Постанова № 67598311, 17.05.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
17.05.2017
Номер справи
522/7908/17
Номер документу
67598311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2-а/522/1487/17

Справа № 522/7908/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2017 р. м. Одеса

Суддя Приморського районного суду м. Одеси Домусчі Л.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 27.04.2017 року звернувся до суду з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за яким просив: визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розрахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 80% грошового забезпечення (замість 90%) станом на 01.04.2012 року - протиправними; визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розрахунку максимального розміру підвищення до пенсії без урахування основного розміру пенсії станом на 01.04.2012 року - протиправними.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у відповідача, з квітня 2004 року позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років в розмірі 90% від суми грошового забезпечення. У зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача без врахування розміру грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року, а також обмежено розмір пенсії до 80% від розміру грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та зазначає, що сума максимального розміру підвищення до пенсії це різниця між основним розміром пенсії станом на 01.01.2008 року та станом на 01.04.2012 року.

Ухвалою суду 18.04.2017 року по справі було відкрито скорочене провадження.

До суду 15.05.2017 року надійшли письмові пояснення Головного управління ПФУ в Одеській області, згідно яких у задоволенні позову ОСОБА_1 просили відмовити, посилаючись на те, що їх дій відповідають чинному законодавству.

За клопотанням позивача судом було надано йому строк для ознайомлення зі справою та підготовки письмових пояснень на заперечення відповідача. 21.06.2017 року до суду були подані письмові пояснення ОСОБА_2, згідно яких зазначив, що відсоток грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, повинен визначатись законодавством, діючим на момент призначення пенсії. Просив задовольнити його позов.

Розглянувши справу в порядку скороченого провадження (ст.183-2 ч.1 п.2 КАС України) одноособово, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з квітня 2004 року позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років в розмірі 90% від суми грошового забезпечення.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначається Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Кабінетом Міністрів України 07.11.2007 року прийнято постанову «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», яка набрала чинності 01.01.2008 року, у зв'язку з чим відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011 року, встановлено обмеження щодо максимального розміру пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", Про прокуратуру", «Про статус народного депутата України", «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України", «Про дипломатичну службу", «Про службу в органах місцевого самоврядування", «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", «Про наукову і науково-технічну діяльність", «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", «Про пенсійне забезпечення", «Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи встановлені обмеження, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, а саме: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Разом з тим, згідно частини 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Підстави та порядок перерахунку пенсії особам визначеним Законом № 2262-ХІ регулюються статтею 63 цього Закону. Згідно із вказаною нормою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Положення зазначеної норми у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.

Згідно довідки, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом від 28.05.2012 року розмір грошового забезпечення за посадою, з якої звільнено позивача складає 6947, 00 грн. (90% від грошового забезпечення становить 6252, 93 грн.).

Однак, як вбачається з розрахунку пенсії, вчиненого 01.12.2016 року, при здійсненні перерахунку відповідачем не враховано відсоток розміру грошового забезпечення, визначений у довідці від 28.05.2012 року, а відповідач виходив з положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011 року, та здійснив розрахунок максимальної пенсії позивача у розмірі 80% від його грошового забезпечення.

Отже, відповідачем обмежено підвищення за постановою КМУ №355 з 1494, 72 грн. до 799, 95 грн. Як зазначає представник відповідача в наданих запереченнях, розмір пенсії обмежено у зв'язку із встановленням граничного розміру пенсії Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Однак, суд вважає обмеження граничного розміру пенсії позивача в розмірі 80% неправомірним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсій різні за змістом та механізмом їх проведення, а тому встановлені законодавцем обмеження стосуються виключно осіб, які реалізують право на призначення пенсії, а не перерахунку.

Аналогічну правову позицію виловив і Верховний Суд України в рішенні від 10.12.2013 року у справі №21-420а13.

Враховуючи викладені обставини, суд зазначає, що оскільки пенсію позивачу призначено до 01.10.2011 (до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»), то дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії та визначення її розміру 80%, а не 90%, не відповідають вимогам законодавства та порушують право позивача на отримання належного йому розміру пенсії.

Згідно вимог статті 8 Конституції України визначається й діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу, закони й інші нормативно-правові акти приймаються на основі й повинні відповідати їй.

У відповідності до статті 3 Конституції України, забезпечення прав і свобод громадянина є головним обов'язком держави. Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості й в інших випадках, передбачених законом. Це повного мірою відноситься і до пенсії.

Також, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

А відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо здійсненого перерахунку пенсії позивача.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на отримання пенсії у передбаченому чинним законодавством розмірі, тому позовні вимоги останнього підлягають задоволенню, як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства і не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд, керуючись ч.1 ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне присудити з відповідача на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн., що підтверджується квитанцією, наявною в матеріалах справи.

Керуючись ст. ст. 7-9, 11, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 167, 183-2 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розрахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 80% грошового забезпечення (замість 90%) станом на 01.04.2012 року - протиправними.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розрахунку максимального розміру підвищення до пенсії без урахування основного розміру пенсії станом на 01.04.2012 року - протиправними.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 60 коп..

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Домусчі Л.В.

17.05.2017