ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
04 липня 2017 рокусправа № 808/4108/16 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Кругового О.О.
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 21 березня 2017 року у справі № 808/4108/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кронос-Логітікс» до Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и л а:
У грудні 2016 року ТОВ «Кронос-Логітікс» (далі по тексту позивач) звернулось до суду з позовом до Запорізької обєднаної ДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (далі по тексту відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.08.2016 року № НОМЕР_1.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 21.03.2017 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Запорізька обєднана ДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначав, що ним під час перевірки встановлено порушення позивачем вимог п. 226.1, п. 226.9, п. 226.11, п. 226.12, п. 226.13 ст. 226 ПК України та ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», виявлено факт зберігання алкогольних напоїв виробництва ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», придбаних у ТОВ «Юнайтед Алко» у кількості 11585 пляшок, які обклеєні марками акцизного податку, які згідно бази АС «Акцизні марки» не видавались виробникам алкогольних напоїв, що підтверджується інформацією, яка надійшла від ГУ ДФС у Харківській області. Платники податків зобовязані забезпечити маркування товарів марками встановленого зразка, така марка повинна бути зареєстрована у реєстрі. Апелянт вказував, що у разі зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, встановлюється штраф у розмірі 200 відсотків вартості виявленого товару, але не менше 17000 грн. Апелянт вказував, що застосування до платника фінансових санкцій у вигляді штрафу за порушення вимог законодавства, що регулює обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, не тягне за собою ані припинення правопорушення, ані ліквідацію його наслідків, така санкція не підпадає під визначення адміністративно-господарської. Апелянт вказував, що факт зберігання позивачем не маркованих алкогольних напоїв є достатньою умовою і підставою для притягнення до фінансової (штрафної) відповідальності.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга в межах її доводів не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що до відповідальності у тому числі застосування адміністративно-господарських санкцій, можуть бути притягнуті субєкти, які вчинили правопорушення умисно, елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Позивач не був виробником алкогольних напоїв, придбав вже готову продукцію разом з акцизними марками. Про те, що марки акцизного податку, зазначені в переліку до акту перевірки, згідно АС «Акцизні марки» не видавались виробнику ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм» не могло бути відомо позивачу, оскільки товариство не має доступу до бази даних АС «Акцизні марки», марки акцизного податку зазначені у переліку згідно АС «Акцизні марки» були отримані ГУ ДФС у Харківській області від ДП «Поліграфічний комбінат Україна» по виготовленню цінних паперів, тобто були офіційно виготовлені, а тому за зовнішніми характеристиками не могли бути поставлені позивачем під сумнів. Наявність на пляшках придбаної алкогольної продукції марок акцизного податку, які були легально вироблені на державному підприємстві, але не видавались жодному виробнику, не може ставитись в провину покупцю пляшок алкогольних напоїв разом з акцизними марками ТОВ «Кронос-Логітікс».
Матеріалами справи встановлено, що ТОВ «Кронос-Логітікс» здійснює оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями на підставі ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями серія АД № 074947 від 08.02.2013 року, термін дії з 11.02.2013 року по 11.02.2018 року, та ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 08-28-27932 від 30.11.2016 року, термін дії з 19.12.2015 року до 19.12.2016 року.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 09.1.2016 року, ТОВ «Кронос-Логітікс» зареєстроване як юридична особа з видом діяльності посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, оптовою торгівлею напоями.
Встановлено, що ГУ ДФС у Запорізькій області 25.07.2016 року була проведена фактична перевірка місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв за адресою м. Запоріжжя, вул. Гребельна, 5, які орендує субєкт господарювання ТОВ «Кронос-Логітікс», за результатами якої складено акт № 0235/08/01/40/35628371. Висновками акту встановлено, що ТОВ «Кронос-Логітікс» порушено п. 226.1, п. 226.9, п. 226.11, п. 226.12, п. 226.13 ст. 226 ПК України та ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме встановлено зберігання немаркованих алкогольних напоїв (акцизні марки не видавались виробнику ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм» ЄДРПОУ 33867056 та іншим виробникам алкогольних напоїв) алкогольних напоїв за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, 5, в загальній кількості 11585 пляшок на загальну суму 420755,46 грн. (з урахуванням ПДВ). Висновки перевірки обґрунтовані тим, що під час її проведення виявлено факт зберігання алкогольних напоїв виробництва ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм» Харківська область, Чугуївський район, смт. Малинівка, вул. Олімпійська, 1, які обклеєні марками акцизного податку які згідно бази АС «Акцизні марки», не видавались жодному виробнику, в тому числі ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм». В ході перевірки зроблено опис алкогольних напоїв в кількості 11587 пляшок, який є невідємним додатком до акту перевірки.
