Постанова № 6758609, 30.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2009
Номер справи
2а-12948/09/0570
Номер документу
6758609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2009 р.                                                                       справа № 12948/09/0570

час прийняття постанови: 9 год. 45 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Куркині В.В.,

за участю

представника позивача Іванова О.О.,

представника відповідача Тарабан Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька до відкритого акціонерного товариства «Точмаш» про стягнення бюджетної заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Київському районі міста Донецька звернулася до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Точмаш» про стягнення бюджетної заборгованості, мотивуючи вимоги тим, що відповідач має заборгованість по земельному податку яка не сплачена. Податковий борг станом на день подачі позовної заяви 05.08.2009 р. складає 1210045,29 грн., вказану суму позивач просить стягнути з відповідача.

          В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 1210045,29 грн.

          Представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснивши, що ухвалою Господарського суду Донецької області від 09.04.2009 р. по справі №42/41Б введено мораторій на задоволення вимог кредиторів ТОВ «Точмаш», що підтверджує, що позивач не мав законних підстав для застосування повідомлень-рішень та не мав правових підстав для нарахування штрафних санкцій.

Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».

          Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

          У відповідності до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

          Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Київському районі міста Донецька є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про плату за землю», податок – обов’язків платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів – учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 цього Закону передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування”, податок на землю є загальнодержавним податком.

Відповідно до ст. 67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Виходячи з положень п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно податкового розрахунку земельного податку №2629 від 28.01.09 ВАТ «Точмаш» визнав свої податкові зобов*язання за січень-грудень 2009 р. у розмірі 20290,59 грн. Податкові зобов*язання за березень-травень 2009 року у сумі 5072,64 грн. не сплачені.

Відповідно до податквої декларації орендної плати за за земельні ділянки державної і комунальної власності №4031 від 30.01.2009 р. відповідач визнав свої податкові зобов*язання за січень-грудень 2009 року у розмірі 3614215,68 грн. Податкові зобов*язання за березень-квітень 2009 року у сумі 903553,92 грн. не сплачені.

Згідно акту №2281/15-311-1/14300579 від 10.04.2009 р., ТОВ «Точмаш» в частині несвоєчасної сплати своїх податкових зобов*язань по орендній платі за землю за жовтень, листопад 2008 року та грудень 2009 року на загальну суму 2363854,64 грн.

Податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Київському районі м. Донецька №11222/10/15-311-1 від 13.04.2009 р., за затримку сплати узгоджених податкових зобов*язань на суму 1016890 грн. на 116 днів до ВАТ «Точмаш» були застосовані штрафні санкції у розмірі 50% погашеної суми податкового боргу, сума штрафу складає 508445 грн.

Податковим повідомленням-рішенням «11220/10/15-311-1 від 13.04.09, за затримку сплати узгоджених податкових зобов*язань на суму 522890 грн. на 87 днів та 522890 грн. на 87 днів та 522890 грн. на 56 днів, до ВАТ «Точмаш» були застосовані штрафні санкції у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу, сума штрафу складає 209156 грн.

Податковим повідомленням-рішенням №11221/10/15-311-1 від 13.04.2009 р. за затримку сплати узгоджених податкових зобов*язань на суму 301184,64 грн. на 25 днів до ВАТ «Точмаш» були застосовані штрафні санкції у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу, сума штрафу складає 30118,46 грн.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Крім того, в даному випадку ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету України штрафних санкцій, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.

Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Відповідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.

Тобто, позивачем були вжиті всі заходи щодо стягнення заборгованості з відкритого акціонерного товариства «Точмаш», відповідно до норм діючого законодавства

У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Виходячи з положень ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспраможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів – це зупинення виконання боржником грошових зобов*язань і зобов*язань щодо сплати податків і зборів (обов*язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов*язань та зобов*язань щодо сплати податків і зборів (обов*язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Положення ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка встановлює, зокрема, заборону нараховувати протягом дії мораторію неустойку (штраф, пеню), інші фінансові санкції (економічні санкції) за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов*язань і зобов*язань щодо сплати податків і зборів (обов*язкових платежів), стосується вимог, зобов*язань, які підпадають під поняття мораторію. Таким чином, ці положення слід застосовувати у відповідності до ст. 1 цього Закону, де наведено визначення мораторію.

Системний аналіз змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов*язань щодо сплати податків і зборів (обов*язкових платежів), які виникли після дня введення мораторію, а отже не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.

З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення податкового боргу та стягує з відповідача на користь місцевого бюджету України заборгованість по земельному податку в розмірі 1210045,29 грн.

Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

          

          Позов Державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька до відкритого акціонерного товариства «Точмаш» про стягнення бюджетної заборгованості, задовольнити.

          Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Точмаш» на р/р 33218811700006, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 13050200, заборгованість по земельному податку в розмірі 1210045,29 грн.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Стойка В. В.