
Справа № 339/180/17
83
2-а/339/17/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2017 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої - судді Головенко О. С.
секретаря судового засідання: Бойко Н.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дії неправомірними та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача під час здійснення перерахунку пенсії та зобов'язати відновити їй виплату індексації пенсії на виконання постанови суду.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем неправомірно при здійсненні перерахунку пенсії на підставі постанови Болехівського міського суду від 27.10.2016 року про перерахунок пенсії з врахуванням включення до розрахунку розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які не були враховані при призначенні пенсії, змінений базовий місяць для нарахування індексації, яким став травень 2016 року, оскільки та обставина, що збільшення розміру пенсії відбулося на підставі рішення суду не може бути підставою для зміни базового місяця для нарахування індексації.
Позивач в судове засідання не зявилася, в позовній заяві вказує на те, щоб розгляд справи проводити у її відсутності (а.с.6).
Представник відповідача у судове засідання не зявився, подавши заперечення, в якому просить розгляд справи проводити у його відсутності.
Такі дії сторін не суперечать вимогам ст. 122 КАСУкраїни, згідно якої особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розглядсправи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, якіберуть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заперечуючи щодо позов представник відповідача покликається на те, що на виконання постанови суду від 27.10.2016 року здійснено перерахунок пенсії, починаючи з 01.05.2016 року, що в даному випадку збігається з датою перерахунку при зміні прожиткового мінімуму. Вважає, що вимоги в частині застосування базового місяця січень 2010 року для проведення індексації пенсії є безпідставними (а.с.29,31).
Суд, розглянувши справу в порядку письмово провадження за наявними матеріалами справи, дослідивши наявні докази у справі та надавши їм оцінку, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Встановлено, що Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області реорганізоване з 01.05.2017 року, а його правонаступником стало Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Калуському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України (надалі Управління) з 05.11.2007 та з 12.11.2009 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.11,14).
Болехівським міським судом 27.10.2016 року винесена постанова та зобов'язано Управління здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% від суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до довідки виданої Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області № 09-11-14-14/2515 від 29.04.2016 року з 01 травня 2016 року.у (а.с.15-17).
В ході виконання судового рішення Управління перевизначило базовий місяць для проведення індексації пенсії, який було встановлено при призначенні позивачу пенсії як державному службовцю.
14.03.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1 -1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (далі-Порядок №1078), врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації січень 2010 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність , а також про повернення невиплаченої суми індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Управління листом № 54/Я-13 від 24.03.2017 року повідомило позивача, що згідно постанови Болехівського міського суду проведено перерахунок її пенсії, починаючи з 01.05.2016 року визначено суму до виплати (борг) на виконання рішення суду в розмірі 3579.56 грн. без врахування виплачених сум індексації, оскільки розмір доплати пенсії перевищив суму нарахованої індексації. Місяць проведення перерахунку пенсії відповідно до рішення суду - це місяць підвищення пенсії, тобто травень 2016 року, який став місяцем проведення індексації при перерахунку пенсії (а.с. 12-13).
Вважаючи такі дії щодо перерахунку неправомірними, позивач звернулася до суду з відповідними позовними вимогами.
Суд погоджується з доводами позивача, викладеними в позовній заяві про те, що відновлення порушеного права на отримання справедливого розміру пенсійних виплат не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця, виходячи з таких міркувань.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення та величини індексу споживчих цін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення. Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Згідно з п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому, сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Відтак, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Поряд з цим, збільшення пенсії позивача пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії у січні 2010 року, а відтак посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця на травень 2016 року у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судом було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому рішенням було зобов'язано здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.
Враховуючи вищезазначене, суд прийшов до переконання, що виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судового рішення не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Згідно п.10 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Отже, дії відповідача під час перерахунку пенсії позивачу за рішенням суду з підстав неправильного нарахуванням, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування на травень 2016 року є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права позивача на збільшений розмір пенсії, передбачені статями 62, 64 Конституції України, п.п.5-1, 10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом в ухвалі від 16.05.2017 року в справі №К/800/8706/17.
Окрім того, відповідно до практики Європейського суду з прав людини право на виконання рішення, яке виніс суд, є невідємною частиною «права на суд», а ефективний захист сторони у справі, а отже, і відновлення справедливості, передбачає зобовязання адміністративних органів виконувати рішення (п.40 рішення від 19.03.97 у справі «Горнсбі проти Греції»).
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що дії відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016року із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати є неправомірними, адміністративний позов є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з того, що що відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
В той же час представник відповідача у запереченні вказував на те, що відповідно до ст.5 ЗУ "Про судовий збір", Пенсійний фонд України та його органи звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, а тому вважає, що сплачений позивачем судовий збір з відповідача не повинен стягуватися та покликається при цьому на правову позицію Верховного суду .
Однак посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 01.03.2017року у справі №6-152 цс17 , є помилковим, оскільки висновки Верховного Суду України стосуються застосовання норми щодо звільнення відповідача - громадянина ( інваліда 2групи) від сплати судового збору в цивільному процесі, в той час як даний спір розглядається за правилами адміністративного судочинства і відповідачем є суб"єкт владних повноважень.
Таким чином, з врахуванням вимог ст. 94 КАСУ , якщо судове рішення прийняте на користь особи, їй мають відшкодовуватись понесені нею судові витрати, незалежно чи звільнений субєкт владних повноважень від сплати судового збору, чи ні.
Враховуючи вищенаведене, сплачений судовий збір до суду у сумі 640 грн. згідно квитанції від 30.05.2017 року підлягає поверненню позивачу.
На підставі викладеного, ст.2, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» , керуючись ст.6, 11, 158-163 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській областіщодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016року із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати.
Зобовязати Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відновити ОСОБА_1 виплату індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації січень 2010 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність, та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016 року.
Стягнути з за рахунок бюджетних асигнувань Калуського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області (77304, Івано-Франківська область, м. Калуш вул. Біласа і Данилишина,2, код ЄДРПОУ 37824000) на користь ОСОБА_1 (вул. Д.Галицького,128/38, м.Болехів, Івано-Франківської області,77202, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційноїскарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі поданняа пеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Болехівський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разізастосування судом ч.3 ст. 160 КАСУ апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отриманнякопії постанови.
Суддя Головенко О.С.