
Справа № 766/10874/17
н/п 2-а/766/1919/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.07.2017 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії-,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, в якому просить визнати дії УМВС України в Херсонській області по виготовленню довідки № 10/2061 від 24.03.2008 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - протиправними, скасувати довідку № 10/2061 від 24.03.2008 про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1, зобов'язати УМВС України в Херсонській області на виконання вимог постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 та постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 виготовити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з вказанням наступних складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 750, 00 грн.; оклад за спеціальним званням - 130, 00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років - 35 % - 308, 00 грн.; відсоткова надбавка за виконання особливо важливих завдань - 100 % - 1188, 00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15 % - 112, 50 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 18 % - 135, 00 грн.; 100 % надбавка - 100 % - 1188, 00 грн.; надбавка за безперервну службу - 70 % - 2668, 05 грн.; премія 100 % - 6479, 55 грн. та надіслати дану довідку до ГУПФ України в Херсонській області.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Судом встановлено, що предметом даного позову є дії суб'єкту владних повноважень - УМВС України в Херсонській області по виготовленню довідки на ім'я позивача для перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, а тому відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, справа повинна розглядатися в порядку скороченого провадження.
30.06.2017року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
05.07.2017 року від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю, зазначивши, що така форма судового захисту як скасування спірної довідки не передбачена ч. 2 статтею 162 КАС України. Крім того, позивач раніше звертався до Суворовського районного суду по справі № 2/5591/10 та рішенням суду від 26.08.2010 за позивачем було визнано право на 100 % премію як складову грошового забезпечення. Позивач вже звертався з позовом про видачу довідки у справі № 2/5591/10, а тому, не має право вдруге вимагати іншу довідку, оскільки, системне тлумачення ст. ст. 6, 104, 107, 109 КАС України вказує на те, що звернення до суду за судовим захистом за одним предметом позову може відбуватися лише один раз, та звернення з тотожнім позовом з тим же самим предметом не допускається.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом пяти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
З 03.03.2005 на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90 % суми грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням.
Відповідно до ч.3 ст.63 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», установити, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.3 Постанови Затвердити:схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9-23;схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24;додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33.
Згідно додатку до Постанови посадовий оклад за посадою позивача збільшився та став дорівнюватися 750 гр.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45:на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
На виконання вимог постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» УМВС України в Херсонській області на ім'я позивача була виготовлена довідка № 10/2061 від 24.03.2008 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії та була направлена до ГУПФ України в Херсонській області.
При цьому, грошове забезпечення позивача було визначено, виходячи з наступних його складових:посадовий оклад - 750, 00 грн.;оклад за спеціальне звання - 130, 00 грн.;процентна надбавка за вислугу років 35 % - 308, 00 грн.;надбавка за виконання особливо важливих завдань 42 % - 496, 96 грн.;надбавка за роботу з таємними документами 15% - 112, 50 грн.;надбавка за ОРД 18 % - 135, 00 грн.;премія 17 % - 328, 86 грн.
Суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача - УМВС України в Херсонській області, виходячи з наступного.
Постановою КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»було змінено (збільшено) посадовий оклад по посаді яку займав позивач перед звільнення в органах внутрішніх справ та вказаний посадовий оклад став дорівнюватись замість 195, 00 грн. - 750, 00 грн.
При визначенні УМВС України в Херсонській області розміру премії як складової грошового забезпечення в спірній довідці позивачу було визнано розмір премії 17 % суми грошового забезпечення.
Разом з тим, рішенням Суворовського районного суду по справі № 2/5591/10 від 26.08.2010, яке залишено без змін ухвалою Апеляційного суду Херсонської області від 23.09.2010 та є юридично чинним і має преюдиційне значення при розгляді цієї справи, оскільки, УМВС України в Херсонській області залучалось до участі в справі в якості відповідача, за позивачем було визнано право на перерахунок пенсії з врахуванням премії як складової грошового забезпечення в розмірі 100 %.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із системного та цільового тлумачення постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294«Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вбачається, що при збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо), у тому числі після набуття чинності з 19 січня 2000 року постановою КМУ від 8.01.2000 № 12 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393».
Також, відповідно до рішення КСУ від 11.10.2005 № 8-рп/2005 у справі № 1-2005 конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства, право, його зміст та обсяг ними реалізовано, тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, КСУ неодноразово розглядав проблему пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, не припустимістю обмеження Конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якого Конституція та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними Законами. У рішення КСУ зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою Конституційного права на достатній життєвий рівень, тому, звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається. Правова позиція КСУ з питань обмеження пільг, компенсацій і гарантій військовослужбовців і працівників правоохоронних органів пенсія яким призначається за спеціальними законами полягає в тому, що ці гарантії не можуть бути скасовані чи знижені.
Відповідно до ст. 69 ЗУ «Про Конституційний Суд України» рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання.
Враховуючи вищевикладене, преюдиціальність фактів встановлених рішенням Суворовського районного суду по справі № 2/5591/10 від 26.08.2010, суд приходить до висновку, що розмір грошового забезпечення з урахуванням нового посадового окладу, веденого постановою КМУ від 07.11.2007 № 1294 - 750, 00 грн. та встановлених позивачеві до прийняття вказаної постанови КМУ додаткових видів грошового забезпечення, розмір премії встановленого рішенням Суворовського районного суду по справі № 2/5591/10 від 26.08.2010, повинен складати та бути відображен у відповідній довідці:посадовий оклад - 750, 00 грн.;оклад за спеціальним званням - 130, 00 грн.;відсоткова надбавка за вислугу років - 35 % від п. 1 + п. 2 - 308, 00 грн.;відсоткова надбавка за виконання особливо важливих завдань - 100 % від п. 1 + п. 2 + п. 3 - 1188, 00 грн.;надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15 % від п. 1 - 112, 50 грн.;надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 18 % від п. 1 - 135, 00 грн.;100 % надбавка - 100 % від п. 1 + п. 2 + п. 3 - 1188, 00 грн.;надбавка за безперервну службу - 70 % від п. 1 + п. 2 + п. 3 + п. 4 + п. 5 + п. 6 + п. 7 - 2668, 05 грн.;премія 100 % від п. 1 + п. 2 + п. 3 + п. 4 + п. 5 + п. 6 + п. 7 + п. 8 - 6479, 55 грн.
Доводи заперечень відповідача суд до уваги не приймає, виходячи з наступного.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Скасування спірної довідки та видача нової в повній мірі поновить порушенні права позивача та таке скасування не протирічить абз. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України.
Також, суд не приймає до уваги доводи відповідача викладених в запереченні стосовно того, що позивач звернувся до суду в друге з тотожнім позовом з одним і тим самим предметом позову, а саме видачі довідки про розмір грошового забезпечення. Оскільки, як встановлено судом та вбачається із рішення Суворовського районного суду по справі № 2/5591/10 від 26.08.2010 предметом позову у вказаній справі були дії УМВС України в Херсонській області по не врахуванню ОСОБА_1 в розмір грошового забезпечення премії в розмірі 100 % грошового утримання. У вказаній справі вимога щодо врахування нового посадового окладу в розмірі 750, 00 грн. з іншими, передбаченим чинним законодавством доплатами, підвищеннями і надбавками не заявлялась, та не ставилась вимога про визнання противоправним та скасування довідки № 10/2061 від 24.03.2008.
Норми ст. ст. 50-54 КАС України вказує на право саме Позивача визначати Відповідача по справі.
Належним способом захисту порушених прав позивача, суд вважає, визнання дії УМВС України в Херсонській області протиправними, скасування довідки № 10/2061 від 24.03.2008 та зобов'язання виготовити нову довідку з врахуванням окладу 750, 00 грн. премії в розмірі 100 % грошового забезпечення та складових грошового забезпечення визначеного рішенням Суворовського районного суду по справі № 2/5591/10 від 26.08.2010 і надіслати її до ГУПФ України в Херсонській області.
Як встановлено судом, про порушення своїх прав позивачу стало відомо 22.06.2017 після отримання з ГУПФ України в Херсонській області довідку № 10/2061 від 24.03.2008, що підтверджується супровідним листом № 67/С-99-1 від 22.06.2017.
На підставі викладеного та ст. ст. 1-4,6-9,18,41ч. 2,71,72,158-163 КАС України, керуючись ст.ст. 19, 22 , 63 Конституції України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії УМВС України в Херсонській області по виготовленню довідки № 10/2061 від 24.03.2008 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - протиправними.
Скасувати довідку № 10/2061 від 24.03.2008 про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1.
Зобов'язати УМВС України в Херсонській області на виконання вимог постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 та постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 виготовити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, а саме: посадовий оклад - 750, 00 грн.; оклад за спеціальним званням - 130, 00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років - 35 % - 308, 00 грн.; відсоткова надбавка за виконання особливо важливих завдань - 100 % - 1188, 00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15 % - 112, 50 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 18 % - 135, 00 грн.; 100 % надбавка - 100 % - 1188, 00 грн.; надбавка за безперервну службу - 70 % - 2668, 05 грн.; премія 100 % - 6479, 55 грн. та надіслати дану довідку до ГУПФ України в Херсонській області.
Відповідно до ст. 256 КАС України постанови суду прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області шляхом подачі апеляції в 10-денний строк з дня її проголошення або її отримання
Суддя В.Е. Дорошинська