Постанова № 67601570, 30.06.2017, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
30.06.2017
Номер справи
235/2255/17
Номер документу
67601570
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №235/2255/17

Провадження №2-а/235/112/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2017 року м. Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого судді Хмельової С.М.

за участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Третьякової Ю.С.

секретаря судового засідання Соловйової М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду № 7 м. Покровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Красноармійського міськрайонного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що 17 березня 2017 року, вона звернулась до Красноармійського об'єднаного УПФ України Донецької області з письмовою заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки досягла 52-річного віку та має пільговий стаж роботи більше ніж 10 років.

Рішенням відповідача від 29 березня 2017 року позивачці було відмовлено у призначенні пенсії за віком оскільки відповідачем до пільгового стажу не зараховано період роботи вТретьому шахтопрохідницькому будівельному управлінні ВАТ «Трест «Донецькшахтопрохідка» з 16 березня 2006 року по 31 грудня 2007 року.

Вважає рішення відповідача протиправним, таким що порушує законні права особи та підлягає скасуванню з наступних підстав.

Разом з заявою про призначення пенсії відповідачу, зокрема, була надана трудова книжка, яка містить відповідні записи про період роботи на вказаному підприємстві на посаді стволової 3 розряду. Вказана посада міститься в списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах». Вказана постанова втратила чинність на підставі Постанови КМУ від 24.06.2016 року № 461, тобто була чинна на час праці позивачки у Третьому шахто прохідницькому будівельному управлінні ВАТ «Трест «Донецькшахтопрохідка».

Відповідно до п 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, на який посилається відповідач, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Однак, посилаючись на п. п. 4 п. 20 вказаного Порядку відповідач відмовив в зарахуванні періоду роботи в Третьому шахтопрохідницькому будівельному управлінні ВАТ «Трест «Донецькшахтопрохідка» оскільки по цьому підприємству відсутні дані про пільговий стаж та проведення атестації робочих місць у відомостях по спецстажу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В оскаржуваному рішенні зазначено, що вказане підприємство зареєстровано на непідконтрольній українській владі території.

Оскільки відповідачу була надана трудова книжка то довідки, які приймає до відома відповідач, не мають значення для призначення пенсії і не підлягають перевірці.

Які розбіжності є у відомостях про стаж, вказаний у трудовій книжці і з чим, в оскаржуваному рішенні не вказано.

Однак, підставою для відмови у зарахуванні періоду роботи на вказаному підприємстві відповідач вважає, що підприємство зареєстровано на території, тимчасово непідконтрольній українській владі і період роботи підлягає в обов'язковому порядку перевірці, згідно п. З ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. п. 4 п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у разі коли підприємства, розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В даному випадку трудова книжка не відсутня і п. п. 4 п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій.

Відповідно до ч. З ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Вказана норма не містить вимоги про обов'язкову перевірку запису в трудовій книжці яка була надана відповідачу.

Протиправне рішення відповідача порушує особисте право позивачки на отримання пенсії у встановленому пенсійним законодавством віці за наявності необхідного стажу.

Позивачка просить суд визнати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 29 березня 2017 року про відмову в призначенні пенсії, протиправним. Скасувати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 29 березня 2017 року про відмову в призначенні пенсії.Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу період роботи у Третьому шахтопрохідницькому будівельному управлінні ВАТ «Трест «Донецькшахтопрохідка» з 16 березня 2006 року по 31 грудня 2007 року.

В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали заявлені позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечувала, просила відмовити в їх задоволенні. В запереченнях на позовні вимоги зазначено, що 17 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначення пенсії за віком згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і п. «б» ст., 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" .

Рішенням Управління від 29 березня 2017 року у призначенні пенсії було відмовлено, за відсутності на момент звернення необхідного пільгового стажу за Списком №2 - 10 років.

Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці,- за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. -

Відповідно до наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 28 років 10 місяців 1 день, до пільгового стажу за Списком №2 зараховано 09 років 0 місяців 02 дні.

Позивачка претендує на призначення пенсії із зарахуванням до пільгового стажу період роботи у Третьому шахтопрохідницькому будівельному управлінні ВАТ «Трест»Донецькшахтопроходка» з 16 березня 2006 року по 31 грудня 2007 року.

Згідно записів у трудовій книжці позивачки 16.03.2006 року вона була прийнята тимчасово на 2 місяці стовбуровою 3 розряду у Трест «Донецькшахтопроходка».

Згідно Наказу Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993 року «Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, мають право працівники зайняті повний робочий день на цих роботах. -

У трудовій книжці позивачки відсутній запис про те, що вона виконувала роботи на посаді стовбурової, зайнятої на поверхні шахт повний робочий день.

Відповідно до пункту 10 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 року Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або - містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Згідно Витягу з ЄДРПОУ Третє шахтопрохідницьке будівельне управління ВАТ «Трест «Донецькшахтопроходка» зареєстровано на непідконтрольній українській владі території у м. Донецьк, вул. Вахрушева, 46-6, та припинило свою діяльність 31.07.2012 року. У зв'язку з цим немає можливості витребувати у підприємства уточнюючі довідки про пільговий характер роботи ОСОБА_1.

