
Справа № 318/914/17
Номер провадження №2-а/318/25/2017
ПОСТАНОВА
03.07.2017 року м. Камянка-Дніпровська
Камянсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі: судді Васильченка В.В.; при секретарі Крук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Камянсько-Дніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування коштів за надміру виплачену державну допомогу,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Камянсько-Дніпровської районної державної адміністрації Запорізької області в особі начальника управління ОСОБА_2 звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої щомісячної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 27846 грн. В обґрунтування позову посилається на те, що згідно заяв ОСОБА_1 відділом прийнято рішення та було призначено щомісячну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». Загальна сума отриманої державної допомоги склала 27846 грн. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав та прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна від 23.11.2016 р. № 73691134, відповідачка має житловий будинок загальною площею 64,8 кв.м. по вул. Леніна, 46 в с. Велика Знамянка Камянсько-Дніпровського району Запорізької області. Відповідачкою укладено договір купівлі-продажу житлового будинку, який виданий 03.08.2015 р. Управління соціального захисту про здійснення купівлі житлового будинку не повідомила. Було складено акт № 2896 від 06.12.2016 р. про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державних допомог. Управлінням відповідачці направлялося повідомлення про повернення виплачених надміру коштів. Просить стягнути з відповідачки на користь держави в їх особі надмірно виплачену щомісячну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 27846 грн.
Представник позивача в судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Відповідачка в судове засідання не зявилась, причини неявки суду не повідомила, про час і місце розгляду справи повідомлялась своєчасно та в належній формі, про що свідчить повернуті на адресу суду поштові відправлення з відміткою «за зазначеною адресою не проживає», а також від неї не надійшло повідомлення про розгляд справи у її відсутність, заперечень на позов не подано, тому суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
З'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Згідно до ч.1ст. 71 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так відповідно до п. 2 порядку призначення допомоги, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Пунктом 6 вищевказаного порядку визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сімї має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання.
Судом на підставі матеріалів справи встановлено, що відповідачці відповідно до її заяв про призначення щомісячної допомоги рішеннями УСЗН Камянсько-Дніпровської РДА Запорізької області про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 28.04.2015 р., 05.05.2015 р., 25.05.2015 р., 02.12.2015 р., 17.05.2016 р. було призначено щомісячну допомогу переміщеним особам на проживання. Загальна сума отриманої допомоги склала 27846 грн., що підтверджується матеріалами справи.
ОСОБА_1 та члени її сімї чоловік ОСОБА_3, діти ОСОБА_4 та ОСОБА_5 згідно довідок взяті на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до акту проведення перевірки та повноти інформації, що надається заявником для призначення допомоги, встановлено факт надання недостовірної інформації про наявність/відсутність нерухомого майна, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, а саме не зазначено про наявність у неї нерухомого майна, що підтверджено інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта №73691134 від 23.11.2016 року.
Згідно даної довідки 03.08.2015 р. приватним нотаріусом Камянсько-Дніпровського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_6 зареєстровано договір купівлі-продажу земельної ділянки та житлового будинку, власником яких є ОСОБА_1
Внаслідок чого відповідачці в період з 01.09.2015 р. по 19.10.2016 р. були надмірно виплачені кошти в сумі 27 846 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, адресна допомога особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг призначались згідно з заявою від 24.11.2015 р., 04.05.2016 р., 17.11.2016 р., про призначення такої допомоги власноруч заповненою відповідачкою, в яких ОСОБА_1 зазначала, зокрема, про відсутність у неї будь-якого нерухомого майна.
Повідомленнями від 06.12.2016 р. № 01-01-31/6879, від 06.02.2017 р. № 01-01-31/565, від 05.04.2017 р. № 01-01-31/1603 ОСОБА_1 було запропоновано добровільно внести на рахунок позивача суму надміру виплаченої адресної допомоги в розмірі 27 846 грн., що нею було залишено поза увагою.
Згідно з п. 11 зазначеного Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Розпорядженням Управління соціального захисту населення Камянсько-Дніпровської районної державної адміністрації Запорізької області від 28.11.2016 р. ОСОБА_1 припинено виплату адресної допомоги переміщеним особам на проживання.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачка надала недостовірну інформацію про наявність нерухомого майна під час заповнення заяви про надання адресної допомоги, на підставі зазначених вище правових норм та враховуючи, що відповідачка надмірно виплаченої суми такої допомоги добровільно не відшкодував, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З відповідача на користь держави згідно п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути судовий збір на загальну суму 1600 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 18, 69-71, 86, 122, 128, 158, 160-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Камянсько-Дніпровської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування коштів за надміру виплачену державну допомогузадовольнити.
Стягнути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (Леніна), 46, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Камянсько-Дніпровської районної державної адміністрації Запорізької області (р/р 35212082001244, МФО 813015, ОКПО 03193100) грошові кошти в сумі 27 (двадцять сім тисяч вісімсот сорок шість) гривень в рахунок надмірно виплачену щомісячну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 1600 (одна тисяча шістьсот) грн.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.В. Васильченко