Постанова № 6756033, 30.09.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2009
Номер справи
2а-10696/09/0570
Номер документу
6756033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-10696/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Скутельник Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу запозовом Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області до Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» Дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Спецшахтобуріння» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» Дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Спецшахтобуріння» про стягнення заборгованості.

В обгрунтування позову позивач посилається на наступне. Податковий борг підприємства виник у зв,язку з порушенням вимог податкового законодавства щодо своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету. Станом на 25.05.2009р. відповідач має податковий борг з податку з доходів найманих працівників у сумі 6672,70 грн.

Позивач просить стягнути на підставі ст. 3.1.1. п.3.1. ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” з Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» Дочірнього підприємства ВАТ державної холдингової компанії «Спецшахтобуріння» податковий борг у розмірі 6672,70 грн.

Заявою від 22.09.09р. позивач зменшив позовні вимоги, а саме, просив стягнути податковий борг у сумі 6149,79 грн. за період з 01.07.2005р. по 30.06.2008р.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, посилаючись на наступне. Нарахування пені відноситься до випадків, коли податок нараховується по даним податкової декларації або узгоджується іншим шляхом. Форма 1ДФ, у якій відображуються суми нарахованого доходу і утриманого з нього податку, не є податковою декларацією. В зв,язку з цим зобов,язання по сплаті податку з доходів фізичних осіб не є узгодженим. В даному випаду не має узгодженого податкового зобов,язання, тому нарахування пені незаконно.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи і надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» Дочірнього підприємства ВАТ державної холдингової компанії «Спецшахтобуріння» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області, ідентифікаційний номер 00180338.

21.01.2009р. працівниками Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області на підставі направлень від 28.11.2008р. № 511/23-212-2, від 25.12.2008р. № 542/23-212-2 та відповідно до плану – графіку проведення планових виїзних перевірок суб,єктів господарювання проведена планова виїзна перевірка ДВАТ «Торезьке ШПУ» ДП ДХК «Спецшахтобуріння» з питань дотримання вимог Закону України від 22.05.2003р. № 889-ІУ «Про податок з доходів фізичних осіб», Закону України від 11.12.1991 № 1963-ХІІ «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів», дотримання Декрету Кабінету Міністрів України від 26.03.1993 № 7-93.

Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, які, зокрема:

1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів);

2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб – платників податків та інших обов'язкових платежів;

3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;

4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Відповідно до підпункту 3.2.1 п. 3.2 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов,язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у будь-яких випадках, коли платник податків, відповідно до законів з питань оподаткування, уповноважений утримувати податок, збір (обов,язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, які утримуються у джерела виплати, суми таких податків, зборів (обов,язкових платежів) вважаються бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Згідно п.п.16.3.5 п.16.3 ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

П.п. 20.3.1 «а» п.20.3 ст.20 Закону України «Про систему оподаткування» визначено, що особою, відповідальною за погашення податкових зобов,язань або податкового боргу з цього податку є особа на яку згідно цього Закону покладається обов,язок за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника позивача, спір виник саме по пені, оскільки зобов,язання по сплаті податку з доходів фізичних осіб є узгодженим та своєчасно не перераховано до бюджету.

Відповідно до п.1.4 ст.1 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Згідно до п.16.1.1 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов,язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Пунктом 16.1.2. ст. 16 вищезазначеного Закону встановлено, що нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Відповідно до п. 16.4.1 цієї статті пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу з відповідача підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області до Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахто прохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» Дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Спецшахтобуріння» про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахто прохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» Дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Спецшахтобуріння» (юридична адреса: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Широка, 8) податок з доходів фізичних осіб у сумі 6 149 (шість тисяч сто сорок дев,ять) грн. 79 коп. на р/р 33218800700084, код платежу 11010100, отримувач: місцевий бюджет, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, КОД 34687305.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Папазова Г.П.