
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2017 рокуЛьвів№ 876/6747/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої суддіХобор Р.Б.
суддів:Попка Я.С., Сеника Р.П.,
з участю секретаря судового засіданняГелецького П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу регіональної філії "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 року у справі № 813/952/17 за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Західному регіоні ВП "Державна інспекція енергетичного нагляду України" до Регіональної філії "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
07.03.2017 року Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Західному регіоні ВП "Державна інспекція енергетичного нагляду України" звернулося до суду з адміністративним позовом до Регіональної філії "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення штрафу в розмірі 51000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем 05.08.2016 року за результатами акту перевірки № 03/01-003 від 29.07.2016 року винесено постанову № 03/01-003 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 51000,00 грн., однак, штраф в добровільному порядку відповідачем не сплачено.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто штраф з регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в розмірі 51000,00 грн. до Державного бюджету України.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржила регіональна філія "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", яка покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обгрунтування апеляційної скарги вказує те, що, припис від 13.02.2014 року № 03/01-012 та постанова від 05.08.2016 року № 03/01-003 прийняті необґрунтовано та не на підставі чинного законодавства, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для їх прийняття і порушують майнові права відповідача.
Відповідач неодноразово звертався з листами (від 21.08.2014 №Е/6-1015, від 02.10.2014 №Е-6/1222, від 19.08.2015 №Е-6/1096 30.11.2015 №Е-6/1649від 09.06.2016 №Е-6/1182) про перенесення термінів усунення окремих пунктів припису у зв'язку з різким зменшенням обсягів перевезень та, відповідно, значним зменшенням надходжень коштів та зменшенням доходів, реформуванням підприємств залізничного комплексу України, скороченням централізованого постачання обладнання та матеріалів, тощо. Однак, листом від 22.06.2016 року № 27-02/06-928 Держенергонагляд повідомив, що, розглянувши лист відповідача від 09.06.2016 року № Е-6/1182 про перенесення термінів виконання припису, в цілому прийняв рішення про відмову у продовженні термінів. Відповідач не ухилявся від виконання припису Держенергонагляду від 13.02.2014 року № 03/01-012, а доклав усіх зусиль для його повного виконання.
Заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 29.07.2016 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні проведено позапланову перевірку виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: припису від 13.02.2014 року № 03/01-012.
За результатами перевірки складено акт перевірки № 03/01-003.
05.08.2016 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні винесено постанову № 03/01-003 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, згідно з якою відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» накладено на регіональну філію «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» штраф у розмірі три тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 51000,00 грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що на час проведення перевірки виконання припису від 13.02.2014 року № 03/01-012 відповідачем не усунуто 53 пункти порушень, зазначених у вказаному приписі, про що відповідач зазначає у наданих суду запереченнях. Відповідно, факт несвоєчасного виконання обов'язкових вимог припису відповідачем не заперечується, що, по суті, і є законною підставою накладення та стягнення правомірно застосованого штрафу. Відтак, позивачем правомірно винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Апеляційний суд погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 № 422 «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 року № 665, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику» до повноважень Державної інспекції з енергетичного нагляду віднесено здійснення нагляду за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України, надання відповідних приписів щодо усунення порушень нормативно-правових актів та з інших питань державного нагляду в енергетиці та застосування санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення законодавства про електроенергетику. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкцій до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про електроенергетику» споживачами енергії є суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Згідно з частиною третьою статті 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій у виді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з абз. 3 п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання, затвердженогопостановою КМУ від 21.07.1999 року № 1312, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Відповідно до п. 3 цього ж Положення, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Згідно з абз. 3 п. 5 цього ж Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як передбачено п. 7 цього ж Положення, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Згідно з п. 8 цього ж Положення, рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Апеляційним судом встановлено, що оскільки вимоги припису №03/01-012 від 13.02.2014 року відповідачем не виконано, то позивач обґрунтовано прийняв постанову № 03/01-003 про накладення штрафу за порушення Регіональною філією "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" законодавства про електроенергетику в розмірі 51000,00 грн.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що на час проведення перевірки виконання Припису від 13.02.2014 року № 03/01-012 відповідачем не усунуто 53 пункти порушень зазначених у вказаному Приписі. Факт несвоєчасного виконання обов'язкових вимог припису відповідачем не заперечується, що є законною підставою накладення та стягнення правомірно застосованого штрафу.
З врахуванням вищенаведеного, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку що відповідачем допущено ухилення від виконання припису контролюючого органу, що є порушенням норм Закону України «Про електроенергетику», відтак позивачем правомірно винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, а відтак визначений у ній розмір штрафних санкцій підлягає стягненню.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і в повному обсязі встановив обставини справи, прийняв законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу регіональної філії "Львівська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 травня 2017 року у справі № 813/952/17 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя ОСОБА_1 судді ОСОБА_2 ОСОБА_3
Повний текст ухвали виготовлено 07.07.2017 року.