
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
05 липня 2017 року СєвєродонецькСправа № 812/885/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Старобільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/885/13-а за позовом управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 2312,07 грн,
ВСТАНОВИВ:
23 червня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Старобільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/885/13-а за позовом управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 2312,07 грн, в обґрунтування якої заявник зазначив таке.
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду знаходилася справа за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 2312,07 грн. Постановою суду від 05.02.2013 позовні вимоги УПФУ в Новоайдарському районі задоволено повністю. 10.02.2016 державним виконавцем ВДВС Новоайдарського РУЮ відкрито виконавче провадження з примусового виконання судового рішення по даній справі.
11.08.2013 набрав чинності Закон України від 04.07.2013 № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» (далі Закон № 406-VII), яким було врегульоване питання щодо передачі функцій адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України. УПФУ в Новоайдарському районі було передано заборгованість платників єдиного внеску до Словяносербської ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області. Таким чином, в спірних відносинах стягувачем повинна бути Словяносербська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області.
Представник заявника в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлявся належним чином.
Представник боржника в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлявся належним чином.
Представник Словяносербської ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області в судове засідання не прибув, на адресу суду надав відзив на заяву, в якому зазначив, що не заперечує проти заміни сторони виконавчого провадження.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У звязку з відсутністю потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе провести розгляд заяви в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.06.2017 втрачене судове провадження у справі № 812/885/13-а за позовом управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 2312,07 грн відновлено в частині (арк. спр. 93-94).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05.02.2013 адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 2312,07 грн. задоволено, стягнуто з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 2312,07 грн (арк. спр. 89-90).
27.03.2013 позивачем отримано виконавчий лист по справі № 812/885/13-а (арк. спр. 102).
10.02.2015 державним виконавцем ВДВС Новоайдарського РУЮ відкрито виконавче провадження ВП № 46522533 з примусового виконання виконавчого листа від 27.03.2013 № 812/885/13-а (арк. спр. 103).
11 серпня 2013 року набрав чинності Закон України від 04 липня 2013 року № 406-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» (далі Закон № 406), яким було врегульоване питання щодо передачі функцій адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України.
Пунктом 3 розділу ІІ Закону № 406 встановлено, що процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.
Законом № 406 внесено зміни в ряд нормативно-правових актів, зокрема і в Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі за текстом Закон № 2464).
Відповідно до положень частини другої статті 12 Закону № 2464 (з урахуванням змін, внесених Законом № 406) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержання законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 160 «Про утворення Державної фіскальної служби» утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.
З системного аналізу норм Закону № 406 та Закону № 2464, у взаємозвязку з постановами Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 160 «Про утворення Державної фіскальної служби» та від 06 серпня 2014 року № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», слідує, що станом на теперішній час функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування належать Державній фіскальній службі України та її територіальним органам, як правонаступникам реорганізованого шляхом перетворення Міністерства доходів і зборів та його територіальних органів.
Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1 статті 41 викладено в новій редакції.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Державні податкові інспекції згідно зі статтею 19-3 Податкового кодексу України здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, обєктів оподаткування та обєктів, повязаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відтак, до функцій Словяносербської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області відповідно до внесених Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» змін до Податкового кодексу України не входить функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів. З 01 січня 2017 року функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюється органами Державної фіскальної служби України обласного, або вищого рівня.
Отже, з 01 січня 2017 року у спірних правовідносинах Словяносербська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області є неналежним стягувачем. Належним стягувачем у спірних правовідносинах є Головне управління ДФС у Луганській області.
Вищезазначене свідчить про відсутність правових підстав для заміни стягувача у виконавчому провадженні ВП № 46522533 з примусового виконання виконавчого листа від 27.03.2013 № 812/885/13-а з управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області на Словяносербську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області.
Керуючись статтями 158, 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Старобільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/885/13-а за позовом управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 2312,07 грн відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя ОСОБА_2