
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2017 року справа № 813/335/17
17 год 27 хвзал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника третіх осіб ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Фіакр-Львів до управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, управління Укртрансбезпеки у Львівській області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідачів товариства з обмеженою відповідальністю «Міра і К», публічного акціонерного товариства «Львівське автотранспортне підприємство 14630» про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобовязання до вчинення дій, визнання протиправними та скасування рішення та наказу, нечинними договорів, -
ВСТАНОВИВ:
товариство з обмеженою відповідальністю «Фіакр-Львів» звернулось до суду з позовом до управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, управління Укртрансбезпеки у Львівській області, в якому з врахуванням обєднаного провадження у справі №813/1748/17 та заяв про збільшення позовних вимог від 06.04.2017, 06.06.2017, 19.06.2017, просить суд:
-визнати протиправними дії управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо оголошення конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування, опублікованого 05.01.2017 в газеті «Львівська Пошта» № 1 (1911) в частині: формування об'єктів конкурсу, визначення режиму руху та класу комфортності автобусів;
-зобовязати управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради вчинити дії щодо оголошення та проведення нового конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування з дотриманням вимог: п. 33 постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 18.02.1997 № 176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту»; п. 7.2. наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 12.04.2007 № 285 «Про затвердження Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху»; ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, принципу рівності, обґрунтованості та пропорційності, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів товариства з обмеженою відповідальністю «Фіакр-Львів» при формуванні об'єктів конкурсу;
-визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування про визначення переможця конкурсу, оформленого протоколом № 3 від 25.04.2017;
-визнати протиправною бездіяльність управління Укртрансбезпеки у Львівській області щодо нездійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради при проведенні конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування, умови проведення якого опубліковані 05.01.2017 в газеті «Львівська Пошта» № 1 (1911);
-визнати протиправним та скасувати наказ управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради № 17 від 25.04.2017 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету від 25.04.2017 року»;
-визнати нечинними договір 5 А/Т про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Львові від 25.04.2017, укладений між управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та публічним акціонерним товариством «Львівське автотранспортне підприємство - 14630» та Договір 6 А/Т про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Львові від 25.04.2017, укладеного між управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Міра і К».
Ухвалою від 06.06.2017 суд залучив третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Міра і К» та публічне акціонерне товариство «Львівське автотранспортне підприємство - 14630» .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач - управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради вчинив дії щодо оголошення конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування несвоєчасно; не у спосіб, що передбачений законодавством; без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; упереджено; без дотриманням принципу рівності. Позивач вважає, що обєкти конкурсу сформовані відповідачем таким чином, що позбавляють його можливості подати свою конкурсну пропозицію на маршрути, на яких він працював як переможець попереднього конкурсу не менше передбаченого договором строку, внаслідок чого позбавляється нарахування 11 балів. Також позивач зазначає, що умови конкурсу в частині визначення режиму руху та класу комфортності автобусів суперечать вимогам законодавства, зокрема, п.33 постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 18.02.1997 № 176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» та п. 7.2. наказу Міністерства транспорту та зв'язку України 12.04.2007 № 285 «Про затвердження порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху», яке полягає в тому що умовами конкурсу передбачено перевезення пасажирів у режимі «маршрутне таксі», проте для І-го класу автобусів дозволений тільки звичайний режим руху. Позивач зазначає, що управління Укртрансбезпеки у Львівській області не виконало покладені на нього завдання щодо державного нагляду та контролю за дотриманням управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради законодавства у сфері автомобільного транспорту, при проведенні конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування. Позивач також посилається на те, що конкурсний комітет з визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування не повинен був та не мав можливості проводити конкурс на визначення автомобільного перевізника, оскільки в момент проведення конкурсу був відсутній пакет документів (конкурсна пропозиція) перевізника-претендента ЛКП АТП № 1, а також існували ухвали судів з питань вжиття заходів забезпечення позову, якими конкурсному комітету заборонялось проводити конкурс. Крім того, позивач вважає, що конкурсний комітет повинен був прийняти рішення про недопущення перевізника-претендента ТзОВ «Міра і К» до участі у конкурсі, оскільки мало місце: подання до участі в конкурсі неналежним чином оформлених документів; подання документів, що містять недостовірну інформацію; недостатня кількість транспортних засобів для виконання перевезень, затверджених обовязковими умовами конкурсу. Також, мав бути не допущений до участі у конкурсі перевізник-претендент ПАТ «ЛАТП - 1430», оскільки не мав достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затверджених обовязковими умовами конкурсу.
Відповідач управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, подав до суду письмові пояснення на позовну заяву, в яких проти позову заперечує, та просив суд відмовити в задоволенні позову повністю. Заперечення обґрунтовані тим, що відповідач наділений повноваженнями щодо організації та проведення конкурсів на міських автобусних маршрутах загального користування, а позовні вимоги щодо визнання протиправними дій управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо оголошення конкурсу в частині визначення та затвердження умов конкурсу є втручанням в дискреційні повноваження відповідача. Відповідач вказує на те, що управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради не мало змоги забезпечити оголошення конкурсу до 01.10.2016 та проведення конкурсу до 31.10.2016, оскільки станом на вказані дати не існувало такої юридичної особи, а запис про державну реєстрацію проведений 06.12.2016. Також зазначає про правомірність встановлення режиму руху «маршрутне таксі» для автобусних маршрутів, які включені в обєкти конкурсу з визначення перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування, зважаючи на рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 27.05.2011 №543 «Про зупинення роботи міських автобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у звичайному режимі», яким вирішено перевести роботу міських автобусів в режим «маршрутне таксі», а також, враховуючи надання послуг перевезення іншими видами транспорту (зокрема електротранспорту). Відповідач також зазначає, що вимога про визнання нечинними договорів з організації перевезення пасажирів не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідач - управління Укртрансбезпеки у Львівській області заяви про визнання позову чи заперечення на позовну заяву до суду не подало.
Треті особи подали до суду заперечення на позовну заяву, в яких зазначили, що при оголошенні та проведенні конкурсу, відповідач не допустив порушень чинного законодавства, і відповідно не існувало підстав для їх недопуску до участі в конкурсі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та заявах про збільшення позовних вимог, а також додаткових поясненнях. Просив суд позов задовольнити повністю.
Відповідач - управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про час, дату і місце розгляду справи. В судових засіданнях, в яких брала участь представник відповідача, проти позову заперечила з підстав, викладених в запереченнях на позовну заяву.
Відповідач - управління Укртрансбезпеки у Львівській області явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про час, дату і місце розгляду справи.
Представник третіх осіб ТзОВ «Міра і К» та ПАТ «Львівське АТП - 14630» у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечив з підстав, викладених в запереченні. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з таких підстав.
03.01.2017 управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради видало наказ № 1 «Про затвердження персонального складу конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування».
03.01.2017 управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради видало наказ № 2 «Про затвердження умов конкурсу з визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування», в якому затверджені умови проведення конкурсу, а саме: на кожному маршруті не менше одного автобуса пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями; наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусних маршрутах загального користування з обовязковим технічним забезпеченням передачі даних в центр керування руху; кожен з автобусів, які подаються перевізниками на маршрути зазначені в обєктах конкурсу повинні відповідати класу, пасажиромісткості та кількості транспортних засобів відповідно до технічно-екологічних норм.
05.01.2017 в газеті «Львівська Пошта» № 1 (1911) опубліковано оголошення про проведення конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування. Організатором конкурсу виступало управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради. В оголошенні наведено перелік обєктів конкурсу, а саме: обєкт конкурсу № 1, який включає 21 автобусний маршрут; обєкт конкурсу № 2, який включає 10 автобусних маршрутів; обєкт конкурсу № 3, який включає 5 автобусних маршрутів; обєкт конкурсу №4, який включає 10 автобусних маршрутів. Також в оголошенні визначені умови проведення конкурсу, серед яких: визначена кількість та клас автобусів по кожному автобусному маршруту; режим роботи «маршрутне таксі»; термін подання документів до 15:00 год. 3 лютого 2017 року; визначена дата проведення конкурсу - 20 лютого 2017 року о 15:00 год.
06.02.2017 конкурсним комітетом відбулось розкриття конкурсних пропозицій з визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування, про що оформлено протокол. Внаслідок розкриття конвертів (пакетів) № 1, що містять пропозиції перевізників-претендентів, на конкурс подали свої пропозиції наступні перевізники: ЛК АТП № 1, ТзОВ «Фіакр-Львів», ТзОВ «Міра і К», ПАТ «Львівське АТП-14630» та ТзОВ «СВ ЛАЙФ».
17.02.2017 управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради видано наказ № 4 «Про затвердження персонального складу конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування», яким затверджено новий склад конкурсного комітету та скасовано попередній наказ № 1 від 03.01.2017.
20.02.2017 відбулось засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, яке оформлене протоколом № 1. На засіданні конкурсним комітетом прийняті наступні рішення:
-розпочати конкурс з визначення автомобільного перевізника;
-розпочати розкриття конвертів (пакетів) № 2, поданих перевізниками-претендентами;
-прийняти рішення про недопущення ТзОВ «СВ Лайф» до участі у конкурсі;
-не розкривати пакет № 2 перевізника ЛК АТП № 1;
-продовжити засідання конкурсного комітету 27.02.2017 о 15.00 год.
21.04.2017 управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради видано наказ № 11, яким внесено зміни до наказу №4 від 17.02.2017 «Про затвердження персонального складу конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування».
24.04.2017 відбулась зустріч з членами конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, яка оформлена протоколом, на якій вирішено перенести засідання конусного комітету на невизначений термін.
25.04.2017 відбулось чергове засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, яке оформлене протоколом № 3. На засіданні вирішено визначити переможцем конкурсу по обєкту конкурсу № 2 перевізника ТзОВ «Міра і К» та визнати таким, що зайняв 2-ге місце по кількості балів перевізника ТзОВ «Фіакр-Львів». Визначити переможцем конкурсу по обєкту конкурсу № 4 перевізника ПАТ «Львівське АТП-14630». Також вирішено перенести розгляд питання про визначення переможця по обєкту конкурсу № 3 на іншу дату.
25.04.2017 управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради видало наказ № 17 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету від 25.04.2017 року», згідно з яким вирішено ввести в дію рішення конкурсного комітету від 25.04.2017 щодо визначення переможця конкурсу на міському автобусному маршруті загального користування по обєктах конкурсу № 2 та № 4 з 25.04.2017. Укласти договори з переможцями конкурсу терміном на 3 роки.
25.04.2017 між управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та публічним акціонерним товариством «Львівське автотранспортне підприємство - 14630» укладено Договір 5 А/Т про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Львові.
25.04.2017 між управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Міра і К» укладено Договір 6 А/Т про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Львові.
Не погоджуючись з вказаними діями, бездіяльністю та рішеннями відповідачів, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Суд при вирішенні спору по суті виходить з наступного.
Порядок призначення та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування встановлено постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 02.12.2008 №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» (далі Порядок №1081), Законом України «Про автомобільний транспорт».
Так, Порядок №1081 визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Відповідно до п.4 Порядку №1081 організатором на автобусному маршруті загального користування є виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту - на автобусному маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут).
Згідно з п.п. 4.1.29 п. 4.1. Положення про управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради № 1062 від 11.18.2016 до компетенції управління належать повноваження з організації конкурсів на здійснення перевезень на автобусних маршрутах загального користування, з визначення операторів паркування автотранспорту у порядку, передбаченому законодавством України.
Пунктом 10 Порядку №1081 проведення конкурсу передбачено, що організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо).
Відповідно до п. 28 Порядку №1081 організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію:
1) найменування організатора та робочого органу;
2) порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу: на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо);
3) умови конкурсу;
4) порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу;
5) кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі;
6) найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі;
7) місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі;
8) місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету;
9) розмір плати за участь у конкурсі;
10) телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.
Відповідно до п. 6 Порядку №1081 об'єктом конкурсу може бути: маршрут (кілька маршрутів) та/або оборотний рейс (кілька оборотних рейсів) міжміського автобусного сполучення; маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення.
Згідно з ст. 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Пунктом 29 Порядку №1081 визначено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи:
- нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні);
- перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу;
- копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті;
- документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу;
- копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті;
- копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації);
- перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність;
- анкету відповідно до пункту 32 вказаного Порядку;
- копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні два квартали.
Згідно з п.30 Порядку № 1081 документи для участі в конкурсі пронумеровуються, прошиваються, підписуються уповноваженою особою перевізника-претендента та скріплюються печаткою з позначенням кількості сторінок цифрами і словами. Документи для участі в конкурсі подаються перевізником-претендентом у двох закритих конвертах (пакетах). Конверт (пакет) з позначкою "N 1", який містить документи для участі в конкурсі, відкривається наступного дня після закінчення строку їх прийняття. Конверт (пакет) з позначкою "N 2", який містить документи з інформацією про те, на який об'єкт конкурсу подає документи перевізник-претендент, відкривається під час засідання конкурсного комітету.
Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.
Відповідно до п. 37 Порядку №1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 вказаного Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
При цьому, відповідно до ст. 40 Порядку №1081 під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками:
- наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання);
- наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу;
- наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями;
- наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення);
- строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації);
- наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам;
- наявність та характеристика виробничої бази;
- умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу;
- умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом;
- умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів;
- досвід роботи перевізника-претендента;
- наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов;
- якість роботи автомобільного перевізника на маршруті (у разі обслуговування на умовах договору (дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу;
- інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності;
- умови контролю за станом здоров'я водіїв.
Згідно з ст.45 Закону України "Про автомобільний транспорт" до участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:
-визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання;
-подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;
-не відповідають вимогам статті 34 вказаного Закону;
-передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Згідно з п. 12 Порядку №1081 конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який:
1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;
2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;
3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";
4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення;
5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);
6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Статтею 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що у разі відсутності в перевізників-претендентів автобусів, що відповідають умовам конкурсу, вони мають право подавати до конкурсного комітету заяву на участь у конкурсі та документи, що містять характеристику наявних автобусів, які перевізник-претендент пропонує використовувати на маршруті, а також інвестиційний проект-зобов'язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п'яти років.
У разі відсутності перевізників-претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів-зобов'язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п'яти років.
Відповідно до п. 8 Порядку №1081 рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом. Рішення конкурсного комітету обов'язкове для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 вказаного Порядку.
Згідно з п. 49 Порядку №1081 рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору.
Пунктом 50 Порядку №1081 передбачено, що протокол засідання конкурсного комітету повинен містити інформацію про: дату, час та місце проведення засідання конкурсного комітету; прізвища, імена та по батькові членів конкурсного комітету, які присутні на засіданні; номери та назви об'єктів конкурсу; найменування перевізників-претендентів; результати голосування членів конкурсного комітету або результати, отримані за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів; рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце; рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі, якщо воно мало місце.
Відповідно до п. 51 Порядку №1081 рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (постановою або іншим розпорядчим документом) організатора протягом не більш як 30 робочих днів з дня проведення конкурсу.
Пункт 53 Порядку № 1081 передбачає, що організатор не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішенням конкурсного комітету укладає з переможцем конкурсу договір (на міському та внутрішньообласному автобусних маршрутах) або видає дозвіл (на міжобласному автобусному маршруті) згідно з обов'язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.
Згідно з п.п. 4.1.34 п. 4.1. Положення про управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради № 1062 від 11.18.2016, до компетенції управління належать повноваження з укладення договорів з субєктами підприємницької діяльності з надання послуг населенню на міських маршрутах загального користування у порядку, передбаченому законодавством України.
Оцінюючи доводи позивача про визнання протиправними дій управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо оголошення конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування, опублікованого 05.01.2017 в газеті «Львівська Пошта» № 1 (1911), в частині формування об'єктів конкурсу, то така задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 2 п. 28 Порядку №1081 організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити, зокрема, порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу: на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів, тощо.
Згідно з п. 7 Порядку № 1081 об'єкт конкурсу визначається організатором.
Відповідно до підпунктів 2,3 п. 6 Порядку № 1081 об'єктом конкурсу може бути: маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення; сукупність оборотних рейсів міського або приміського автобусного сполучення за умови, що кількість таких рейсів на об'єкті конкурсу становить не менш як 50 на день.
Як передбачено ч. 2 ст. 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
З аналізу наведених норм законодавства випливає, що саме організатор конкурсу, яким виступає управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, наділений повноваженнями визначати обєкти конкурсу та включати до них як один, так і декілька автобусних маршрутів.
Щодо доводів представника позивача про протиправність дій управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, в частині визначення режиму руху та класу комфортності автобусів, суд зазначає наступне.
В статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» наведені терміни, які вживаються в наступному значенні:
-перевезення пасажирів у звичайному режимі руху - перевезення пасажирів автобусами на маршруті загального користування з дотриманням усіх зупинок, передбачених розкладом руху;
-перевезення пасажирів в експресному режимі руху - перевезення пасажирів автобусами на маршруті загального користування, на якому є звичайний режим руху, з дотриманням зупинок, кількість яких за розкладом руху не перевищує 25% кількості зупинок при звичайному режимі руху;
-перевезення пасажирів у режимі маршрутного таксі - перевезення пасажирів на міському чи приміському автобусному маршруті загального користування за розкладом руху, в якому визначається час відправлення автобусів з початкового та кінцевого пунктів маршруту з висадкою і посадкою пасажирів чи громадян на їхню вимогу на шляху прямування автобуса в місцях, де це не заборонено правилами дорожнього руху.
Як зазначено в п. 33 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 18.02.1997 № 176 (надалі Правила № 176), перевезення пасажирів за міськими і приміськими маршрутами здійснюється у звичайному режимі (основний вид перевезень), а також експресному режимі та режимі маршрутного таксі (додаткові види перевезень).
Перевезення пасажирів у режимі маршрутного таксі організовується за наявності сполучення у звичайному та/або експресному режимі руху автотранспорту або руху інших видів транспорту.
Згідно з відповіддю управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 10.04.2017 №2503-1253 усі міські автобусні маршрути, які надають послуги перевезення пасажирів, відповідно до укладених договорів працюють у режимі маршрутного таксі.
Відповідач в письмових поясненнях стверджує що управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради правомірно встановлено режим руху «маршрутне таксі» для автобусних маршрутів, які включені в обєкти конкурсу, оскільки на момент оголошення та проведення спірного конкурсу у м.Львові забезпечується надання послуг перевезення іншими видами транспорту, зокрема, електротранспортом.
Суд критично оцінює твердження відповідача щодо правомірності визначення класу автобусів для здійснення перевезення у режимі «маршрутне таксі», виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про автомобільний транспорт» вимоги щодо використання автобусів за видами сполучень, режимами руху та протяжністю маршрутів, за параметрами пасажиромісткості, комфортності, технічних та екологічних показників установлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Згідно з п. 1.1. Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 285 від 12.04.2007 (надалі Порядок № 285), вказаний Порядок встановлює вимоги до параметрів комфортності автобусів, процедуру визначення їх класу комфортності (далі - Класифікація) та сферу їхнього використання за видами сполучень та режимами руху.
Відповідно до п. 1.2. Порядку № 285 його вимоги застосовуються при організації перевезень на автобусних маршрутах загального користування.
Пунктом 1.3. Порядку № 285 встановлено, що класифікація автобусів за комфортністю є добровільною процедурою для виробників автобусів та автомобільних перевізників, які використовують автобуси для перевезення пасажирів, а вимоги щодо сфери використання автобусів за видами сполучень та режимами руху є обов'язковими при організації пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування.
Відповідно до п. 7.2 Порядку № 285 режими руху автобусів, які можуть застосовуватися на міських маршрутах, визначаються з урахуванням можливості забезпечувати виконання затвердженого розкладу руху, нестворення перешкод для руху інших транспортних засобів та створення максимально сприятливих умов для пасажирів (табл. 3).
В таблиці № 3 Порядку № 285 визначені режими руху автобусів, які можуть застосовуватися на міських маршрутах. Згідно з нею для І-го класу автобусів дозволений режим руху «звичайний». При цьому, режим руху «маршрутне таксі» застосовується для класу автобусів А та Б.
Пунктом 4.1.3. Порядку № 285 встановлено, що автобуси місткістю понад 22 пасажири, крім водія, поділяються на три класи: клас I - автобуси, призначені для перевезення сидячих і стоячих пасажирів, конструкція яких дає змогу пасажирам безперешкодно переміщуватись по салону; клас II - автобуси, призначені для перевезення головним чином сидячих пасажирів, а також стоячих пасажирів у проході проміж рядами та (або) на площадці для стоячих пасажирів, розмір якої не перевищує 1,5 кв.м; клас III - автобуси, призначені для перевезення виключно сидячих пасажирів.
Відповідно до п. 4.1.2. Порядку № 285 автобуси місткістю не більше 22 пасажирів, крім водія, поділяються на два класи: клас А - автобуси, призначені для перевезення сидячих пасажирів та мають місця для стоячих пасажирів; клас В - автобуси, призначені для перевезення виключно сидячих пасажирів.
Щодо посилання відповідача на рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 543 від 27.05.2011 «Про зупинення роботи міських автобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у звичайному режимі», яким вирішено призупинити з 01.06.2011 роботу міських автобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у звичайному режимі, і перевести їх у режим «маршрутне таксі», то суд з аналізу п. 33 Правил № 176 виходить із того, що режим маршрутного таксі може запроваджуватись як додатковий вид перевезення пасажирів при наявності сполучення у звичайному та/або експресному режимі руху автотранспорту або руху інших видів транспорту (в т.ч. електротранспорту), проте в такому випадку обовязковими є вимоги дотримання режимів руху для того чи іншого класу автобусів визначених в Порядку № 285.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на оголошення від 05.01.2017 в газеті «Львівська Пошта» № 1 (1911) про проведення конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування на усіх маршрутах встановлено режим роботи «маршрутне таксі». Щодо класу автобусів, то в залежності від маршруту, визначено автобуси категорії М3 І класу, загальною пасажиромісткістю не менше 100 пасажирів або автобуси категорії І класу, загальною пасажиромісткістю не менше 35 пасажирів.
Таким чином, визначені управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради умови в частині режиму руху та класу автобусів не відповідають вимогам п. 7.2 та таблиці № 3 Порядку № 285.
Щодо вимоги позивача визнати протиправною бездіяльність управління Укртрансбезпеки у Львівській області щодо нездійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, суд вважає таку вимогу безпідставною та такою що не підлягає до задоволення, зважаючи на таке.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 11.02.2015 № 103 «Про затвердження Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті» (надалі Постанова № 103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом ОСОБА_3 України через ОСОБА_3 інфраструктури, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п. 5 Постанови № 103, в якому наведений перелік завдань, які покладені на органи Укртрансбезпеки, до повноважень зазначеного органу не належить контроль за органами місцевого самоврядування в частині вчинення ними дій, спрямованих на організацію та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету про визначення переможців конкурсу, оформленого протоколом № 3 від 25.04.2017, суд зазначає наступне.
23.01.2017 Франківський районний суд м. Львова у справі № 465/245/17 постановив ухвалу про забезпечення позову, якою зупинив дію наказу управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради №1 від 03.01.2007 «Про затвердження персонального складу конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міських маршрутах загального користування» та заборонив конкурсному комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування розглядати конкурсні пропозиції та проводити конкурс до вирішення справи.
06.02.2017 згідно з протоколом про розкриття конкурсних пропозицій з визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування, відбулось розкриття конвертів (пакетів) № 1, що містять пропозиції перевізників-претендентів.
Відповідно до п. 30 Порядку № 1081 документи для участі в конкурсі подаються перевізником-претендентом у двох закритих конвертах (пакетах). Конверт (пакет) з позначкою "N 1", який містить документи для участі в конкурсі, відкривається наступного дня після закінчення строку їх прийняття. Конверт (пакет) з позначкою "N 2", який містить документи з інформацією про те, на який об'єкт конкурсу подає документи перевізник-претендент, відкривається під час засідання конкурсного комітету.
17.02.2017 Шевченківський районний суд м. Львова постановив ухвалу, якою за клопотанням військової прокуратури, надано тимчасовий доступ до речей та документів управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради з можливістю вилучення їх оригіналів, і, зокрема, документації щодо участі ЛК АТП № 1 Львівської міської ради в конкурсі автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, а також інших предметів, речей та документів щодо діяльності ЛК АТП № 1.
20.02.2017 Львівський окружний адміністративний суд постановив ухвалу з питань вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якою вирішено заборонити управлінню транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради проводити конкурс на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування, який згідно з оголошенням, розміщеного в газеті «Львівська Пошта» № 1 (1911) від 05.01.17, має відбутись 20.02.2017 в частині об'єкта конкурсу №1 на маршрутах №№ 13, 18, 22, 41, 43.
Згідно з протоколом № 1 від 20.02.2017 на засіданні конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на міському автобусному маршруті загального користування відбулось розкриття конвертів (пакетів) № 2, поданих перевізниками претендентами: ТзОВ «Фіакр-Львів» подано документи на обєкт конкурсу № 2 (пріоритет 1) та № 3 (пріоритет 2); ТзОВ «Міра і К» подано документи на обєкт конкурсу № 2; ПАТ «Львівське АТП-14630» подано документи на обєкт конкурсу № 4; ТзОВ «СВ Лайф» подано документи на обєкт конкурсу № 3.
Окрім того, відбулось голосування щодо нерозкриття пакету № 2 ЛК АТП № 1, у звязку з тим, що на підставі ухвали Шевченківського районного суду м. Львова від 16.02.2017 конверти (пакети) № 1 та № 2, подані для участі у конкурсі ЛК АТП № 1 вилучені прокурором слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України. Конкурсним комітетом вирішено не розкривати пакет № 2 перевізника ЛК АТП № 1.
24.04.2017 Дніпропетровський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі № 804/1237/17, якою вирішено, зокрема, заборонити управлінню транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та конкурсному комітету з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування проводити конкурс на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування, умови проведення якого розміщені в оголошенні в газеті «Львівська Пошта» № 1 (1911) від 05.01.2017.
25.04.2017 відбулось чергове засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на міському автобусному маршруті загального користування, оформлене протоколом № 3. На засіданні конкурсним комітетом вирішено визначити переможцем конкурсу з визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування по обєкту конкурсу № 2 перевізника ТзОВ «Міра і К» та визначити переможцем конкурсу перевізника ПАТ «Львівське АТП-14630» по обєкту конкурсу №4. Розгляд питання про визначення переможця по обєкту конкурсу № 3 перенести на іншу дату.
Позивач стверджує, що організатор конкурсу та конкурсний комітет не мав можливості виконати передбачені Порядком повноваження щодо проведення конкурсу на визначення автомобільних перевізників на автобусних маршрутах загального користування як до моменту повернення військовою прокуратурою пакету документів поданого ЛКП АТП № 1, так і до дії ухвал судів з питань вжиття заходів забезпечення позову.
З приводу таких обставин суд зазначає наступне.
Як вбачається з протоколу засідання конкурсного комітету № 1 від 20.02.2017, конкурсний комітет вирішив не розкривати пакет № 2 перевізника ЛК АТП № 1. Згідно з ч.4 п. 30 Порядку № 1081 конверт (пакет) з позначкою "N 2" містить документи з інформацією про те, на який об'єкт конкурсу подає документи перевізник-претендент, відкривається під час засідання конкурсного комітету.
Відповідно до пунктів 8, 27, 47 Порядку №1081 до повноважень конкурсного комітету належить прийняття рішення про визначення переможця конкурсу. Оскільки, конкурсний комітет, на момент проведення засідання та прийняття рішення про визначення переможців конкурсу від 25.04.2017 не володів інформацією про те, на який обєкт конкурсу подав свою конкурсну пропозицію перевізник-претендент ЛК АТП № 1, конкурсний комітет був позбавлений можливості визначати переможця по тому чи іншому обєкті конкурсу.
Крім того, суд вважає, що конкурсний комітет зобовязаний був прийняти рішення про недопущення перевізника-претендента ТзОВ «Міра і К», оскільки мало місце: подання до участі в конкурсі неналежним чином оформлених документів; подання до участі у конкурсі документів, що містять недостовірну інформацію; недостатня кількість транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обовязковими умовами конкурсу.
Пункт 12 Порядку № 1081 та ст. 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає виключні підстави, з яких конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі у конкурсі автомобільного перевізника.
З оголошення в газеті «Львівська Пошта» № 1 (1911) від 05.01.2017 вбачається, що об'єкт конкурсу 2 включає в себе 10 автобусних маршрутів із вимогами щодо кількості, класу та пасажиромісткості автобусів. На кожному маршруті визначені автобуси І класу, загальною пасажиромісткістю не менше 35 пасажирів, загальна кількість яких повинна становити 116 автобусів.
У заяві на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування від 03.02.2017 зазначено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Міра і К» претендує на одержання права здійснювати перевезення пасажирів у межах обєкта конкурсу № 2. Серед переліку документів, які додаються до заяви у п. 3 вказано перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, в п. 4 копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті.
Як вбачається із переліку транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті ТзОВ «Міра і К» (том. 2 а.с. 60-63) , то такий містить перелік із 118 автобусів із зазначенням пасажиромісткості з місцем водія та без місця водія, VIN код транспортного засобу, державний реєстраційний номер ТЗ, рік випуску ТЗ.
Згідно з п. 37 Порядку № 1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
З огляду на надані представником позивача таблиці розбіжностей та при порівнянні інформації, яка вказана в переліку пропонованих транспортних засобів ТзОВ «Міра і К» та інформації про пасажиромісткість транспортних засобів, яка зазначена в свідоцтвах про реєстрацію транспортних засобів суд встановив наявність розбіжностей у поданих документах в частині зазначення перевізником-претендентом інформації про пасажиромісткість.
Беручи до уваги автобуси, в свідоцтвах про реєстрацію яких, наведені повні відомості про кількість сидячих місць з місцем водія та кількість стоячих місць, то при сумуванні показників можна визначити загальну пасажиромісткість з місцем водія та без місця водія. Натомість, інформація про загальну пасажиромісткість у переліку пропонованих ТзОВ «Міра і К» транспортних засобів, а саме в автобусах під порядковими номерами №№ 11, 17, 36, 58, 73, 74, 79, 101, 115-118 є завищеною.
При цьому, як вбачається із свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів із переліку, які ТзОВ «Міра і К» пропонує використовувати на обєкті конкурсу № 2, а саме автобуси: Богдан А092, д.н. НОМЕР_1; БАЗ А079.04, д.н. НОМЕР_2; БАЗ А079.09, д.н. НОМЕР_3; YOUYI ZGT6710D д.н. НОМЕР_4; YOUYI ZGT6710D д.н. НОМЕР_5 мають загальну пасажиромісткість менше 35 пасажирів, що не відповідає умовам конкурсу, які заявлені організатором на обєкт конкурсу № 2.
Згідно з пп.1,6 п. 12 Порядку №1081 конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Підпунктом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що до участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію.
Відповідно до підпункту 7, п. 50 Порядку № 1081 протокол засідання конкурсного комітету повинен містити інформацію про: рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі, якщо воно мало місце.
Щодо права перевізника-претендента подати до участі у конкурсі автобуси, які не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, за умови поданих інвестиційних проектів-зобов'язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п'яти років, яке передбачено частинами 3,4 ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», то таким правом перевізник-претендент ТзОВ «Міра і К» не скористався, оскільки в судовому засіданні представник позивача вказав на те, що такі інвестиційні проекти-зобов'язання не укладались.
Таким чином, конкурсний комітет при розгляді конкурсної пропозиції перевізника-претендента ТзОВ «Міра і К» мав прийняти рішення про недопущення автомобільного перевізника до участі у конкурсі у відповідності до вимог п.п. 1,6 п. 12 Порядку № 1081 та п.п. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Щодо конкурсної пропозиції публічного акціонерного товариство «Львівське АТП -14630», то перевізник-претендент подав конкурсну пропозицію на об'єкт конкурсу № 4.
Обов'язковою умовою на маршруті № 31, який входить до об'єкту конкурсу № 4 є наявність 12 автобусів І класу загальною пасажиромісткістю не менше 100 пасажирів.
Проте, згідно з Переліком пропонованих ПАТ «Львівське АТП 14630» транспортних засобів, які автомобільний перевізник бажає використовувати на обєкті конкурсу № 4, міститься тільки 7 автобусів, пасажиромісткість яких становить 100 та більше пасажирів.
Таким чином, конкурсний комітет при розгляді конкурсної пропозиції перевізника-претендента ПАТ «Львівське АТП - 14630» мав прийняти рішення про недопущення автомобільного перевізника до участі у конкурсі в силу вимог п.п. 6 п. 12 Порядку № 1081, оскільки має місце подання конкурсної пропозиції, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу.
