
Головуючий у 1 інстанції - Бабіч С.І.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2017 року справа №805/1334/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
ОСОБА_2
при секретарі судового засідання Борисова А.А.,
за участю сторін по справі:
позивач: ОСОБА_3 (за довіреністю)
відповідач: ОСОБА_4 (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року по справі №805/1334/17-а (головуючий І інстанції Бабіч С.І.) за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Добропільського виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень рішень № НОМЕР_1 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_2 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_3 від 14.09.2016 року, №0002851200 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_4 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_5 від 14.09.2016 року, №0002841200 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_6 від 14.09.2016 року, №0002821200 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_7 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_8 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_9 від 14.09.2016 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року позов задоволено, визнано протиправними та скасовані податкові повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_2 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_3 від 14.09.2016 року, №0002851200 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_4 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_5 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_10 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_6 від 14.09.2016 року, №0002821200 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_7 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_8 від 14.09.2016 року, № НОМЕР_9 від 14.09.2016 року.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач зазначив, що судом першої інстанції безпідставно було застосовано до спірних правовідносин положення Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року №1669-VI. Відповідач також зазначив, що відповідно до п.2.1 статті 2 та пунктом 7.3 статті 7 Податкового кодексу України будь які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін по справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду справи встановлено, що позивач є юридичною особою та знаходиться на податковому обліку у відповідача.
Відповідачем було проведено камеральну перевірку позивача з питання своєчасності сплати земельного податку у період з 29.03.2016 року по 28.07.2016 року, за результатами якої складено акт № 366/12/35581061 від 31.08.2016 року, яким встановлено порушення позивачем термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з земельного податку та рентна плата за спеціальне використання води, визначених п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України.
На підставі наведеного акту відповідачем відповідно до ст..126 Податкового кодексу України прийнято податкові повідомлення-рішення форми «Ш» від 14 вересня 2016 р., а саме :
- № НОМЕР_8 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20 % за платежем рентна плата за спеціальне використання води у розмірі 22 233, 27 грн.; - № НОМЕР_9 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 68, 56 грн.; - №0002781200 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 307, 05 грн.; - № НОМЕР_3 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 5001, 30 грн.; - № НОМЕР_11 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 87, 70 грн.; - № НОМЕР_10 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 279, 85 грн.; - № НОМЕР_6 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 559, 16 грн.; - № НОМЕР_12 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 78, 13 грн.; - № НОМЕР_7 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 10 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 35, 08 грн.; - №0002901200 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 171, 40 грн.; - № НОМЕР_5 прозобов'язання сплатити штраф у розмірі 10 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 156, 28 грн.; - № НОМЕР_1 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20 % за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 261, 99 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, штрафні санкції нараховані за несвоєчасну сплату позивачем податкових зобов'язань, задекларованих у податкових деклараціях № НОМЕР_13 від 13.04.2016 року, № НОМЕР_14 від 13.04.2016 року, № НОМЕР_15 від 13.04.2016 року, №0002841200 від 13.04.2016 року, № НОМЕР_14 від 13.04.2016 року, № НОМЕР_16 від 13.04.2016 року, № НОМЕР_13 від 13.04.2016 року, № НОМЕР_17 від 29.03.2016 року, №9045091285 від 29.03.2016 року, № НОМЕР_16 від 13.04.2016 року, № НОМЕР_17 від 29.03.2016 року за земельні ділянки, які розташовані у м. Добропілля, м. Білозерське, м. Білицьке, с. Святогорівка, с. Золотий Колодязь, с. Ганнівка, с. Світлівка, Добропільського району, Донецької області.
Штрафні санкції в сумі 22 233, 27 грн., за платежем рентна плата за спеціальне використання води нараховано позивачу за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання відповідно до розрахунку збору за спеціальне водокористування в частині використання води № НОМЕР_18 від 05.08.2014 року, за період грудень 2014 року - січень 2015 року, березень, травень - липень 2015 року.
Підпунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Нормою пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
За приписами п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Факт самостійного узгодження податкового зобовязання за спірні періоди та несвоєчасної сплати позивачем не оспорюється. Однак, позивач вважає, що у відповідності до вимог ст..6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» він звільнений від сплати земельного податку за спірний період, а тому застосування штрафних санкцій є безпідставним.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року. На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, до якого включено, зокрема м.Добропілля, м. Білозерське, м. Білицьке, с. Святогорівка, с. Золотий Колодязь, с. Ганнівка, с.Світлівка, Добропільського району, Донецької області.
Статтею 6 Закону№1669 (в редакції, чинної у спірний період) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено субєктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Згідно із ст. 10 Закону №1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Сертифікатами Торгово - промислової палати України № 1215 від 29 жовтня 2014 року та №1735 від 25 листопада 2014 року засвідчено настання обставин непереборної сили при здійсненні позивачем діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обовязкових платежів з 10 червня 2014 року.
Як вбачається з матеріалів справи, спірними рішеннями позивачеві нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату ним грошових зобов'язань у період дії форс-мажорних обставин.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що в силу норм ст..10 Закону №1669 позивач, в даному випадку, звільнений від відповідальності за несвоєчасну сплату податку, а тому правомірно скасовано спірні рішення.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Колегія суддів вважає, що Закон №1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому судом першої інстанції правомірно застосовано при вирішенні справи.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року по справі №805/1334/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року по справі №805/1334/17-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 05 липня 2017 року.
Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 06 липня2017 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
ОСОБА_2