Постанова № 676292, 22.05.2007, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
22.05.2007
Номер справи
16/262-на
Номер документу
676292
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"22" травня 2007 р. Справа №16/262-НА

За позовом Приватного підприємства “Влад”, м. Славута

до Славутської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Славута

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Славутської ОДПІ №0000511503/0 від 31.01.2007 р.

Суддя В. В. Магера Секретар судового засідання Степчук Т.А.

Представники:

Від позивача - Семенюк А.І. –представник за дор. №27 від 04.05.2007 р.

Від відповідача –Медведь Л.В. - представник за дов. № 3581/10/10-017 від 07.03.2007 р.

Ухвалою суду від 16.04.2007р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє засідання справи на 07.05.2007 р. Ухвалою суду від 07.05.2007 р. судовий розгляд справи призначено на 22.05.2007 р., про що сторони повідомлені належним чином.

Суть спору: Позивач у позовній заяві, просить суд визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Славутської ОДПІ №0000511503/0 від 31.01.2007 р. яким до нього застосовано штрафну санкцію з неподання податкових декларацій про збір за користування радіочастотним ресурсом на суму 1 700,00 грн.

При цьому позивач у позовній заяві, його представник в судовому засіданні посилаються на те, що Законом України “Про державну податкову службу в Україні” чітко визначено підстави проведення планових та позапланових, виїзних та невиїзних перевірок органами державної податкової служби. П.1 ст.11 вищевказаного закону органам ДПС надано право “здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі...” Інших підстав для проведення невиїзних перевірок даним законом не визначено.

Крім того, позивач по строках 20.03.2006 р., 20.04.2006 р., 22.05.2006 р., 20.06.2006 р., 20.07.2006 р., 21.08.2006 р., 20.09.2006 р., 20.10.2006 р., 20.11.2006 р. та 20.12.2006 року податкових декларацій про збір за користування радіочастотним ресурсам не подавав, а тільки по строку 20.01.2007 року (подано17.01.2007 р.) подав до Славутської ОДПІ таку декларацію, в якій самостійно виправив помилки за попередні податкові періоди, нарахував суму податкових зобов'язань за всі податкові періоди та самостійно нарахувало суму штрафних санкцій за несвоєчасну сплату до бюджету податкових зобов'язань зі збору за користування радіочастотним ресурсом. Керуючись ч. З п. 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ПП “Влад” не подавало розрахунки за попередні податкові періоди.

Незважаючи на вищевикладені обставини, Славутською ОДПІ в акті вказано, що підприємство несвоєчасно подало декларації по строках 20.03.2006 року, 20.04.2006 року, 22.05.2006 року, 20.06.2006 року, 20:07.2006 року, 21.08.2006 року, 20.09.2006 року, 20.10.2006 року, 20.11.2006 року та 20.12.2006 року.

Позивач зазначає, що існує Порядок, оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затверджений наказом ДПА України №327 норми якого при написанні акту № 75/1503/21339292 від 26.01.2007 року ДПІ не дотримано, а саме: не вказано підставу для проведення перевірки відповідно до пп. 2.1.3 п. 2.1 вищевказаного порядку та перелік документів, які використані при даній перевірці, згідно пп. 2.2.11 п. 2.2 цього ж порядку, хоча останнім абзацом п. 2.2 передбачено, що дана інформація є обов'язковою при оформленні результатів невиїзних документальних перевірок.

Крім того, п. 3.4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим наказом ДПА України № 327 від 10.08.2005 р., передбачено надання інформативних додатків залежно від питань, що підлягали перевірці, зокрема, в переліку таких додатків в п.3.1 зазначено такий додаток як розрахунок штрафних санкцій за порушення податкового законодавства. Тим більше, що п.п.4.2.2 та п.п.4.1.4 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, які вказані в рішенні-повідомленні, розмір нарахованих санкцій не визначено.

