Постанова № 67615382, 05.07.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
05.07.2017
Номер справи
522/4422/17
Номер документу
67615382
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/4422/17

Провадження № 2-а/522/1264/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2017 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси, у складі:

судді -Тарасова А.В.

за участю секретаря судового засідання -Ткаченко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу адміністративної юрисдикції за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду м. Одеси 07.03.2017 року звернулась позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якому просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок починаючи з 01.08.2015 року та виплату пенсії державного службовця в розмірі 81% від розміру заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від сукупного оподаткованого доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і сум індексації заробітної плати без зміни базового місяця індексації пенсії та зобов'язати відповідача при подальшому здійсненні перерахунків пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» здійснювати нарахування пенсії з врахуванням вищезазначених виплат.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 28.12.2008 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», при розрахунку якої не було враховано суму матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. 23.11.2015 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати станом на час призначення пенсії, за наслідками розгляду якої відповідачем відмовлено в проведенні перерахунку.

У зв'язку із прийняттям КМУ постанови від 21.12.2016 року №988 відбулась реорганізація управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси в Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, внаслідок чого судом замінено сторону відповідача на Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.

У судове засідання позивач не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. В письмових запереченнях зазначає, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, а сам Закон України «Про державну службу» втратив чинність з 01.05.2016 року, крім ст. 37. До того ж, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «про державну службу».

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, зважаючи на такі обставини.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723 -XII від 16.12.1993 року.

З відповіді від 22.12.2015 року №621/К-11 встановлено, що пенсію позивачу обчислено із середньомісячного заробітку - 3 966,88 грн., з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці та премії. Процент розрахунку пенсії від заробітку складає 81%.

Згідно довідки від 19.11.2015 року про складові заробітної плати, виданої Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради, розмір інших виплат, до яких входить матеріальна допомога та індексація за період з 01.12.2006 по 30.11.2008 року становить 11 152,62 грн. Зазначені виплати не було враховано відповідачем при обчисленні розміру пенсії.

20.11.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у відповідь на яку відповідачем зазначено, що рішенням від 10.12.2015 року №204 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно довідки про складові заробітної плати від 19.11.2015 року №109-Б оскільки «інші виплати» взяти до розрахунку неможливо так як чинним законодавством, зокрема Законом України «Про державну службу», Постановою КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» таке врахування не передбачено.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723 -XII від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця, та мають враховуватись при розрахунку пенсії. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України в постанові від 23.05.2013 року №21-97а13.

Дослідивши зазначені відповідачем обставини, на які останній посилається як на підставу відмови в перерахунку пенсії, суд прийшов до висновку про помилкове ототожнення відповідачем такої підстави як перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу державного службовця та подання ним додаткових документів про розмір заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723 -XII від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Суд звертає увагу на те, що порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яких призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою - рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Суд не погоджується з посиланнями відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-8, як на підставу відмови в перерахунку пенсії, оскільки зазначена норма стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації особою права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення, про що зазначає і Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13.

Разом з тим, суд звертає увагу на ту обставину, що підставою звернення позивача за перерахунком пенсії є не підвищення посадового окладу державного службовця, а неврахування відповідачем при призначенні пенсії додаткових виплат, які мають бути враховані та існували на момент її призначення.

Вирішуючи дане питання по суті, слід звернутись до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення», який є загальним щодо даних правовідносин. Зокрема, ст. 98 цього Закону встановлено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Таким чином, держава гарантує пенсіонеру право на перерахунок пенсії, яке не може бути обмежено чи скасовано. Тож суд приходить до висновку про обґрунтованість вимоги позивача стосовно зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням додаткових виплат.

Стосовно визначення строку, в межах якого має бути перераховано та виплачено пенсію, суд, враховуючи положення ст. 99 КАС України, та встановлений шестимісячний строк на звернення до суду вважає можливим зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 07.09.2016 року із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.

Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 07.09.2016 року в розмірі 81% від розміру заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від сукупного оподаткованого доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати без зміни базового місяця індексації пенсії.

В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Одеси.

Суддя А.В. Тарасов

05.07.2017