
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
05 липня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/357/17
Категорія: 3.6 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
при секретарі Кучмій І.В.
за участю представника апелянта ОСОБА_1,
представника вiдповiдача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_1 апеляційну скаргу Міністерства оборони України на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2017 року по справі за позовом Міністерства оборони України до Обласної медико-соціальної експертної комісії №1, Військово-лікарської комісії Південного регіону, 3-ті особи Київське міське клінічне бюро судово-медичної експертизи, ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
У січні 2017 року Міністерство оборони України звернулось до суду з позовом до Обласної медико-соціальної експертної комісії №1, Військово-лікарської комісії Південного регіону, 3-ті особи Київське міське клінічне бюро судово-медичної експертизи, ОСОБА_3 та з урахуванням уточнень до позову просить визнати незаконним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії Південного регіону № 212 від 19.11.2013 р., визнати незаконними та скасувати рішення Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 в частині встановлення інвалідності ОСОБА_3, довідок та акту серії ААВ № 812799 та 10ААВ № 584231.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2017 року провадження по справі за адміністративним позовом Міністерства оборони України до Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1, Військово-лікарської комісії Південного регіону, треті особи Київське міське клінічне бюро судово-медичної експертизи, ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування рішень закрито. Розяснено позивачу, що даний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Не погоджуючись з зазначеною ухвалою суду, Міністерство оборони України в апеляційній скарзі зазначає, що судом порушено норми процесуального права. На думку апелянта, судом порушено вимоги п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, що є підставою для скасування ухвали про закриття провадження та постановлення нової ухвали з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.
Закриваючи провадження по справі суд першої інстанції дійшов висновку, що спірні правовідносини не є управлінськими та не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Судова колегія суду апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції зроблено безпідставний висновок про закриття провадження по справі, так як спірні правовідносини виникли у звязку із здійсненням управлінських функцій субєктом владних повноважень, рішення якого оскаржується у справі, а тому дану справу належить розгляду в порядку адміністративного судочинства та вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» визначено основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання інвалідами фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» медико-соціальна експертиза - це визначення на основі комплексного обстеження усіх систем організму конкретної особи міри втрати здоров'я, ступеня обмеження її життєдіяльності, викликаного стійким розладом функцій організму, групи інвалідності, причини і часу її настання, а також рекомендацій щодо можливих для особи за станом здоров'я видів трудової діяльності та умов праці, потреби у сторонньому догляді, відповідних видів санаторно-курортного лікування і соціального захисту для найповнішого відновлення усіх функцій життєдіяльності особи.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до пп. 8 п. 4 Положення про Міністерство охорони здоровя України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 267 від 25 березня 2015 року Міністерство охорони здоров'я відповідно до покладених на нього завдань проводить медико-соціальну експертизу з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності особи.
Медико-соціальну експертизу згідно абз. 1 п. 4 Положення про медико-соціальну експертизу, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317, проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Комісії перебувають у віданні Міністерства охорони здоров'я України і утворюються за таким територіальним принципом: Кримська республіканська; обласні; центральні міські у мм. Києві та Севастополі; міські, міжрайонні, районні комісії.
Абзац четвертий пункту 10 цього Положення визначає, що комісія складається з представників Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства соціальної політики України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також військово-медичної служби Служби безпеки України та військово-медичного підрозділу Служби зовнішньої розвідки у разі розгляду медичних справ стосовно потерпілих на виробництві чи пенсіонерів з числа військовослужбовців Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки. У проведенні медико-соціальної експертизи беруть участь також представники Пенсійного фонду України, органів державної служби зайнятості та, у разі потреби, працівники науково-педагогічної та соціальної сфери.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними установами незалежно від типу і форми власності.
Як встановлено з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є перевірка правомірності рішення Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 в частині встановлення причин інвалідності ОСОБА_3
З огляду на викладене вбачається, що рішення медико-соціальних експертних комісій спрямовані на забезпечення реалізації державної політики у сфері реабілітації інвалідів, створення правових, економічних, політичних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення потреб у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.
Таким чинном колегія суддів вважає, що рішення медико-соціальних експертних комісій мають публічний характер та підлягають оскарженню в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічний висновок міститься в пункті 15 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів".
З огляду на викладене судова колегія суду апеляційної інстанції вважає, що оскільки предметом спору у даній справі є перевірка правомірності оскаржуваного рішення лише в частині встановлення причин інвалідності ОСОБА_3, а не спростування самого факту інвалідності, що виключає необхідність захисту особистих немайнових прав особи у спірних правовідносинах то зазначені правовідносини мають публічний характер та підлягають оскарженню в порядку адміністративного судочинства.
Отже судова колегія дійшла висновку, що підстави для закриття провадження по справі на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України у суду першої інстанції були відсутні.
Оскільки при винесенні ухвали порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, суд апеляційної інстанції, відповідно до п. 4 ст. 204 КАС України, приходить до висновку про скасування оскаржуваної ухвали з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 199, 204, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити.
Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2017 року скасувати.
Направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва
суддя О.А. Шевчук
суддя А.Г. Федусик