ГУ ДФС у Запорізькій області у акті перевірки вказувало, що з метою підтвердження факту отримання акцизних марок від продавця таких марок виробником алкогольних напоїв ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», які зазначені в описах алкогольних напоїв до Головного управління ДФС у Харківській області листом від 20.07.2016 року № 4220/7/08-01-40-00-12 направлено відповідний запит. Листом від 20.07.2016 року № 12816/7/20-40-40-03-15 ГУ ДФС у Харківській області повідомило, що відповідно до наданого переліку марки акцизного податку 20 АВ ЛГП ставка 14,106 серія ААБЄ № 652292 та 20 АВ ЛГП ставка 14,106 серія АААЦ № 426456 були реалізовані виробнику лікеро-горілчаної продукції ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», інші марки акцизного податку зазначені у переліку згідно АС «Акцизні марки» були отримані ГУ ДФС у Харківській області від ДП «Поліграфічний комбінат Україна» по виготовленню цінних паперів згідно видаткових накладних на відпуск товарно-матеріальних цінностей підприємствам-виробникам алкогольних напоїв зазначені марки не видавались.
Запорізькою ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі акту перевірки від 25.07.2016 року № 0235/08/01/40/35628371, 04.08.2016 року винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким до ТОВ «Кронос-Логітікс» застосовано штрафні санкцій в сумі 841510,92 грн.
Відповідно до матеріалів справи ТОВ «Кронос-Логітікс» не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 04.08.2016 року № НОМЕР_1 звернулось до ГУ ДФС у Запорізькій області з скаргою. Рішенням від 17.10.2016 року № 3528/10/08-01-10-01-13 скарга ТОВ «Кронос-Логітікс» залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення залишене без змін.
Також, ТОВ «Кронос-Логітікс» не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 04.08.2016 року № НОМЕР_1 звернулось до ДФС України з скаргою, яка відповідно до від 21.11.2016 року № 25172/6/99-99-11-0501-25 залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення залишене без змін.
Відповідно до матеріалів справи, 01.01.2015 року між ТОВ «Кронос-Логітікс» (покупець) та ТОВ «Юнайтед Алко» (постачальник) було укладено договір поставки напоїв № РД-12/15, відповідно до якого покупець придбав напої, якість, упаковка та маркування яких повинна відповідати державним стандартам. Товар одержано разом з марками акцизного податку. Постачальником алкогольної продукції були надані позивачу посвідчення якості за № 14 від 10.02.2016 року, № 21 від 18.02.2016 року, № 22 від 19.02.2016 року, № 219 від 19.11.2015 року та № 235 від 29.12.2015, що видані ТОВ «Юнайтед Алко» лабораторією ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм».
Згідно пп. 14.1.107, пп. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 ПК України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Згідно п. 226.1 п. 226.3, п. 226.5 ст. 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів. Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 226.9, п. 226.11, п. 226.13 ст. 226 ПК України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки. Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються. Кількість марок акцизного податку, яку можуть отримати виробники алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, визначається відповідно до сплаченої суми податку. Виробники тютюнових виробів та алкогольних напоїв, для виробництва яких не використовується спирт етиловий неденатурований, визначають потребу в марках акцизного податку з урахуванням планових щомісячних обсягів реалізації продукції.
Відповідно ч. 2 ст. 11, ч. 1, ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» маркування виноробної продукції, у тому числі сидру і перрі (без додання спирту), зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природнього (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 відсотка обємних одиниць (без додання спирту), яка реалізується в Україні. За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Колегія суддів зазначає, що Запорізька ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області не заперечує проти того, що на складі ТОВ «Кронос-Логітікс» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, 5, було виявлено 11587 пляшок алкогольних напоїв вироблених ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», які обклеєні марками акцизного податку виготовлені ДП «Поліграфічний комбінат Україна».
