Рішення № 67635225, 10.07.2017, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
10.07.2017
Номер справи
916/837/17
Номер документу
67635225
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" липня 2017 р.Справа № 916/837/17

за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Шаболат

про стягнення 73423,50 грн.

Господарський суд Одеської області у складі:

Головуючий суддя Демешин О. А.

Суддя Оборотова О. Ю.

Суддя Гуляк Г. І.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 довіреність

від відповідача: не з`явився

СУТЬ СПОРУ: Державна екологічна інспекція в Одеській області (далі позивач) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Шаболат (далі - відповідач) про стягнення 73423,50 грн. збитків у вигляді шкоди, заподіяної навколишньому природного середовищу.

Відповідач у відзиві на позов від 24.04.2017 року № 73 просить суд в задоволені позову відмовити.

Позивач надав суду заперечення на відзив від 23.05.2017 року.

12.06.2017 року справа прийнята до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Демешин О. А., суддя Оборотова О.Ю., суддя Гуляк Г.І.

В С Т А Н О В И В :

Позивачем - Державною екологічною інспекцією в Одеській області у період з 03.11.2016року по 07.11.2016року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Шаболат.

У ході перевірки було встановлено, що в період з 01.10.2013 року по 17.07.2014 року ТОВ „Агрофірма „Шаболат здійснювало водокористування при відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням п.9 ст.44, ст. 48 Водного кодексу України.

Даний факт зафіксовано в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, який складено державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства ТОВ „Агрофірма „Шаболат з 03.11.2016 по 07.11.2016 року.

Так, Відповідно до довідки наданої Відповідачем №146 від 04.11.2016 року у період з 01.10.2013 по 17.07.2014 року ним було добуто води в об'ємі 18,6 тис. кубічних метрів без наявності дозволу на спецводокористування.

Згідно розрахунку Державної екологічної інспекції в Одеській області розмір відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів дозволу на спеціальне водокористування становить 73423,50 грн.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля її надра атмосферне повітря водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Відповідно до Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди (ст.50) і зобов'язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки.

Так само, як і ст. 13 Конституції України ст. 324 Цивільного кодексу України визначає, що земля, її надра, повітряний простір, водні та інші природні ресурси її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності народу України.

Державній охороні і регулюванню використання на території України, згідно ст. 5 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища, підлягають, крім іншого, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).

Відповідно до ст. 46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів загальне та спеціальне.

Статтею 47 ВК України передбачено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Згідно ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який є офіційним документом, що засвідчує право на використання водних ресурсів.

У дозволі на спеціальне водокористування встановлюється ліміт забору, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. Порядок видачі дозволів на водокористування регулюється „Порядком погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року №321.

Згідно зі ст. 23 Кодексу України „Про Надра, в редакції, що діяли на момент виявлення факту порушення (складання Акту від 05.08.2013 року): землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.

Згідно з п.9 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до ч.4.1 ст.149 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього кодексу та інших законів, що узгоджується з приписами ч.1 ст.38 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища.

Водночас, в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах ч.3 ст.38 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно з Водним Кодексом України підземні води належать до державного водного фонду України.

За визначеннями, наведеними у статті першої Водного кодексу України, використання води це процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.

За статтею 46 зазначеного Кодексу водокористування може бути двох видів: загальне і спеціальне.

Відповідно до ч. ч. 1, ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Не належать до спеціального водокористування: пропуск води через гідровузли крім гідроенергетичних); подача (перекачування) води водокористувачам у маловодні регіони; усунення шкідливої дії вод (підтоплення, засолення, заболочення); використання підземних вод для вилучення корисних компонентів; вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин; виконання будівельних, днопоглиблювальних і вибухових робіт; видобування корисних копалин і водних рослин; прокладання трубопроводів і кабелів; проведення бурових, геологорозвідувальних робіт; інші роботи, які виконуються без забору води та скидання зворотних вод.

Таким чином, водним законодавством передбачено вичерпний перелік видів використання води, які не відносяться до спеціального водокористування, а значить і не потребують отримання дозволу на спецводокористування.

У відповідності до приписів статей 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема у порушенні правил спеціального водокористування.

Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 затверджено ОСОБА_2 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

ОСОБА_2 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання фізичними і юридичними особами), та застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

З аналізу пункту 1.2. Методики вбачається, що вказана ОСОБА_2 встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі як внаслідок таких порушень законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, що призвели до забруднення водних об'єктів, забруднення поверхневих та підземних вод, так і внаслідок порушень законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, обумовлених самовільним використанням, забором, використанням води та скидом забруднюючих речовин з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.

