Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2009 р. справа № 2а-15681/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді
при секретаріЦургановій Г.В.
за участю:
представника позивачаОСОБА_3
представника відповідачаЧирах О.В.
представника третьої особиКейліна О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
ОСОБА_4
до
Державного реєстратора Донецької міської ради
треті особи
Ворошилівська районна рада м. Донецька, Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2»
про
визнання недійсним запису про державну реєстрацію Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2»
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_4 звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача державного реєстратора Донецької міської Ради про визнання недійсним запису про державну реєстрацію Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при створенні обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2» були допущені суттєві порушення законодавства, які неможливо усунути, у звязку з чим державна реєстрація обєднання є недійсною.
Такими порушеннями законодавства він указав ту обставину, що при створенні обєднання були присутні не повноважні засновники.
Просив суд ухвалити рішення, яким визнати недійсним запис про державну реєстрацію відповідача та припинити існування юридичної особи Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2».
У судовому засіданні представник позивача на задоволені позовної заяви наполягав, надавши пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, вказавши, що державний реєстратор у виконкомі Донецької міської ради при реєстрації ОСББ «Замок-2» діяв у відповідності до повноважень, наданих Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Представник третьої особи - обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2» в судовому засіданні пояснив, що багато засновників обєднання не володіли необхідними повноваженнями для його створення.
Представник третьої особи Ворошиловська районна Рада в місті Донецьку в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений відповідним чином. Надав суду заяву, в якій просив справу розглянути у його відсутність. Проти задоволення позову не заперечував.
Вислухавши представника позивача, представників відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2» створено загальними зборами мешканців будинку АДРЕСА_1, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію від 11.10.2006 року.
Згідно протоколу №1 загальних зборів від 27.09.2006 року, в присутності 37 осіб, які є власниками 57 квартир і які складають 86 відсотків від загальної кількості мешканців, постановлено про створення Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2», затверджено статут, обрано правління, його голову.
Обєднання має власний статут, який затверджений рішенням виконкому Ворошиловської районної ради в м. Донецьку від 11.10.2006 року за №259.
Відповідно до додатків до протоколу №1 загальних зборів, засновниками обєднання вказано 37 осіб, про що свідчать їх особисті підписи в підсумку поіменного голосування по кожному питанню.
Крім того, обєднання зареєстровано у загальному державному реєстрі. Реєстраційний запис внесений під номером 12661200000021493.
Проблемою даного спору є питання щодо правомірності реєстрації ОСББ «Замок-2».
Законом «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» в статті 1 визначено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, створеною власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Порядок утворення обєднання визначається ст. 6 Закону«Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». Зокрема, об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень.
Як свідчать пояснення представника третьої особи - Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2», більшість із присутніх на установчих зборах не мали на той час права власності на зазначені квартири, тобто такі особи не мали правовстановлюючі документи на право власності.
У відповідності до ч.1 ст. 29 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
У відповідності до п.2 ст.4 Закону порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору,
та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність
підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до
Єдиного державного реєстру;
оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з
Єдиного державного реєстру.
Пунктом 1 ст. 5 Закону встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
У пп. 3, 4, 5 ст. 8 закону викладені вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору, а саме, зокрема, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені.
У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади.
Підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, згідно ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Суд визнає таким порушенням відсутність повноважень у присутніх на установчих зборах мешканців.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 72, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_4 до Державного реєстратора Донецької міської ради про визнання недійсним запису про державну реєстрацію Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2», треті особи Ворошилівська районна рада м. Донецька, Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2» задовольнити в повному обсязі.
Визнати недійсним запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2» (83114, м. Донецьк, вул. Р. Люксембург, 80, ідентифікаційний код 34667027) під номером 12661200000021493 від 16.10.2006 року.
Припинити юридичну особу - Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Замок-2» (83114, м. Донецьк, вул. Р. Люксембург, 80, ідентифікаційний код 34667027) з моменту його державної реєстрації.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 30 вересня 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 05 жовтня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Стиран В.В.