
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 370/1312/17
"30" червня 2017 р. суддя Макарівського районного суду Київської області Мазка Н.Б. за участю прокурора Макарівського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, депутата Комарівської сільської ради Макарівського району,
за ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП,
В с т а н о в и в:
ОСОБА_2, перебуваючи у статусі депутата Комарівської сільської ради, тобто особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, на яку поширюється дія Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», 14.07.2015 року на засіданні З2 сесії Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області під час розгляду питання «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Комарівка», яке відбулось у приміщенні Комарівської сільської ради за адресою: с. Комарівка, вул. Леніна 27, не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги, встановлені пунктом 3 частини першої статті 28, частиною другою статті 35 Закону та статтею 591 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Також, перебуваючи у статусі депутата Комарівської сільської ради, тобто особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, на яку поширюється дія Закону, 14.07.2015 року на засіданні З2 сесії Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області під час розгляду питання «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Комарівка», яке відбулось у приміщенні Комарівської сільської ради за адресою: с. Комарівка, вул. Леніна 27, вчиняла дії та приймала рішення в умовах реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги, встановлені пунктом 3 частини першої статті 28, частиною другою статті 35 Закону та статтею 591 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Рішенням першої сесії Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області від 12.11.2015 року №002-01-УІ «Про обрання депутатів Комарівської сільської ради» ОСОБА_2 визнано депутатом Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області по виборчому округу №8.
Відповідно до вимог статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та член ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен дотримуватися правил депутатської етики, зокрема керуватися загальнодержавними інтересами та інтересами територіальної громади чи виборців свого виборчого округу, від яких його обрано, не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях.
На засідання З2 сесії Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області, що відбувалось 14.07.2015 року у приміщенні Комарівської сільської ради за адресою: Київська область, с. Комарівка, вул. Леніна 27, було розглянуто питання «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Комарівка».
Підставою для розгляду вищевказаного питання була заява ОСОБА_2 про надання земельної ділянки площею 0.10 га та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для передачі земельної ділянки у власність, якою користувалася ОСОБА_3, яка знаходиться в с. Комарівка по вул. Леніна 11-А, що адресувалась до сесії Комарівської сільської ради Макарівського району Київської області.
Таким чином, 14.07.2015 року під час засідання Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області у депутата Комарівської сільської ради Макарівського району Київської області ОСОБА_2 був наявний приватний інтерес, обумовлений бажанням отримати особисту вигоду у вигляді позитивного рішення щодо н надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для безоплатної передачі у її власність.
За результатами розгляду такої заяви Комарівською сільською радою VI скликання Макарівського району Київської області 14.07.2015 року прийнято рішення №23 6-32-VI «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Комарівка» та додатком до вказаного рішення, згідно з яким ОСОБА_2 надано дозвіл на приватизацію земельної ділянки площею 0,10 га яка знаходиться в с. Комарівка по вул. Леніна 11-А.
Згідно з протоколом З2 сесії VI скликання Комарівської сільської ради Макарівського району Київської області від 14.07.2015 року, на вказаному засіданні з 14 депутатів були присутні 9, у тому числі і ОСОБА_2
Сільським головою ОСОБА_4 на розгляд депутатів внесено пропозицію стосовно прийняття рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Комарівка».
Відповідно до протоколу З2 сесії VI скликання Комарівської сільської ради Макарівського району Київської області від 14.07.2015 року всі 9 присутніх на сесії депутатів, в тому числі і ОСОБА_2, проголосували одноголосно за прийняття такого рішення.
При цьому, згідно з Протоколу З2 сесії VI скликання Комарівської сільської ради від 14.07.2015 року депутат Комарівської сільської ради ОСОБА_2 відповідно до статті 591 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» публічно не повідомляла колегіальний орган про наявний реальний конфлікт інтересів, зумовлений наявністю приватного інтересу, повязаного з бажанням отримати особисту вигоду у вигляді позитивного рішення щодо надання дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки, яка знаходиться у її користуванні.
Відповідно до частини першої статті 591 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті З цього Закону, в тому числі і депутати місцевих рад, зобовязані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
При цьому, згідно з вимогами частини другої статті 35 Закону України «Про запобігання корупції» у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
ОСОБА_2 умисно допустила суперечність між її приватним інтересом та представницькими повноваженнями з метою задоволення власних, корисливих інтересів, публічно не повідомивши колегіальний орган про наявність у неї реального конфлікту інтересів стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для безоплатної передачі у власність, якою користувалася ОСОБА_3, яка знаходиться в с. Комарівка по вул. Леніна 11-А загальною площею 0,10 га.
