
Кримінальне провадження № 1-кс/428/1856/2016
Справа № 428/2287/16-к
УКРАЇНА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2016 року м. Сєвєродонецьк
Слідчий суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Макаренко І.Г., за участю секретаря судового засідання Комм Я.О., сторони кримінального провадження слідчого СВ Сєвєродонецького відділу поліції ГУНП України в Луганській області ОСОБА_1, розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в м. Сєвєродонецьку клопотання слідчого СВ Сєвєродонецького відділу поліції ГУНП України в Луганській області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки, -
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Сєвєродонецького міського суду надійшло клопотання сторони кримінального провадження слідчого СВ Сєвєродонецького відділу поліції ГУНП України в Луганській області ОСОБА_1, погоджене прокурором Сєвєродонецької місцевої прокуратури ОСОБА_2, про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки у кримінальному провадженні № 12015130370002705 від 13.10.2015 року, посилаючись на те, що слідчий відділ Сєвєродонецького відділу поліції Головного управління національної поліції України в Луганській області здійснює досудове розслідування кримінального провадження №12015130370002705 від 13.10.2015 року, розпочате за матеріалами відділу протидії злочинам у кредитно-фінансовій, банківській сферах та ЗЕД Управління захисту економіки в Луганській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 191 ч. З КК України.
Згідно матеріалів кримінального провадження встановлено, що відділом протидії злочинам у кредитно-фінансовій, банківській сферах та ЗЕД шляхом проведення операшвно-розшукових заходів викрито схеми з незаконної конвертації та розкрадання коштів, а саме: «підприємства реального сектору економіки перераховують грошові кошти на рахунки «фіктивних підприємств», що входять до складу конвертаційного центру, які в подальшому перераховуються у безготівковій формі на рахунки підприємств оптової торгівлі. Після отримання членами групи готівки на підприємствах оптової торгівлі, та документів, що є підставою для штучного формування податкового кредиту, останні передаються замовникам конвертації, за виключенням винагороди у розмірі 8-10%, від суми конвертації. Також, за іншою схемою, посадові особи державних підприємств - замовників конвертації, за винагороду членам групи у розмірі 11-12,5% від загальної суми, перерахованих на рахунки фіктивних підприємств коштів, отримують документи на нібито придбані ТМЦ та готівку, яку використовують для придбання тих самих ТМЦ у сторонніх осіб за заниженою у рази вартістю, а різницю привласнюють, таким чином завдаючи шкоду державним інтересам».
Аналізом податкової звітності ТОВ «ВВ Транс»(34720698), ТОВ «ПРОФЛІДЕР» (388і 8946) та TGB «МДМ КОД» (код 36859975) та інших учасників схеми незаконної конвертації встановлена низка підприємств оптової торгівлі, які надають штучне документальне підтвердження фінансових операцій з купівлі товарно-матеріальних цінностей та готівкові грошові кошти іншим особам, які в подальшому «продаються» замовникам конвертації.
Згідно даних податкової служби керівником та засновником ТОВ «ВВ Транс» і ТОВ -ПРОФЛІДЕР» є ОСОБА_3, який фактично будь-якого відношення до ведення господарської діяльності не має. ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: м. Луганськ, кв. Гагаріна 12/45, а фактично мешкає АДРЕСА_1, до того ж за місцем реєстрації ТОВ «ВВ Транс» (Луганська обл. м. Сватове, вул. Леніна, 49) та ТОВ «ПРОФЛІДЕР» (Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Красна, 6) фактично юридичні особи відсутні, фінансово-господарські операції не здійснюються.
Під час перевірки інформації відносно посадових осіб ТОВ «ВВ ТРАНС» та ТОВ «ПРОФЛІДЕР», встановлено, що вказані підприємства використовується у протиправній діяльності з надання послуг - незаконній мінімізації податкових зобовязань підприємствам легального сектору економіки, шляхом використання банківських рахунків для здійснення незаконної фінансової діяльності з переводу безготівкових коштів у готівку.
Проведеними оперативними заходами встановлено ряд підприємств Луганської, Донецької та інших областей України, у тому числі бюджетні, які задіяні у злочинній схемі в 2015-2016 роках користувалися послугами вищезазначених підприємств.
Таким чином є підстави уважати, що ОСОБА_3 як директор ТОВ «ПРОФЛІДЕР» разом з іншими особами, здійснює розкрадання та привласнення ^оптових коштів, які належать комерційним та державним підприємствам, з подальшою ,v легалізацією через рахунки підприємств які зареєстровані на підконтрольних їм осіб.