Відповідач у запереченні проти позову, його представник в судовому засіданні проти позову заперечують та зазначають, що yа підставі поданої позивачем декларації вх. № 26191 від 17.01.2007 р., керуючись ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, Славутською ОДПІ було проведено документальну невиїзну перевірку, за результатами якої було складено акт від 26.01.2007 р.

Під час перевірки було встановлено, що позивач як власник радіоподовжувачів “Senao” згідно ст.5 Закону України від 01.06.2000р. №1770-ІІІ “Про радіочастотний ресурс України” набув статусу технологічних користувачів радіочастотного ресурсу - 03.02.06 р.

Згідно ст.57 зазначеного Закону користувачі радіочастотного ресурсу щомісяця протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного(податкового) місяця, подають до органів податкової служби податкові декларації та сплачують щомісячний збір за користування радіочастотним ресурсом України від дати видачі дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів.

Строки подання податкових декларацій (розрахунків) передбачені також п.4.1.4 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (надалі Закон №2181), а саме платник податків, подає податкову декларацію за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю протягом-20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем

Всупереч даним нормам позивач не подав податкові декларації збору за користування радіочастотними ресурсами по строках подання 20.03.2006 р., 20.04.2006 р., 22.05.2006 р., 20.06.2006 р., 20.07.2006 р., 21.08.2006 р., 20.09.2006 р., 20.10.2006 р., 20.11.2006 р.. 20.12.2006 р.

В поданій позивачем декларації по строку 20.01.07 р. (вх. № від 17.01.07 р.) самостійно виправляються помилки за попередні податкові періоди та нараховуються штрафні санкції за періоди по яких не були подані декларації (розрахунки), а стаття п.5.1 ст.5 Закону №2181 передбачає виправлення самостійно виявлених помилок у показниках раніше поданих ним податкових деклараціях.

Окрім цього, згідно правилу встановленому ст.17.2 Закону № 2181 платник податків, який не подав податкову декларацію за період, протягом якого відбулася недоплата податкового зобов'язання, не звільняється від застосування штрафних санкцій за неподання декларацій.

Діючим законодавством України не передбачено звільнення від відповідальності, (застосування штрафних санкцій) за неподання декларацій. Відповідно ст.2 п.2 Закону України від 04.12.1990р.№509-ХІІ “Про податкову службу” органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Сума штрафних санкцій застосована до платника податків за неподання декларацій (розрахунків) у строки, визначенні законодавством у відповідності до п.п.17.1.1, ст.2 Закону України № 2181 у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, або затримку і складає 1 700грн. (170 грн. на 10 строків неподання). Враховуючи викладене, у позові позивача просить відмовити. Аналогічна позиція викладена відповідачем у додаткових запереченнях проти позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога і заперечення проти позову, дослідивши докази, встановлено наступне:

Приватне підприємство “Влад”, м. Славута є юридичною особою, що підтверджується Довідкою Хмельницького обласного управління статистики №1988 про включення до ЄДРПОУ.

Листом від 19.01.2007 р. Славутською ОДПІ повідомлено ПП “Влад” про неподання звітності за користування радіочастотним ресурсом України.

26.01.2007 р. Славутською ОДПІ проведено не виїзну документальну перевірку щодо несвоєчасного подання податкових декларацій по збору за користування радіочастотним ресурсом України по строку 20.03.2006 р., 20.04.2006 р., 22.05.2006 р., 20.06.2006 р., 20.07.2006 р., 21.08.2006 р., 20.09.2006 р., 20.10.2006 р., 20.11.2006 р.. 20.12.2006 р. ПП “Влад”.

За наслідками перевірки складено акт від 26.01.2007 р. № 75/1503/21339292 в якому зазначено, що позивачем допущено порушення ст.57 Закону України “Про радіочастотний ресурс України”, а саме несвоєчасне подання податкових декларацій збору за користування радіочастотним ресурсом України за звітні періоди по строках 20.03.2006 р., 20.04.2006 р., 22.05.2006 р., 20.06.2006 р., 20.07.2006 р., 21.08.2006 р., 20.09.2006 р., 20.10.2006 р., 20.11.2006 р.. 20.12.2006 р.

