Рішення № 67571194, 06.07.2017, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
06.07.2017
Номер справи
489/1677/17
Номер документу
67571194
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

06 липня 2017 року

Справа № 489/1677/17

Номер провадження 2/489/1418/17

РІШЕННЯ

Іменем України

06 липня 2017 року

Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:

головуючого - судді Тихонової Н.С.,

секретаря - Бреженюк Н.С.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2017 року Департамент праці та соціального захисту населення ММР звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів. Свої вимоги мотивували тим, що відповідачка перебувала в Департаменті на обліку та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям. Проте при проведенні перевірки щодо достовірності даних зазначених відповідачкою у декларацій про доходи та майновий стан було встановлено, що останньою при зверненні до позивача за отриманням допомоги було подано недостовірні дані, а саме нею не було зазначено всіх видів доходу. В звязку з чим виникла переплата державних коштів по виплаті вищезазначеної допомоги в сумі 16 229 грн. 58 коп.

Посилаючись на вищевикладене, позивач просить суд стягнути з відповідачки суму надміру отриманої державної допомоги малозабезпеченим сімям в розмірі 16 229 грн. 58 коп.

Представник позивача в судове засідання не зявився, від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності. Заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, наполягав на їх задоволенні.

Відповідачка в судове засідання не зявилась, повідомлялась про розгляд справи належним чином. Причини неявки суду не повідомила.

Згідно ухвали суду проводиться заочний розгляд справи.

Дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 30.05.2016 р. ОСОБА_1 звернулась до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям.

При зверненні за отриманням вищезазначеної державної допомоги ОСОБА_1 також було подано Декларацію про доходи та майновий стан, в якій відповідачка зазначила, що інших доходів крім пенсії не має.

На підставі поданої відповідачкою заяви та декларацій про доходи та майновий стан згідно Рішення Управління соціальних виплат та компенсацій Ленінського району від 09.06.2016 р. ОСОБА_1 було призначено виплату соціальної допомоги малозабезпеченим сімям на період з 01.05.2016 р. по 31.10.2016 р. в розмірі 1462 грн. 69 коп.

Відповідно дост.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» , соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250.

Згідно із пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема,декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

В результаті обміну даними з державною податковою інспекцією в вересні 2016 року державним соціальним інспектором виявлено, що відповідачка не задекларувала дохід під час звернення за призначенням виплати грошової допомоги № 3573від 13.11.2015 року, (а саме: під ознакою доходів «105» - частина доходів від операцій з продажу (обміну) обєктів рухомого майна), який вона отримала в період, за який обчислюється розмір допомоги у сумі 125535 грн. 00 коп.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» , якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з абзацом другим пункту 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ч. ч. 1, 2ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відповідачка у добровільному порядку не повернула суму надміру виплаченої грошової допомоги, суд вважає, що необхідно стягнути з неї на користь позивача нараховану та виплачену грошову допомогу.

Згідно ст. 88 ЦПК України з відповідачки на користь держави необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1600 грн. 00 коп.

Керуючись ст. ст. 10, 14, 30, 60, 62, 88, 123, 212, 214, 226 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (р/р 35219015032971, ОКПО 03194499, МФО 826013, ГУДКСУ в м. Миколаєві Миколаївської області) кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям в сумі 16 229 грн. 58 коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в розмірі 1600 грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем шляхом подачі апеляційної скарги апеляційному суду Миколаївської області через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржено позивачем до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Н.С. Тихонова