Зокрема до вказаної схеми включений ТОВ «МДМ КОД» (код 36859975), директор ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, юридична адреса Луганська обл., Станично-Луганський район, с. Вільхове, вул. Бєлінського, 51.
Відповідно до податкової звітності ТОВ «ВВ Транс» (код 34720698) протягом 2015 року провело з вищевказаними підприємствами безготівкові грошові операції на загальну суму понад 35 млн. грн.
Відповідно до податкової звітності ТОВ «Профлідер» (код 38818946) протягом 2015 року провело з вищевказаними підприємствами безготівкові грошові операції на загальну суму понад 70 млн. грн.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що під час проведення безтоварних фінансових операцій, посадові особи ТОВ «Діброва» (код 21832609) документально здійснювали реалізацію власно виготовленої сільськогосподарської продукції підприємствам, що входять до складу «конвертаційного центру» та мають сзнаки фіктивності, а саме: ТОВ «ВВ Транс»(34720698), ТОВ «Профлідер» (38818946) та ТОВ «МДМ КОД» (код 36859975), але саму поставку продукції не проводили та фактично її реалізовували реальним субєктам господарської діяльності.
11.02.2016 року за адресою мешкання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, за адресою: АДРЕСА_2 проведено обшук. В ході проведення обшуку виявлено документи вищезазначених підприємств: статутні документи, договори та специфікації до них, накладні та рахунки, тощо відповідно до яких ТОВ «ПРОФЛІДЕР» за 2015-2016 роки проведено ряд операцій між вищезазначеними підприємствами та з підприємства, які є розпорядниками бюджетних коштів. Крім того, виявлено та вилучено печатки ТОВ «ВВ ТРАНС». ТОВ «МДМ КОД», ТОВ «ПРОФЛІДЕР» та ТОВ «ІРТАК».
Згідно довідки Старобільської ОДПІ № 1446/8/12-30-22 від 11.02.2016 року та відомостей СДРПОУ ТОВ «ПРОФЛІДЕР» перебуває на обліку ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області.
Слідчий посилається на те, що в ході досудового слідства для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а саме встановлення та підтвердження фактів порушення податкового законодавства службовими особами ТОВ «ПРОФЛІДЕР», а також розміру майнової шкоди, спричиненої державі злочинними діям, які виражаються ухиленням від сплати податків, виникла необхідність у проведенні документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «ПРОФЛІДЕР» (код 34720698) за 2014 - 2016 роки, на підставу чого посилається на Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а також ч. 6 ст. 9 КПК України, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України.
У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання з наведених у ньому підстав, просив його задовольнити.
Вислухавши слідчого, вивчивши клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів: контролю органами державної фіскальної служби; валютного контролю; державного експортного контролю; контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду за дотриманням вимог ядерної безпеки; державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації; при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя; державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду); державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
Однак, за змістом ч. 2 ст. 93 КПК сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
При цьому, ст. 11 Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII, за зверненням правоохоронного органу для забезпечення розслідування під час кримінального провадження орган державного фінансового контролю проводить позапланову виїзну ревізію.
Позапланова виїзна ревізія як підконтрольної установи (державного сектору економіки) так і суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені до підконтрольних установ, може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості, а саме відповідно до частини 8 ст. 11 Закону орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин пятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Згідно п. 29 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550 (далі - Порядок), позапланова виїзна ревізія обєкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним:
- клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ);
- постанови слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії, винесеної після повідомлення посадовій особі підконтрольної установи, що ревізується, про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення;
- інформації про факти, що свідчать про порушення обєктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, в якому зазначаються підстави проведення, дати початку та закінчення. У разі надходження зазначеної інформації без рішення суду Держфінінспекція, її територіальний орган в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом 7 робочих днів самостійно подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії із зазначенням дати початку та закінчення. Про відмову суду у видачі дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії об'єкта контролю невідкладно інформується відповідний правоохоронний орган.
Також відповідно до пункту 2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності обєкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
В пункті 16 вказаного Порядку зазначено, що ревізія проводиться, зокрема, шляхом документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності.
Як видно з поданого клопотання, слідчий звернувся до суду в супереч передбаченому законом порядку, а тому, враховуючи викладене у задоволенні клопотання слід відмовити
Керуючись ст.ст. 40, 110, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання слідчого СВ Сєвєродонецького відділу поліції ГУНП України в Луганській області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки у кримінальному провадженні № 12015130370002705 від 13.10.2015 року відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.Г. Макаренко