На підставі акту проведеної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000511503/0 від 31.01.2007 р., яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем радіочастоти в розмірі 1 700,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

12.01.2007 р. відповідачем направлено на адресу позивача лист про необхідність подання декларацій по відповідному збору та його сплати.

17.01.2007 р. Славутською ОДПІ отримано податкову декларацію про збір за користування радіочастотним ресурсом України, що складена позивачем. В декларації позивачем проведено нарахування збору у розмірі 5,00 грн., суму збору (недоплати), яка збільшує податкове зобов’язання у зв’язку виправленням помилки у розмірі 50,00 грн. та штрафні санкції у розмірі 2,50 грн. Платіжними дорученнями №№ 27,28 від 17.01.2007 р. позивачем сплачено збір за користування радіочастотами та штраф, всього на загальну суму 57,50 грн.

07.02.2007 р. Хмельницькою філією Центру “Укрчастотнагляду” директору ПП “Влад” направлено лист в якому повідомляється, що підприємство набуває статус технологічного користувача радіочастотного ресурсу і на нього розповсюджуються вимоги Закону України “Про радіочастотний ресурс України”.

Не погоджуючись із прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його в порядку апеляційного оскарження (скарга від 12.02.2007 р.). Рішенням Славутської ОДПІ за розглядом скарги від 03.03.2007 р. спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Позивач, вважаючи спірне рішення протиправним, оскаржив його в судовому порядку.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:

Відповідно до ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Ст.14 Закону України “Про систему оподаткування” встановлено що до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі):.. збір за використання радіочастотного ресурсу України (п.23 ч.1 ст.14 Закону).

Ст.57 Закону України “Про радіочастотний ресурс України” визначено, що користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Користувачі радіочастотного ресурсу України сплачують щомісячний збір за користування наданим радіочастотним ресурсом, який вноситься в терміни, визначені відповідними законодавчими актами (ч.1, 2 ст.57 цього Закону).

Сума збору за користування радіочастотним ресурсом України визначається платниками самостійно виходячи з розміру встановлених ставок та ширини смуги радіочастот, визначеної у ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України або дозволі на експлуатацію, по кожному регіону окремо.

Користувачі радіочастотного ресурсу України щомісяця протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, подають до органів податкової служби податкові декларації. Форма податкової декларації визначається центральним податковим органом (ч.7,8 ст.57 Закону).

П.1.5 та п.1.9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами, а податкове повідомлення - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом.

П.п.2.2.1. п.2.2 ст.2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі Закон № 2181) визначено, що контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.

Відповідно до п.п.4.1.4. п.4.1 ст.4 Закону № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених п.п. ”г” п.п.4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей п.п.4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

Платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно п.п.4.2.2. п.4.2 даного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:

а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;

б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;

в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

Згідно п.5.1. ст.5 Закону № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст.15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Ст.17 Закону України № 2181 визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому п.17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

П.п.17.1.1. п.17.1 даної статті встановлено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

При розгляді справи, позивачем не доведено неправомірність перевірки, що проведена відповідачем та протиправність прийнятого в зв’язку з цим податкового повідомлення-рішення, невідповідність їх вимогам чинного законодавства, не надано доказів своєчасної подачі податкових декларацій по сплаті збору за використання радіочастотного ресурсу України, що безпосередньо передбачено вимогами вищевказаних Законів. Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000511503/0 від 31.01.2007 р. не підтверджені належними доказами, суперечать вимогам чинного законодавства, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

Судові витрати позивачу не відшкодовуються у відповідності до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 162, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД -

ПОСТАНОВИВ:

В позові Приватного підприємства “Влад”, м. Славута до Славутської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Славута про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Славутської ОДПІ № 0000511503/0 від 31.01.2007 р. відмовити.

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подається до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя