Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2009 р. справа № 2а-13581/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Ломиног А.М.
з участю:
представника позивача: Лищук І.В.
представника відповідача Дем’яненко Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека Здравиця» до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Донецька про визнання недійсними рішень № 857 та № 1081,
В С Т А Н О В И В: Товариство з обмеженою відповідальністю «Аптека Здравиця» звернулося в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Донецька про визнання недійсними рішень № 857 та № 1081.
В обґрунтування позову вказав, що ухвалою Господарського суду Донецької області по справі № 27/46Б від 06.05.2009 року порушено справа про визнання ТОВ «Аптека Здравиця» банкрутом та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.Не зважаючи на це УПФУ в Київському районі м.Донецька Рішенням № 857 від 12.06.2009 року застосувало до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу – 22453,32 грн. та пені – 1319,29 грн. Також Рішенням № 1081 від 03.08.2009 року застосувало до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 3905,32 грн. та пені – 260,55 грн.
На підставі цих рішень УПФУ в Київському районі м.Донецька направило на адресу ТОВ «Аптека Здравиця» вимогу про сплату суми боргу у розмірі 27525 грн. 47 коп. З позицією відповідача ТОВ «Аптека Здравиця» не погоджується, оскільки це не відповідає вимогам Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Вважають, що вищевказані рішення є незаконними та винесеними Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька в порушення законодавчих вимог щодо нарахування штрафу та пені на суми страхових внесків.
Тому просить визнати рішення № 857 від 12.06.2009 року, № 1081 від 03.08.2009 року недійсними.
В судовому засіданні представник позивача надала заяву про уточнення позовних вимог та збільшила позовні вимоги пункто про відкликання з виконавчого провадження У ВДВС У Київському районі м.Донецька вимогу № 19637/02 від 07.08.2009 року. Позовні вимоги підтримала та просила задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача вимоги позивача не визнав, надавши заперечення на позовну заяву, яким зазначив наступне згідно ст. 1 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів – зупинення виконання боржником грошових зобов’язань і зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, вважає відповідач не забороняє контролюючим органам нараховувати як поточні зобов’язання та штрафні санкції за ними, так і зобов’язання які виникли після порушення справи про банкрутство страхувальника, а також штрафи за їх невиконання.
Під час судового засідання представник відповідача надав доповнення до заперечень на позовні вимоги та зазначив, що з порушенням провадження у справі про банкрутство не повязується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати договори та вчиняти інші правочини, у зв’язку з чим у нього виникають права та обв’язки , виконання яких забезпечується на загальних засадах. Таким чином, вважає відповідач, дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.
Суд заслухавши представників сторін, вивчивши надані матеріали та зібрані у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Аптека Здравиця» включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 13527536 і є юридичною особою.
Позивач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідачем до ТОВ «Аптека Здравиця» були винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату /несвоєчасне перерахування/ страхувальниками страхових внесків № 857 від 11.06.2009 року за період з 20.05.2009 року до 28.05.2009 року /а.с.5/.
Позивач не погодившись з зазначеним рішенням подав скаргу, в який просив скасувати Рішення № 857. ( а.с.6)
Рішенням про результат розгляду скарги № 10957/08 від 14.07.2009 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишило скаргу ТОВ «Аптека Здравиця» без задоволення, а рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату /несвоєчасне перерахування/ страхувальниками страхових внесків без змін (а.с.7-8)
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 06.05.2009 року по Справі № 27/46Б порушено справу про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека Здравиця» м.Донецьк та введено процедуру розпорядження майном боржника строком на 6 місяців до 06.11.2009 року.(а.с.9).
Рішенням застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату /несвоєчасне перерахування/ страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 1081 від 03.08.2009 року до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу та пені за період з 22.06.2009 року до 21.07.2009 року.
Відповідно до ч.6 ст.20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов’язаний сплачувати страхові внески не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення відповідного базового періоду, за який вони нараховані.
Відповідно до ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
1. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
2. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу;
12. Нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником,
13. Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.
20 червня 2009 року ТОВ «Аптека Здравиця» надало офіційне оголошення до газети Урядовий Кур’єр № 109 від 20.06.2009 року про порушення справи про банкрутство та введення процедури розпорядження майном строком на 6 місяців.
Преамбулою Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі Закон № 2344-XII) визначено, що цей Закон встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності - боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури, повного або часткового задоволення вимог кредиторів.
Згідно ст.. 1 вищезазначеного Закону неплатоспроможність - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Згідно до п.4 ст.12 далі Закон № 2344-XII мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів).
Отже, виходячи із аналізу ст.12 Закон № 2344-XII суд дійшов висновку, що введення мораторію на задоволення вимог кредиторів зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань, які стягуються на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення та не повинно нараховуватися неустойка (штраф, пеня), та застосовуватися інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 суд, П О С Т А Н О В И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека Здравиця» до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Донецька про визнання недійсними рішень № 857 та № 1081 - задовольнити.
Визнати недійсним Рішення № 857 від 11.06..2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату /неперерахування/ або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду .
Визнати недійсним Рішення № 1081 від 03.08.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату /неперерахування/ або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду .
Відкликати з виконавчого провадження у Відділі Державної виконавчої служби у Київському районі м.Донецька вимогу № 19637/02 від 07.08.2009 року.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена 29 вересня 2009 року.
Повний текст постанови складений 05 жовтня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кірієнко В.А.