
Справа № 404/8127/16-ц
Номер провадження 2/404/1148/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2017 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді - Бершадської О.В.
за участі секретаря - Бокатенко Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,-
ВСТАНОВИВ:
19 грудня 2016 року позивач звернувся в суд з позовом, яким просить стягнути із відповідачки на його користь переплачені бюджетні кошти у розмірі 25 871,73 грн. та понесені ним судові витрати.
Посилається на те, що 20.10.2014 року до управління із заявою на призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг звернулася ОСОБА_1. Своїм рішенням від 27.10.2014 року відповідачу на підставі заяви та доданих документів було призначено відповідну допомогу. Надалі, з метою перевірки інформації щодо наявності в одержувачів допомоги житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, управлінням отримано довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна суб'єкта від 06.05.2016 року, згідно якої з»ясовано, що ОСОБА_2 (чоловік відповідачки) 16 січня 2015 року став власником житлового будинку, розташованого за адресою: м. Кіровоград, вул. Водопянова, буд 79/102. Дана інформація була прихована відповідачкою. З врахуванням п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, відповідач не мала права отримувати допомогу, в зв»язку з чим рішенням від 15.06.2016 року управління припинило виплату допомоги та визначено було суму переплачених їй коштів за період з 01.02.2015 року по 23.04.2016 року, що склало 25 871,73 грн. Добровільно відповідачка кошти не повертає, що і змусило їх звернутися до суду.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримала , просила їх задовольнити. Повідомила суд про внесення змін у назву комітету районної ради та міста, зокрема кошти просила стягнути на Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради.
Відповідач , її представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, у їх задоволенні просили відмовити, так як про те, що чоловік прийняв спадщину відповідачка не знала, проживали вони з чоловіком до його смерті в орендованій квартирі. При цьому, також зазначила, що у будинку, частина якого належить її чоловікові , інші спадкоємці, які також стали його співвласниками, не визнавали його право на проживання в ньому, тим більше будинок був аварійний . Після смерті чоловіка вона не прийняла спадщину на частину будинку, відмовилася.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, з наступних підстав.
Статтею 3 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб,в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Частиною 3 ст. 10 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір ( ч. 3 ст. 60 ЦПК України).
Судом встановлено, що 20.10.2014 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради із заявами про взяття їх на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Склад сім'ї: ОСОБА_1 Андріївна- заявник, ОСОБА_2 Савелійович-чоловік. Потреби особи, яка переміщується: житлові, соціальні. Згідно довідок №3525000099 та №3525000098 від 20.10.2014 року взято ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на облік (а.с.34, 35).
Крім того, 13.05.2015 року та 26.10.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради із заявами про подовження виплати адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 19, 26). ОСОБА_2 в своїх заявах від 20 жовтня 2014 року та від 26.10.2015 року не заперечував щодо того, щоб його дружині ОСОБА_1 була призначена адресна допомога (а.с. 19, 29).
Рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради від 27 жовтня 2014 року призначено ОСОБА_1 на підставі її заяви від 20.10.2014 року щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Склад сім'ї: ОСОБА_1, розмір допомоги 884,00 грн.; ОСОБА_2, розмір допомоги- 884,00 грн. Загальна сума допомоги на сім'ю з 20.10.2014 року по 19.04.2015 року- 1 768,00 грн. Номер особового рахунку 682153 (а.с. 29-зворотня сторона).
Крім того, рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради від 26 травня 2015 року подовжено ОСОБА_1 на підставі її заяви від 13.05.2015 року виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Склад сім'ї: ОСОБА_1, розмір допомоги 884,00 грн.; ОСОБА_2, розмір допомоги- 884,00 грн. Загальна сума допомоги на сім'ю з 24.04.2015 року по 23.10.2015 року- 1 768,00 грн. Номер особового рахунку 682153 (а.с. 25-зворотня сторона).
Рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради від 03 листопада 2015 року подовжено ОСОБА_1 на підставі її заяви від 26.10.2015 року виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Склад сім'ї: ОСОБА_1, розмір допомоги 884,00 грн.; ОСОБА_2, розмір допомоги- 884,00 грн. Загальна сума допомоги на сім'ю з 24.10.2015 року по 23.04.2016 року- 1 768,00 грн. Номер особового рахунку 682153 (а.с. 18-зворотня сторона).
Як вбачається із заяви від 20.10.2014 року, ОСОБА_1 просила позивача належні їй суми грошової допомоги починаючи з 20 жовтня 2014 року перераховувати на її поточний рахунок, який відкрито в Акціонерному банку Південний, поточний рахунок №26250001209783. 25 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до позивача із заявою, якою просила перераховувати грошову допомогу на новий поточний рахунок в Ощадбанку № карткового рахунку 26256000017192 (а.с. 21, 38).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Механізм надання тимчасової державної допомоги переміщеним особам на проживання регламентує Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505.
Відповідно до Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Грошова допомога виплачується шляхом перерахування на поточний рахунок, відкритий відповідно до цього Порядку безоплатно в установі уповноваженого банку. Уповноважений банк приймає від уповноваженого представника сім'ї документи, необхідні для отримання грошової допомоги у разі відкриття поточного рахунка (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо виплата грошової допомоги раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 гривень.
У заявах на призначення та на продовження щомісячної адресної допомоги відповідач та її чоловік ОСОБА_2 особисто зазначили, що у будь-кого з членів її сім'ї відсутнє у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. При цьому, ОСОБА_1 була проінформована, що подана нею інформація може бути перевірена органами соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів (а.с. 19-зворотня сторона, 27, 28-зворотня сторона, 30, 32, 33).
У відповідності до п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до п.п. 11,12 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги. Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги в ході якої встановлено, що відповідачем подано недостовірну інформацію, а саме не вказано житловий будинок 79/102 по вул. Водопянова в м. Кропивницький, що перебував у власності її чоловіка.
Так, згідно інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно №58673314 від 06.05.2016 року 1/3 частка житлового будинку 79/102 по вул. Водопянова в м. Кропивницький на праві приватної спільної часткової власності належить ОСОБА_2, РНОКПП: НОМЕР_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину, серія та номер: 1-19, виданого 16.01.2015, видавник: Кіровоградська міська державна нотаріальна контора №1 (а.с. 12, 16).
ОСОБА_2 15 травня 2016 року помер (а.с. 10).
Рішенням Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради від 15.06.2016 року ОСОБА_1 припинено виплату з 01.02.2015 року вказаної допомоги з підстав: не достовірно наданих даних щодо житлових приміщень. Номер особового рахунку 682153.
Відповідно до Розрахунку по особовому рахунку № 682153 відкритого на ОСОБА_1, переплата за період з 01.02.2015 року по 23.04.2016 року становить 25 871,73 грн. (а.с. 15).
Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради направлено на адресу ОСОБА_1 листа за вих. №7198/08-08 від 08.08.2016 року з вимогою про повернення вказаних коштів (а.с. 9, 14, 15-зворотня сторона).
Як вбачається із заяви ОСОБА_1 від 02 вересня 2016 року адресованої начальнику Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради ОСОБА_3, відмовилась повернути надміру сплачені суми грошової допомоги. Вказала, що її чоловік ОСОБА_2 вступив у спадщину на 1 /3 частину будинку, що знаходиться по вул. Водопянова, 79/102. Крім нього, є ще два спадкоємці, які не дозволяють проживати в будинку і не бажають його продати, щоб кожний отримав свою частку грішми. Вказаний будинок знаходиться у місці, яке постійно затоплюється, що призвело до його аварійності. Жити в ньому в даний час неможливо (а.с. 8-зворотня сторона).
Суд не погоджується із запереченнями відповідачки про те, що недостовірної інформації до управління вона не подавала, оскільки вона не знала про те, що чоловік отримав у спадщину частину будинку та в належній її чоловіку 1/3 частці житлового будинку 79/102 по вул. Водопянова в м. Кропивницький на праві приватної спільної часткової власності не проживали, який знаходиться в аварійному стані.
Так, статтею 317 ЦК України визначено зміст права власності. Згідно даної норми власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна (ч. 2 ст. 317 ЦК України).
Право володіння це юридична можливість фактичного впливу на річ.
Виходячи із вищенаведеної норми закону, ОСОБА_2, як власнику 1/3 частки житлового будинку 79/102 по вул. Водопянова в м. Кропивницький беззаперечно належало право володіння вказаною часткою будинку, місце їх фактичного проживання не могло впливати на зміст права власності.
До того, ж право власності, в розумінні ст. 317 ЦК України, передбачає право користування та право розпорядження своїм майном, в тому числі право на проживання, тому відповідач ОСОБА_1 та ОСОБА_2, як власник, мав не тільки право володіння, а й право на проживання у вищезазначеному будинку.
За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобовязана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров"я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача. Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Вказаний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2015 року у справі № 6-91цс14, який має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що розмір щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання виплаченої надміру внаслідок неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги відповідачем, подання недостовірних відомостей на подовження допомоги, за період з 01.02.2015 року по 23.04.2016 року складає 25 871,73 грн., а відтак позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно до вимог ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 1 378,00 грн. - внесеного ними судового збору.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 3,10,11,60, 88, 213-215, 218 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197635) надміру виплачені бюджетні кошти у розмірі - 25 871,73 грн., а також 1 378, 00 грн. -сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Кіровоградської області, через суд першої інстанції.
Суддя Кіровського О. В. Бершадська
районного суду
м.Кіровограда