Варто вказати, що у виробника алкогольних напоїв існує обовязок по наклеюванню, маркуванню виробленої продукції марками акцизного податку, ТОВ «Кронос-Логітікс» не є виробником виявлених пляшок алкогольних напоїв. Зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються. ТОВ «Кронос-Логітікс» було виконано вищевказаний припис, продукція алкогольних напоїв зберігалась з наклеїними акцизними марками, проти чого не заперечує податкова інспекція.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДФС у Харківській області повідомило ГУ ДФС у Запорізькій області про те, що марки акцизного податку 20 АВ ЛГП ставка 14,106 серія ААБЄ № 652292 та 20 АВ ЛГП ставка 14,106 серія АААЦ № 426456 були реалізовані виробнику лікеро-горілчаної продукції ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», інші марки акцизного податку зазначені у переліку згідно АС «Акцизні марки» були отримані ГУ ДФС у Харківській області від ДП «Поліграфічний комбінат Україна» по виготовленню цінних паперів згідно видаткових накладних на відпуск товарно-матеріальних цінностей підприємствам-виробникам алкогольних напоїв зазначені марки не видавались.
Колегія суддів зазначає, що ТОВ «Кронос-Логітікс» придбало алкогольні напої з марками акцизного податку у ТОВ «Юнайтед Алко» разом з супроводжувальними документами. Позивач як добросовісний покупець отримав у свою власність алкогольні напоїв у пляшках з марками акцизного податку, які, як встановлено з матеріалів спарви були виготовлені «Поліграфічний комбінат Україна».
Згідно п.п. 3, 6, 7, 8, 16 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1251 від 27.12.2010 року, марки встановленого зразка виготовляються на замовлення ДФС державним підприємством, що перебуває в управлінні Національного банку. Підприємства - виробники та імпортери алкогольних напоїв і тютюнових виробів подають в електронній формі щомісяця до 10 числа територіальному органові ДФС (далі - продавець марок) для задоволення через два місяці потреби в марках акцизного податку попередню заявку-розрахунок про потребу в марках за їх видами, копію платіжного документа на перерахування плати за марки з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення та звіт про використання марок, придбаних у попередньому місяці. Підприємство-виробник здійснює відвантаження марок після затвердження комісією акта про їх приймання. Продавець зберігає марки в своїх приміщеннях або згідно з договором у приміщеннях банківських установ. Обов'язки з продажу марок покладаються на матеріально відповідальну особу наказом керівника територіального органу ДФС, яка під розписку ознайомлюється з порядком їх продажу та ведення обліку, після чого марки передаються їй під звіт. При цьому зазначена особа несе повну матеріальну відповідальність за забезпечення схоронності прийнятих марок і за будь-яке заподіяння їм шкоди внаслідок умисних дій чи внаслідок недбалого або несумлінного ставлення до своїх обов'язків відповідно до законодавства. Марки продаються суб'єктам господарювання, які відповідно до законодавства є платниками акцизного податку з алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Продаж (передача) придбаних марок покупцем марок іншим особам забороняється, крім випадків, передбачених у пункті 18 цього Положення.
Згідно п. 20 вищевказаного Положення, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Обовязок з маркування продукції існує у виробника алкогольних напоїв. За відсутність марок акцизного податку або наявність марок не у відповідності Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, відповідальність несе виробник, який зобовязаний на пляшки виробленої продукції або іншу тару наклеїти марки акцизного податку. Позивач з свого боку не допустився порушення, оскільки зберігав алкогольну продукцію з наявним марками акцизного податку.
Колегія суддів звертає увагу, на те, що відповідач не довів вину ТОВ «Кронос-Логітікс» у зберіганні не маркованої продукції, а тому притягнення позивача за такі дії до відповідальності у вигляді штрафу є незаконним.
Вирішуючи спір по суті, колегія суддів виходить з вимог ч. 2 ст. 71 КАС України та вважає, що податковим органом не доведено правомірність винесення податкових повідомлень-рішень.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 21 березня 2017 року у справі № 808/4108/16 залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України відповідно до ст.ст. 211-212 КАС України.
Головуючий:О.М. Лукманова
Суддя:Л.А. Божко
Суддя:О.О. Круговий