08.1994 року без обмеження заробітку у 5,6 разів розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та максимальним розміром заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Однак відповідач відмовив позивачу у проведенні відповідного перерахунку пенсії, при цьому свою відмову відповідач мотивував статею 41 ЗУ «Про загальнобов»язкове державне пенсійне страхування». Тому позивач звернувся до суду та просить визнати дії ОСОБА_2 об»єднаного УПФУ Івано-Франківської області протиправними щодо відмови провести перерахунок його пенсії з 19.12.2016р. відповідно до довідки № 10-754 від 20.09.2004р., яка видана ООО «Лукойл-Западная Сибирь» ТПП «Когалимнефтегаз» за період з 01.11.1992р. по 31.08.1994р. без обмеження заробітку у 5,6 разів розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та максимальним розміром заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії та врахувати суми заробітку відповідно до довідки № 10-754 від 20.09.2004р. без обмеження заробітку у 5,6 разів розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та максимальним розміром заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування..

У судове засіданні позивач подав заяву, в якій просить позов задовольнити із наведених у ньому підстав.

Представник відповідача ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_3 у судове засідання подав заяву про слухання справи у його відсутності та заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмовому запереченні, зазначивши, що позовні вимоги є безпідставними.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивач, є пенсіонером і перебуває на обліку в ОСОБА_2 об»єднаному управлінню пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, де з 01.03.2004 року отримує пенсію по віку за списком №2 (а.с.11).

При розрахунку ОСОБА_1пенсії відповідачем було взято до уваги представлену ним архівну довідку про заробітну плату, видану 20.09.2004 року за № 10-754 ООО «Лукойл-Западная Сибирь» ТПП «Когалимнефтегаз» за період з 01.10.1992 року по 31.08.1994 року, однак при цьому застосовано обмеження коефіцієнту заробітної плати 5,6. В довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески) (а.с.16). Копією відповіді ОСОБА_2 об»єднаного УПФУ в Івано-Франківській області підтверджено, те що позивач звертався до відповідача із вимогою про проведення перерахунку пенсії та отримав відмову (а.с.10).

Оцінюючи правовідносини що виникли між сторонами суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону України«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10% тривалості страхового стажу.

Згідно з ст. 66 Закону України«Про пенсійне забезпечення», у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески.

Зміни до вищевказаної статті були внесені Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 22.05.2003 р., які набули чинності з 10.06.2003 р.

Вказаними змінами та доповненнями передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхуваннянараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 41 Закону України«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону УкраїниПро пенсійне забезпеченняі не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Обмеження максимальної величини заробітної плати були встановленіПостановою КМУ від 13.07.1998 р. № 1064Про встановлення максимальної величини фактичних витрат субєктів господарювання на оплату праці працівників, суми оподаткованого доходу, з яких сплачуються збори (внески) до соціальних фондів.

З матеріалів справи встановлено, що позивач отримував заробітну плату в період з 01.11.1992р. по 31.08.1994р. В цей період обмежень максимальної величини заробітної плати ще не існувало, адже такі були встановлені вищевказаною постановою КМУ лише в 1998 р.

Враховуючи те, що страхові внески сплачувалися до Пенсійного фонду з всієї (повної) заробітної плати, яку позивач отримував у вказаний період, то дії відповідача при обчисленні пенсії, а саме: нарахуванні пенсії із обмеженого заробітку за період роботи з 01.11.1992р. по 31.08.1994р у межах суми, що не перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання заробітку, є неправомірними.

Таким чином, суд вважає, що відповідача необхідно зобовязати зняти обмеження коефіцієнтів 5,6 заробітної плати позивача за період з 01.11.1992 року по 31.08.1994 року при обчисленні пенсії та здійснити перерахунок йому пенсії, починаючи з 19.12.2016 року, з врахуванням повного заробітку, а також виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

На підставі вищенаведеного та ч.2 ст.46, п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.п.7, 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженої постановою Правління Пенсійного Фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, керуючись ст. ст. 8-11,17-20,69-72,86,94,99,100,158-163,167,186,187,254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити.

Визнати дії ОСОБА_2 об»єднаного УПФУ Івано-Франківської області протиправними щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.12.2016р. відповідно до довідки № 10-754 від 20.09.2004р., яка видана ООО «Лукойл-Западная Сибирь» ТПП «Когалимнефтегаз» за період з 01.11.1992р. по 31.08.1994р. без обмеження заробітку у 5,6 разів розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та максимальним розміром заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Калуське обєднане УПФУ Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 19.12.2016р. та врахувати суми заробітку відповідно до довідки № 10-754 від 20.09.2004р., яка видана ООО «Лукойл-Западная Сибирь» ТПП «Когалимнефтегаз» за період з 01.11.1992р. по 31.08.1994р. без обмеження заробітку у 5,6 разів розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та максимальним розміром заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 640 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги або в порядку ст. 186 КАС України.

СУДДЯ: