Постанова № 6756638, 22.04.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2009
Номер справи
2а-36701/08/0570
Номер документу
6756638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2009 р.                                                                       справа № 2-а-36701/08/0570

час прийняття постанови: 10.15 години

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Фенделєвій В.Є.

за участю:

представника позивача           Чебаненка Є.О.

представника відповідача           Данилюка Р.В.

представник третьої особи           Воробйової Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПІК» за участю третьої особи Красноармійського міського центру зайнятості про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, у сумі 18826.32 гривень та пені у сумі 1709.31 гривень в приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50-тої Гвардійської дивізії, 17,

В С Т А Н О В И В:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПІК» за участю третьої особи Красноармійського міського центру зайнятості про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, у сумі 18826.32 гривень та пені у сумі 1709.31 гривень в приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50-тої Гвардійської дивізії, 17.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», і самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося це порушення, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається згідно ст. 20 Закону.

Відповідно до ст. 20 Закону та Постанови передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.

На підставі ст. 20 Закону до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 19 осіб. Таким чином, згідно ст. 19 Закону на ТОВ «ПІК» у 2007 році повинно бути працевлаштовано 1 інваліда. Фактично ж, згідно даних перевірки підприємства, інвалід не працевлаштований.

Отже, відповідачем не виконано нормативу по створенню 1 робочого місця для інвалідів.

Згідно розрахунку, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, становить 18826.32 гривень.

На підставі ч. 2 ст. 20 Закону та п. 4 Постанови, порушення термінів сплати, тягне за собою нарахування пені, яка станом на 28.11.2008 року складає 1709.31 гривень.

Загальна сума позову з врахуванням пені становить 20535.63 гривень.

Пунктом 19 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» встановлено, що надходження до Фонду соціального захисту інвалідів належать до надходжень спеціального фонду Державного бюджету України на 2008 рік

Таким чином, несплата відповідачем адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, та ненадходження цих коштів до Державного бюджету України перешкоджає державі у створенні економічних, соціально-побутових, соціально - психологічних умов для задоволення потреб інвалідів, чим порушуються інтереси держави та соціальні гарантії прав інвалідів.

Тому просить стягнути з відповідача адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, у сумі 18826.32 гривень та пені у сумі 1709.31 гривень.

Відповідач надав суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що норми Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не пов’язують факт створення робочого місяця з терміном праці інваліда у звітному періоді та датою прийняття на роботу в даному періоді. Закон тільки вказує на факт роботи інваліда на підприємстві. В 2007 році з ТОВ «ПІК» перебувало в трудових відносинах 19 чоловік. Таким чином, на підприємстві повинно було бути створено 1 робоче місце для працевлаштування інваліда. Фактично, на підприємстві в штатному розкладі було передбачено 1 робоче місце для інваліда, а саме місце диспетчера. Згідно Наказу № 15-к від 29.11.2007 року на роботу прийнято Воробйова В.І. на посаду диспетчера. Тому просить у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Викладені у судовому засіданні під час надання пояснень обґрунтування адміністративного позову представником позивача відповідають позиції, яку обрав позивач в позовній заяві до ТОВ «ПІК».

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду пояснення аналогічні запереченням проти позову. просив у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи у судовому засіданні надав суду пояснення, відповідно до яких зазначив, що протягом 2007 року ТОВ «ПІК» звіти про наявність вакансій за формою № 3-ПН до Красноармійського МЦЗ не надавались.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».

Дослідивши наявні докази у справі, ознайомившись з правовою позицією сторін, що викладена письмово, наявною в матеріалах справи, та заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку про наступне.

Статтею 43 Конституції України задекларовано право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Виконання та реалізація зазначеної конституційної норми забезпечується законами України, підзаконними актами та актами ненормативного характеру, які встановлюють механізм реалізації права на працю.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-XII (далі - Закон).

Одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 цього Закону, є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Статтею 19 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено для підприємств, установ і організацій нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Частиною першою статті 18 названого Закону передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів.

Поняття робоче місце інваліда, спеціальне робоче місце інваліда визначено статтею 1 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» від 06.10.2005р. № 2961-IV (набрав чинності з 01.01.2006), і розуміється як:

робоче місце інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях;

спеціальне робоче місце інваліда - окреме робоче місце або ділянка виробничої площі, яка потребує додаткових заходів з організації праці особи з урахуванням її індивідуальних функціональних можливостей, обумовлених інвалідністю, шляхом пристосування основного і додаткового устаткування, технічного обладнання тощо.

Таким чином, створеним робочим місцем є те, яке введено в дію шляхом працевлаштування інваліда. Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зобов'язує відповідача відповідно до 4-відсоткового нормативу створити робочі місця для праці інвалідів і інформувати центри зайнятості про вільні робочі місця для інвалідів, звітувати перед відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів про їх працевлаштування, а органи працевлаштування - підібрати робоче місце і працевлаштувати інваліда.

Тобто, на підприємство хоча і не покладається обов’язок працевлаштовувати інвалідів, але покладається обов’язок створювати та належним чином атестувати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.

Отже, нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні конкретно визначений порядок працевлаштування інвалідів.

Наказом Державного комітету статистики № 244 від 06.07.1998р. затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)», яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.

Як вбачається з матеріалів справи Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІК» є юридичною особою, якій присвоєний код ЄДРПОУ 31650109.

Відповідно до середньооблікової чисельності штатних працівників у 19 осіб відповідач в 2007 році повинен був створити 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів. Середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві у 2007 році складала 18826.32 гривень. Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів склала 18826.32 гривень, що підтверджується звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, який ТОВ «ПІК» 20.08.2008 року подав до Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів.

Як встановлено судом під час розгляду справи, протягом 2007 року відповідач не направляв до Красноармійського міського центру зайнятості звіти за формою № 3-ПН, у відповідності з якими було б зазначено наявні на підприємстві протягом 2007 року вакансії для осіб – інвалідів.

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства (об’єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менше, ніж установлено нормативом, передбаченим ч. 1 статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві ( в об’єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

За ст. 19 Закону керівники підприємств (об'єднань), установ і організацій, незалежно від форми власності і господарювання у разі незабезпечення зазначених нормативів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Частиною 6 статті 20 вищевказаного Закону передбачено, що порядок і терміни сплати підприємствами (об’єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою КМ України від 31.01.2007р. № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Датою надходження звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів вважається дата подання роботодавцем звіту до відділення Фонду, а у разі надсилання його поштою - дата на поштовому штемпелі.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Як встановлено судом, протягом 2007 року відповідач не повідомляв органи працевлаштування про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМ України від 31.01.2007р. № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», цей Порядок визначає процедуру сплати підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі - сума адміністративно-господарських санкцій).

Роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Позивачем підприємству була нарахована пеня у сумі 1709.31 грн.

Таким чином, загальна сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році складає 20535.63 грн.

Посилання відповідача на той факт, що ним виконаний норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів, суд не приймає з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Наказом Держкомстату від 28.09.2005р. № 286 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 року за № 1442/11722, середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору.

Згідно із пунктом 3.2.1 зазначеної Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.

Середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12 (пункт 3.2.5 зазначеної Інструкції).

Таким чином, суд дійшов висновку, що фактична тривалість роботи кожного інваліда на підприємстві впливає на показник кількості працюючих інвалідів у звітному періоді.

Судом встановлено, що відповідно до звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу осіб в господарстві становила 19 осіб.

Відповідно кількість місць для працевлаштування інвалідів дорівнює числу 1.

Згідно зі списком працюючих інвалідів - штатних працівників, які були зайняті на підприємстві у 2007 році, відповідачем працевлаштовано 1 інваліда 29 листопада 2007 року, працював він 1 місяць.

З урахуванням наведеного, середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на ТОВ «ПІК», вираховується наступним чином: 1 / 12 = 0.083, тобто відповідачем у 2007 році не було працевлаштовано 1 інваліда при нормативі - 1.

Як встановлено судом під час розгляду справи, відповідачем не виконано покладений на нього чинним законодавством обов’язок по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування щомісяця відповідних органів, які займаються працевлаштуванням інвалідів, про створення таких робочих місць.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПІК» за участю третьої особи Красноармійського міського центру зайнятості про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, у сумі 18826.32 гривень та пені у сумі 1709.31 гривень - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПІК» (85300, Донецька область, м. Красноармійськ, вул. Дніпропетровська, буд. 32, р/р 26001301625957 у філії відділення ПІБ в м. Красноармійську, МФО 334497, ЄДРПОУ 31650109) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році в сумі 18826 (вісімнадцять тисяч вісімсот двадцять шість) гривень 32 копійки та пені в сумі 1709 (одна тисяча сімсот дев’ять) гривень 31 копійка, а всього: 20535 (двадцять тисяч п’ятсот тридцять п’ять) гривень 63 копійки на користь Державного бюджету України (р/р № 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686537).

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 22 квітня 2009 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений та підписаний 27 квітня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Могильницький М.С.