
Справа 305/965/17
Номер провадження № 3/305/319/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.07.2017 Рахівський районний суд Закарпатської області в складі:
судді - Ємчук В.Е.
за участю: секретаря Орос С.Ю.
прокурора Ластовичака В.М.
правопорушника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рахів матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Закарпатській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, гр-на України,
українця, уродженця та мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, №37, Рахівського району, Закарпатської області, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, депутата Рахівської районної ради 7-го скликання, працюючого вчителем Косівсько-Полянської ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів,
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
До розгляду Рахівському районному суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного корупційного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1, який обраний депутатом Рахівської районної ради сьомого скликання, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, як суб'єкт декларування, повинен виконувати функцій держави або місцевого самоврядування та який є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно підпункту б) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, пункту 2 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 № 1153/29283, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого періоду щорічного декларування (до 01.05.2017 року), а саме 16.05.2017, опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2016 рік суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП. Так, відповідно до протоколу першої сесії Рахівської районної ради VII скликання від 26.11.2015 було визнано повноваження 36 депутатів районної ради, в тому числі депутатські повноваження ОСОБА_1 Таким чином, ОСОБА_1, будучи суб'єктом декларування уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов'язаний до 01.05.2017 року подати декларацію суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, яка охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Відповідно до протоколу дев'ятої сесії Рахівської районної ради VII скликання від 16.03.2017 на засіданні сесії де був присутній депутат ОСОБА_1 керівником Тячівської місцевої прокуратури ОСОБА_2 депутатам та іншим посадовим особам місцевого самоврядування було наголошено про необхідність подачі декларацій у встановлений Законом термін та не затягуванні процесу оскільки система не зможе прийняти всю інформацію. Окрім цього головуючим окремо було наголошено про необхідність подачі до 1 квітня 2017 року електронну декларацію в найкоротший термін та рекомендовано подати в найкоротший термін у зв"язку з можливим перенавантаженням сервера НАЗК. За заслухану інформацію керівником Тячівської місцевої прокуратури ОСОБА_2 проголосувало 30 депутатів у тому числі ОСОБА_1 Відповідно до протоколу позачергової сесії Рахівської районної ради VII скликання від 13.04.2017 на засіданні сесії де був присутній депутат ОСОБА_1 головуючим було оголошено про продовження до 1 травня 2017 року терміну подачі декларації та наголошено для тих хто не подав, подати відповідні документи на веб-сайт НАЗК. Головуючим було наголошено про необхідність подачі декларації до 01 квітня 2017 року всім депутатам районної ради на сайті НАЗК та зобов'язаного депутатів підписатись про ознайомлення про повідомлення, яке знаходиться у матеріалах протоколу сесії. Таким чином депутатам Рахівської районної ради VII скликання у тому числі депутату ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність подання декларації у встановлений Законом строк. Встановлено, що 17.05.2017 головою Рахівської районної ради ОСОБА_3 та головою комісії з питань запобігання та виявлення корупції в Рахівській районній раді ОСОБА_4, відповідно до ч.2 ст.49 Закону України "Про запобігання корупції" за вих. № 02-25/90-09 направлено до Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про встановлення факту несвоєчасного подання декларації за 2016 рік суб'єкта декларування, який виконує функцій держави або місцевого самоврядування депутатом Рахівської районної ради сьомого скликання ОСОБА_1. Відповідно до повідомлення депутатам Рахівської районної ради VII скликання, депутат ОСОБА_1 був повідомлений про необхідність подання електронної декларації. Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 опубліковано в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію за 2016 рік 16 травня 2017 року. Отже, ОСОБА_1 подав декларацію суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік лише 16.05.2017, тобто несвоєчасно. Таким чином, ОСОБА_1, усвідомлюючи обов'язок подання декларації суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, до 01.05.2017 року мав можливість у зазначений період подати декларацію за 2016 рік суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, але подав її лише 16.05.2017, тобто несвоєчасно та без поважних причин. Опитаний з приводу несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 пояснив, що із Законом України «Про запобігання корупції» ознайомлений та виготовив електронний ключ для подачі декларації на прикінці 2016 року. Перший раз подати електронну декларацію намагався в березні 2017 року, але не зміг зайти в систему. Після того як було продовжено термін подачі декларації в квітні 2017 року він неодноразово намагався здійснити вхід у систему, але не зміг. За допомогою у здійсненні заповненні декларації та входу системи ні до кого не звертався через те, що має досвід роботи з комп'ютером. Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.05.2017 № 93-05/16382/118 з метою створення належних умов для суб'єктів декларування адміністратором Реєстру ДП «УСС» спільно з Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України протягом 24-28 березня 2017 року здійснювались заходи оптимізації та переконфігурування обчислювальних ресурсів, що потребувало декількох зупинок та перезапусків окремих компонентів та ІТС Реєстр в цілому. Вжиття невідкладних заходів дозволило забезпечити функціонування Реєстру та реалізувати суб'єктами декларування обов'язок щодо подання електронних декларацій відповідно до законодавства. Одночасно об'єктивних причин щодо несвоєчасності подання та оприлюднення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 перевіркою не встановлено. На підставі вище викладеного, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП. Місце вчинення правопорушення в даному випадку є не визначеним, оскільки ОСОБА_1 мав можливість подати електрону декларацію через мережу «Інтернет» в будь-якому місці. Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є гранична дата до закінчення якої необхідно було подати вказану декларацію, тобто 00 хв 00 год 01.05.2017 року. Відповідальність за порушення ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції" передбачена ст. 65 Закону та ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Правопорушення стверджено Декларацією за 2016 рік ОСОБА_1 з веб-сайту НАЗК; Скріншотом з веб-сайту НАЗК щодо дати опублікування декларації ОСОБА_1; протоколом позачергової сесії Рахівської районної ради VII скликання від 13.04.2017; протоколом дев'ятої сесії Рахівської районної ради VII скликання від 16.03.2017; листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.05.2017 № 93-05/16382/118; повідомленням Рахівської районної ради в НАЗК від 17.05.2017 № 02- 25/90-09; поясненням ОСОБА_1; поясненням ОСОБА_4, актом перевірки подачі електронних декларацій за 2016 рік працівниками та депутатами Рахівської районної ради; іншими матеріалами, зібраними в ході проведення перевірки працівниками УЗЕ в Закарпатській області ДЗЕ Національної поліції України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні правопорушення визнав. У своїх показах зазначив про те, що виготовив електронний ключ для подачі декларації наприкінці 2016 року.. Перший раз подати електронну декларацію намагався в березні 2017 року, але не зміг зайти в систему. Після того як було продовжено термін подачі декларації в квітні 2017 року він неодноразово намагався здійснити вхід у систему, але не зміг. У вчиненому розкаявся, просив суворо не карати та накласти на нього мінімальний штраф передбачений ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор, ОСОБА_5, в судовому засіданні потокол про адміністративне правопорушення, складений відносно гр. ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтримав у повному обсязі. Просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності та піддати адміністративному стягненню, встановленому за даний вид порушення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши думку прокурора Ластовичака В.В., пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і обєктивне зясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 1 «б» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (№ 1700-VII), субєктами, на яких поширюються дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Як встановлено з протоколу першої сесії Рахівської районної ради сьомого скликання від 26 листопада 2015 року гр. ОСОБА_1 обраний депутатом Рахівської районної ради сьомого скликання.
Таким чином, ОСОБА_1 є субєктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (№ 1700-VII).
Відповідно до положень Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 № 3 , декларація суб"єкта декларування , пов"язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року наступного за звітним роком.
Виходячи з наведеного, гр. ОСОБА_1 повинен був до 01.05.2017 року подати декларацію суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, яка охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
З інформації, яка міститься на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - за посиланням https://public.nazk.gov.ua/search судом встановлено, що щорічну декларацію за 2016 рік ОСОБА_1 опублікував 16.05.2017.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, зокрема, Декларацією за 2016 рік ОСОБА_1 з веб-сайту НАЗК; Скріншот з веб-сайту НАЗК щодо дати опублікування декларації ОСОБА_1; протокол позачергової сесії Рахівської районної ради VII скликання від 13.04.2017; протокол дев'ятої сесії Рахівської районної ради VII скликання від 16.03.2017; лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.05.2017 № 93-05/16382/118; повідомлення Рахівської районної ради в НАЗК від 17.05.2017 № 02- 25/90-09; пояснення ОСОБА_1; пояснення ОСОБА_4, акт перевірки подачі електронних декларацій за 2016 рік працівниками та депутатами Рахівської районної ради, суд приходить до висновку, що гр. ОСОБА_1 будучи субєктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідност. 33 КУпАП, при накладенні стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність, а тому, суд бере до уваги, що ОСОБА_1 одружений, працює вчителем у Косівсько-Полянській ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів, являється депутатом районної ради, вперше притягується до адміністративної відповідальності, вину свою визнав, розкаявся у вчиненому. Обтяжуючих відповідальність обставин судом не встановлено.
З огляду на викладене, суд вважає доцільним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п"ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот п"ятдесят гривень).
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Згідно ч.4 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження" за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
У зв"язку з наведеним з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України слід стягнути судовий збір в сумі 320 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 172-6, 221, 280, 284, 287-291 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п"ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот пятдесят гривень).
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, №37, Рахівського району, Закарпатської області в дохід Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 320 (триста двадцять) гривень, за кодом класифікації доходів бюджету 22030106 "Судовий збір": отримувач коштів ГУК у м. Києві/ м.Київ/22030106; код за ЄРДПОУ 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету:22030106.
На постанову може бути подана апеляційна скарга та протест прокурора в судову палату з кримінальних справ апеляційного суду Закарпатської області через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з моменту її проголошення.
Суддя: Ємчук В.Е.
З оригіналом вірно,
Суддя Рахівського районного суду: Ємчук В.Е.