Суд також встановив, що інвестиційні проекти-зобов'язання, щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п'яти років перевізник-претендент ПАТ «Львівське АТП - 14630» не укладав та не подавав на конкурс.
Таким чином, рішення конкурсного комітету від 25.04.2017, яким вирішено визначити переможцем конкурсу з визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування по обєкту конкурсу № 2 перевізника ТзОВ «Міра і К» та визначити переможцем конкурсу перевізника ПАТ «Львівське АТП-14630» по обєкту конкурсу № 4, оформлене протоколом № 3 від 25.04.2017 є протиправним та підлягає скасуванню. У звязку з цим є протиправним та підлягає скасуванню наказ управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради № 17 від 25.04.2017 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету від 25.04.2017 року».
При цьому, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги щодо зобовязання управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради вчинити дії щодо оголошення та проведення нового конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування з дотриманням вимог: п. 33 постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 18.02.1997 № 176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» з урахуванням наступного.
Так, позивач звернувшись із позовною вимогою про зобов'язання управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради провести новий конкурс, залишив поза увагою, що згідно з Порядком № 1081 на організатора конкурсу - управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради покладено обовязок провести конкурс, що відповідно не потребує додаткового підтвердження чи зобовязання судовим рішенням.
Крім того, згідно з Порядком № 1081 проведенню конкурсу передує ціла низка заходів організаційного характеру та організаційних процедур повноваженнями на вжиття яких наділений департамент як організатор конкурсу. Тому, суд не вправі перебирати на себе функції щодо зобов'язання організатора на вчинення певних дій, підстави для вчинення яких знаходяться у площині дискреційних повноважень департаменту.
При цьому, суд звертає увагу, що згідно з Рекомендаціями Комітету ОСОБА_3 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_3 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
В зв'язку з тим, що законодавством не передбачено проведення повторних або додаткових конкурсів, організатор конкурсу мав діяти у відповідності до п. 7.2. наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 12.04.2007 № 285 «Про затвердження Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху», Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку № 1084 шляхом виконання вимог зазначених нормативно правових актів щодо проведення конкурсу.
З огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції органу державної влади.
Таким чином, адміністративний суд у справах щодо зобов'язання вчинити певні дії суб'єкта владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки.
Щодо позовної вимоги про визнання нечинними договорів, укладених між управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та перевізниками переможцями конкурсу, суд зазначає наступне.
Вказані договори укладені на підставі оскаржених рішень відповідача, які визнані судом протиправними та скасовані.
При цьому, суд не погоджується з твердженнями представника відповідача управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про те, що спори з приводу оскарження договорів не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
У пункті 14 ч.1 ст. 3 КАС України вказано, що адміністративний договір це дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
Суд вважає, що оскаржені позивачем договори є адміністративними договорами, оскільки їх зміст складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій відповідача, який є однією із сторін угоди. Крім того, вказані договори є договорами приєднання, та відносини сторін договору не ґрунтуються на юридичній рівності, яка характерна для договорів укладених згідно із цивільним та господарським законодавством.
Пунктом 5 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» передбачено, що відповідно до частини другої статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. При цьому слід ураховувати, що в такому разі в мотивувальній частині рішення суд повинен навести відповідне обґрунтування.
Застосування матеріально-правових способів захисту порушеного права чи інтересу, визначених конкретними нормативно-правовими актами, чи способів захисту, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, повинно здійснюватись з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Згідно з п.10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» скасування акта субєкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта. Визнання такого акта нечинним означає втрату ним чинності з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.
З огляду на вказане, суд вважає, що позивачем неправильно обраний спосіб захисту порушеного права шляхом визнання нечинними договорів, а тому суд виходить за межі позовних вимог в порядку ч. 2 ст. 11 КАС України та з метою повного захисту порушеного права позивача вважає за необхідне скасувати договір 5 А/Т від 25.04.2017 та договір 6 А\Т від 25.04.2017.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов до висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір пропорційно до задоволених вимог в сумі 5333,3 грн.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо оголошення конкурсу на визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування, опублікованого 05.01.2017 в газеті «Львівська Пошта» № 1 (1911), в частині визначення режиму руху та класу комфортності автобусів.
Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника на міських автобусних маршрутах загального користування про визначення переможця конкурсу, оформленого протоколом № 3 від 25.04.2017.
Визнати протиправним та скасувати наказ управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради № 17 від 25.04.2017 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету від 25.04.2017 року».
Скасувати договір 5 А/Т про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Львові від 25.04.2017, укладений між управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та публічним акціонерним товариством «Львівське автотранспортне підприємство - 14630» та договір 6 А/Т про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Львові від 25.04.2017, укладений між управлінням транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Міра і К».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління транспорту департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю Фіакр-Львів судовий збір в сумі 5333,3 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Г. Гулик