Відповідно до п.З ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Управління користується цим правом та витребовує всі необхідні-довідки від підприємств для призначення/перерахунку пенсії.

В індивідуальних відомостях по спецстажу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ОСОБА_1 відсутні дані про пільговий стаж роботи та проведення атестації робочих місць. Тобто страхувальники не подали до Пенсійного фонду звіт за кодом ЗПЗОІЗБІ - що відповідає вимогам п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Управління не вправі нехтувати встановленими приписами призначення пенсії на пільгових умовах незалежно за віком за нормами п. «б» сі. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, відсутні підстави в призначенні пенсії за віком відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №2 - 10 років.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією так і Законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

ОСОБА_1, згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1, 16.03.2016 року прийнята тимчасово на два місяці стовбуровою 3 розряду у Третє шахтопрохідницьке будівельне управлінні ВАТ «Трест «Донецькшахтопрохідка». 16.05.2006 року зарахована до штату. 31.07.2008 року звільнена за власним бажанням (а.с.5-8).

Рішення Красноармійського об'єднаного управлення Пенсійного фонду України Донецької області від 29.03.2017 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ст.. 13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 2 - 10 років. Період роботи з 16.03.2006 року по 31.12.2007 року в Третьому шахтопрохідницькому будівельному управлінні ВАТ «Трест «Донецькшахтопрохідка» не враховано до пільгового стажу оскільки по цьому підприємству відсутні дані про пільговий стаж та проведення атестації робочих місць у відомостях по спец стажу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 28 років 10 місяців 1 день, до пільгового стажу за списком 2 зараховано 9 років 0 місяців 02 дні (а.с.11-13).

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу в період з березня 2016 року по грудень (включно) 2007 року з заробітної плати ОСОБА_1 Шахтопрохідницьке будівельне управління №3 ДВАТ «Трест «Донецькшахтопрохідка» проводило сплату страхових внесків (а.с.25).

Згідно довідки від 9.02.2017 року, виданої ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка», про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1, працювала повний робочий день у Шахтопрохідницькому будівельному управлінні №3 треста «Донецькшахтопрохідка», виконувала роботи зі шкідливими та важкими умовами праці повний робочий день на поверхні гірничих дільниць шахт Донецької області. За період з 16.05.2006р.по 15.05.2006р. на посаді «стовбуровий» (прийнята тимчасово на 2 місяця); з 16.05.2006р. по 31.07.2008р. на посаді «стовбуровий» (зарахована на постійне місце роботи), що передбачено Списком № 2 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1а, підстава Постанова КМУ 36 від 16.01.2003р. Підстава для видачі: Накази з кадрів, особова картка форми Т2, особові рахунки. Атестація робочих місць підтверджена: наказ треста «Донецькшахтопроходка» «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» № 43 від 26.05.2005р. (а.с.30).

Наказом ДВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» № 43 від 26.05.2005р. затверджено перелік робочих місць, виробництв та професій з пільговим пенсійним забезпеченням по Списку 2 (а.с.31). Професія «стовбурові, зайняті на поверхні» входить до переліку затверджено перелік робочих місць, виробництв та професій з пільговим пенсійним забезпеченням по Списку 2, додаток №1 до наказу № 43 (а.с.31зворотня сторона).

Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Предметом розгляду в даній адміністративній справі є протиправність не включення певного стажу до пільгового, а не право позивачки на призначення пенсії.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Трудова книжка, відповідно до ст. 48 КЗпП України та згідно з п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року № 637, є основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. У такій довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включено цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.

Відповідно до п. 20 Порядку 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі Методичні рекомендації).

Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Згідно із статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Комплексний аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року №21-183а13 та від 10 березня 2015 року №21-51а15.

Частина 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Суд не погоджується з доводами відповідача, що довідка від 9.02.2017 року, видана ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка», про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, не може бути прийнята до уваги, оскільки видана підприємством з непідконтрольної Україні території.

В Україні визнається та діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на які надана Верховною Радою, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки», які говорять про те, що документи видані окупаційною владою, повинні визнаватись, якщо їх невизнання тягне за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

Суд не має сумнівів в достовірності змісту цієї довідки. Як вбачається зі змісту довідки та записів в трудовій книжці - періоди роботи, номера наказів за якими позивач приймався на роботу, професія (посада), за якою позивач працював у спірні періоди, не мають розбіжностей. Відповідачем не спростовані відомості, які зазначені в довідці.

З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

З урахуванням вищевикладеного, рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії протиправним та підлягає скасуванню. З матеріалів справи вбачається та встановлено в судовому засіданні, що спірний період підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивачки, оскільки підтверджений належним чином.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 640 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області.

Керуючись ст.ст.11, 17-20,69-72, 86, 94, 122, 128, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 29 березня 2017 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи у Третьому шахтопрохідницькому будівельному управління ВАТ «Трест «Донецькшахтопрохідка» з 16 березня 2006 року по 31 грудня 2007 року.

Стягнути з Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ 37869345, на користь ОСОБА_1, за рахунок бюджетних асигнувань понесені нею судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.

В судовому засіданні 30 червня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст виготовлено протягом п'яти днів.

Суддя