
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 722/353/17
Головуючий у 1-й інстанції: Побережна О.Д.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
06 липня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Аніщенко А.О.,
Позивача: ОСОБА_2
Представника позивача: ОСОБА_3
Представника відповідача: Слободяна І.Ф.
Представника відповідача: Пилявського О.О.
Представника третьої особи: Кушніра М.І
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України на постанову Сокирянського районного суду Чернівецької області від 03 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Чернівецький прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов"язання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В :
в березні 2017 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Сокирянського районного суду Чернівецької області з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Чернівецький прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної провизнання протиправним та скасування рішення і зобов"язання до вчинення дій.
Постановою Сокирянського районного суду Чернівецької області від 03.05.2017 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
У судовому засіданні представники відповідача та третьої особи підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд її задовольнити.
Позивач та представник позивача заперечували проти доводів апеляційної скарги та просили суд залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач з 19.04.2012 року проходив військову службу в Чернівецькому прикордонному загоні Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України і наказом начальника Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби від 16.09.2016 року №180-ос "По особовому складу" на підставі наказу від 15.09.2016 року №179-ос про звільнення ОСОБА_2 з військової служби у відставку, позивача було виключено із списків особового складу загону.
Чернівецької обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу було встановлено другу групу інвалідності з 11.10.2016 року до 01 листопада 2017 року, яка настала внаслідок травми, отриманої в результаті нещасного випадку, пов'язаного з проходженням військової служби, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААА № 240742 від 11.10.2017 року.
З метою вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги в розмірі та на умовах передбачених ст.16 ЗУ "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-ХІІ, позивач 13.10.2016 року звернувся до командира військової частини прикордонної служби "Сокиряни" Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління ДПС України з відповідною заявою та надав копії необхідних документів.
Рішенням комісії Державної прикордонної служби України №189 від 20.12.2016 року позивачу було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, у зв'язку з наявністю в його діях ознак адміністративного правопорушення, що стало причиною травмування та отримання інвалідності.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Правовідносини, що виникли між сторонами щодо порядку та підстав призначення та нарахування одноразової грошової допомоги у разі інвалідності військовослужбовців, як складової їх соціального захисту, регулюються правовими нормами Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Згідно п.2 ч.1 ст.3 Закону №2011-XII, дія Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до п.1 ст.16 Закону України «Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які признані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з даним законом мають право на її отримання.
Підпунктом п`ятим п.2 ст.16 зазначеного Закону встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місця після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
Згідно п.2 ст.6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року за №975 встановлено, що військовослужбовцю, інвалідність якого настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після її звільнення з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби, виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 90-то кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності,- у разі встановлення інвалідності ІІ-ї групи.
Як встановлено судом першої інстанції, 11.10.2016 року Чернівецькою обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу було встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок травми, отриманої в результаті нещасного випадку, пов`язаного з проходженням військової служби, що є основною підставою для призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно пункту 19 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо інвалідність військовослужбовця є наслідком адміністративного правопорушення та навмисного спричинення шкоди своєму здоров'ю.
Апелянтом не надано доказів в підтвердження доводів апеляційної скарги щодо настання інвалідності позивача внаслідок адміністративного правопорушення, представник апелянта в судовому засіданні підтвердив, що позивач до адміністративної відповідальності не притягувався.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України залишити без задоволення, а постанову Сокирянського районного суду Чернівецької області від 03 травня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 10 липня 2017 року.
Головуючий Полотнянко Ю.П. Судді Драчук Т. О. Загороднюк А.Г.