Факт неповідомлення депутатом Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області ОСОБА_2 про наявність у неї реального конфлікту інтересів також підтверджується листом Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області від 20.04.2017 року №116 та поясненнями секретаря Комарівської сільської ради Макарівського району Київської області ОСОБА_5, Комарівського сільського голови ОСОБА_4 та депутатів Комарівської сільської ради ОСОБА_6, ОСОБА_7, які були присутні на цій сесії, згідно з якими ОСОБА_2 була присутня на вказаному засіданні Комарівської сільської ради, приймала участь у голосуванні за прийняття рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Комарівка» від 14.07.2015 року №236-32-VI, при цьому публічно не оголосила про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Крім того, факт неповідомлення підтверджується поясненнями ОСОБА_2, згідно з якими ні усних, ні письмових заяв (повідомлень) про конфлікт інтересів до Комарівської сільської ради вона не надавала та що брала участь у голосуванні за прийняття вказаного рішення.
Також у поясненнях ОСОБА_2 свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення, яке виразилось у неповідомленні про наявність у неї конфлікту інтересів повністю визнала.
У статті 591 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
Частиною першою статті 65 Закону передбачено, що за вчинення корупційних або повязаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються, у тому числі до адміністративної відповідальності у встановленому законом порядку.
Диспозиція частини першої статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Згідно з приміткою до даної статті субєктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону.
У цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Натомість, депутат Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області ОСОБА_2 всупереч вказаним нормам законодавства, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та її представницькими повноваженнями з метою задоволення власних, корисливих інтересів не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів публічно не повідомивши колегіальний орган про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час розгляду та прийняття рішення № 236-32- VI від 14.07.2015 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Комарівка» відносно самої себе, чим порушила вимоги пунктів 1, 2 частини першої статті 28, частини першої статті 35 Закону України «Про запобігання корупції», частини першої статті 59і Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Диспозиція частини другої статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за вчинення особою дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Згідно з приміткою до даної статті субєктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
У цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Таким чином, ОСОБА_2 не вживши всіх вичерпних заходів, спрямованих на запобігання конфлікту інтересів, та знаючи, що на засіданні 32-ї сесії VI скликання Комарівської сільської ради Макарівського району Київської області 14.07.2015 приймалось рішення в її інтересах, вчиняла дії та приймала рішення в умовах реального конфлікту інтересів, які полягали у безпосередній її участі у голосуванні за рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Комарівка» без попереднього самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядався зазначений проект рішення.
Своїми діями, які виразились у прийнятті рішень та вчиненні дій в умовах реального конфлікту інтересів, ОСОБА_2 вчинила правопорушення, повязане з корупцією, відповідальність за яке передбачено частиною другою статті 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
При розгляді справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала.
Її вина також підтверджується письмовими матеріалами справи, а саме: листом Комарівської сільської ради VI скликання Макарівського району Київської області від 20.04.2017 року №116 та поясненнями секретаря Комарівської сільської ради Макарівського району Київської області ОСОБА_5, Комарівського сільського голови ОСОБА_4 та депутатів Комарівської сільської ради ОСОБА_6, ОСОБА_7, які були присутні на цій сесії, рішенням Комарівської сільської ради копією рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для безоплатної передачі у власність громадянам України для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства в селі Комарівка» від 14.07.2015 року №236-32-VI, при цьому публічно не оголосила про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Дії ОСОБА_2 підлягають кваліфікації за ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, оскільки достовірно встановлено, що останній дійсно, будучи депутатом Комарівської сільської ради, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів та не повідомила Комарівську сільську раду Макарівського району Київської області чи її посадових осіб у встановленому законом випадку та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
У відповідності до вимог ст.33, 34, 35 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставини, які помякшують відповідальність є визнання вини, щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника не встановлено.
Враховуючи особу правопорушника, помякшуючі обставини до ОСОБА_2 доцільно призначити адміністративне стягнення у межах санкції ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП, у вигляді штрафу на користь держави.
Відповідно ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.
Керуючись вимогами ст.40-1, ч.2 ст.172-7 КУпАП,
П о с т а н о в и в:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі ста
неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700.00 гривень (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок).
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400.00гривень (три тисячі чотириста гривень 00 копійок).
Остаточно піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400.00гривень (три тисячі чотириста гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, судовий збір на користь держави (УДКСУ Макарівський район 22030001, код отримувача 38007165, на рахунок 31214206700385, банк отримувача ГУ ДКСУ у Київській області м. Київ, код банку отримувача 821018) в сумі 320.00 гривен (триста двадцять гривень 00 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови через Макарівський районний суд Київської області.
Суддя