Відповідно до пункту 1.7. Методики самовільне водокористування-це здійснення спеціального водокористування без наявності дозволу на нього.

В розділі IX пункти 9.1 та 9.2 ОСОБА_2 визначено порядок розрахунку розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами підземні води), який здійснюється за формулою: Зсам=5 х W х ТАР, де W- обєм води метри кубічні, що використана самовільно без дозвільних документів дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами підземні води, Тар-розмір, грн./100 куб.м., аналогічний ставці збору за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України на дату виявлення порушення.

Так, положення ОСОБА_2 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. № 389, встановлюють самостійні та окремі підстави для відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушень законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування.

Отже, чинним законодавством встановлено самостійні підстави для відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, зокрема внаслідок самовільного використання водних ресурсів без відповідного дозволу на спеціальне водокористування.

Судом встановлено, що посадовими особами Державної екологічної інспекції в Одеській області було зроблено розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів дозволу на спеціальне водокористування відповідно до вищевказаної ОСОБА_2. Розмір таких збитків становить склав 73 423,50 грн.

У відзиві на позов Відповідач зазначив, що не згоден з даним висновком, тому що, дійсно в період з 01.10.2013 року по 17.07.2014 року водокористування здійснювалось без дозволу на спеціальне водокористування, але Відповідач постійно розраховувався за користування водою в даний період, що підтверджується податковими розрахунками та звітами про використання води.

Однак, суд зазначає, що норми ст.324 Податкового кодексу України стосуються сфери оподаткування, тоді як позовні вимоги про стягнення збитків повязані з деліктною відповідальністю та відшкодуванням завданої шкоди, і питання оподаткування чи не оподаткування збором за спеціальне використання води не позбавляє осіб від необхідності отримати дозвіл на спеціальне водокористування відповідно до вимог ст. 49 Водного кодексу України.

Згідно з п.9 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 затверджено ОСОБА_2 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

ОСОБА_2 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону - та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання фізичними і юридичними особами), та застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

Отже, на думку суду, викладені у відзиві обставини не звільняють Відповідача від обовязку отримати у встановленому порядку дозвіл на спеціальне водокористування та не позбавляють обовязку сплатити заявлену у позові суми збитків, завданих державі внаслідок порушення водного законодавства.

Також судом не приймаються до уваги посилання відповідача про неможливість одержання ним дозволу на спеціальне водокористування у звязку з ліквідацією територіальних органів Мінприроди України та створенню Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації на підставі Постанови КМ України №159 від 13.03.2013р. Як вбачається з копії листа Одеської облдержадміністрації від 25.07.2013р. за №02/02-15/4043, у звязку з тим, що на той час нормативно-правова база щодо видачі документів дозвільного характеру у сфері екології та природних ресурсів, не була приведена у повному обсязі у відповідність до вимог Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноваження органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні, вищевказаний Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації не мав правових підстав для видачі документів дозвільного характеру у сфері екології та природних ресурсів за винятком дозволів саме на спеціальне водокористування.

Доказів фактичного звернення до повноважних органів щодо одержання дозволу на спеціальне водокористування після 01.10.2013р., тобто після закінчення терміну дії попереднього Дозволу, позивачем не надано.

Під час розгляду справи представником відповідача не заперечувався факт того, що в період з 01.10.2013 року по 17.07.2014 року ТОВ „Агрофірма „Шаболат здійснювало водокористування при відсутності дозволу на спеціальне водокористування.

На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Шаболат (вул. Леніна, 120, с. Шабо, Білгород-Дністровський, Одеська обл., 67770) - 73 423 гривні 50 коп. збитків за заподіяну шкоду навколишньому природному середовищу до Державного бюджету України на розрахунковий рахунок №33117331700109 фонду охорони навколишнього природного середовища Шабівської сільської ради, МФО 828011, код за ЄДРПОУ 37894104, банк -ГУДКСУ в Одеській області, одержувач - УК у Білгород-Дністровському районі/с.Шабо, код бюджетної класифікації 24062100, балансовий рахунок 3311, символ звітності банку 331.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Шаболат (вул. Леніна, 120, с. Шабо, Білгород-Дністровський, Одеська обл., 67770) на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області (65107, м. Одеса, пр-т Шевченка, 12, код - 38017120): 1600 гривень судового збору.

Рішення суду набирає законної сили, в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили

Повне рішення складено 10 липня 2017 р.

Головуючий суддя Демешин О. А.

Суддя Оборотова О. Ю.

Суддя Гуляк Г. І.