
Справа № 692/627/17
Провадження № 3/692/240/17
04.07.2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2017 року смт. Драбів
Суддя Драбівського районного суду Черкаської області Задорожній В.П., за участі прокурора Семенюти І.С., при секретарі Миколаєнко Т.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно
гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_3; українки, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_4, працюючої вчителем Безпальчівської ЗОШ І-ІІ ступенів, депутата Безпальчівської сільської ради Драбівського району Черкаської області, одруженої, РНОКПП: НОМЕР_1, раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувалася,
про притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП , -
в с т а н о в и в :
Гр. ОСОБА_1, будучи депутатом Безпальчівської сільської ради Драбівського району Черкаської області VII скликання з 03.11.2015 року, тобто будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення згідно вимог пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин несвоєчасно 11 травня 2017 року подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий (2016) рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, яку повинна була подати до 1 травня 2017 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнала та пояснила, що при складанні протоколу не було враховано, що електронна система подання декларацій протягом квітня травня 2017 року належно не функціонувала. Про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік вона знала, однак не змогла подати вказану декларацію своєчасно у звязку із неналежною роботою сайту НАЗК та відсутністю відомостей про нерухоме майно. Станом на 11 травня 2017 року декларація нею подана після отримання даних про кадастровий номер земельної ділянки.
Начальник Драбівського відділу Золотоніської місцевої прокуратури ОСОБА_2 в судовому засіданні зазначив, що вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується матеріалами справи, доведеним є факт несвоєчасного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік без поважних причин, тому її слід визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі пятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів.
Допитаний як свідок ОСОБА_3 пояснив, що він являється чоловіком ОСОБА_1. Після смерті батька успадкував земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в адміністративних межах Безпальчівської сільської ради Драбівського району Черкаської області. Коли переоформляв спадщину на себе, змушений був віддати органу державної влади правовстановлюючий документ на землю, а натомість отримав ОСОБА_4 з державного реєстру, в якому не був вказаний кадастровий номер земельної ділянки, зазначення якого є необхідним при заповненні його дружиною декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Аби дізнатися вказану інформацію, звернувся до орендаря земельної ділянки і лише у нього отримав необхідні дані. До органів державної реєстраційної служби із офіційними запитами не звертався. На все це витратив багато часу, оскільки являється інвалідом ІІ групи та часто перебуває на стаціонарному лікуванні, зокрема, востаннє лікувався у травні 2017 року в Драбівській центральній районній лікарні протягом 10 днів. Дружина без його допомоги зібрати вказані відомості не могла, оскільки їй їх ніхто б не надав. Зазначив, що однією із причин несвоєчасного подання дружиною декларації також була неналежна робота сайту НАЗК.
Суд, заслухавши пояснення гр. ОСОБА_1, думку начальника Драбівського відділу Золотоніської місцевої прокуратури ОСОБА_2, допитавши свідка ОСОБА_3, вивчивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що матеріали справи містять належні та допустимі докази про доведення вини гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, повязане з корупцією, - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та член ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен дотримуватися правил депутатської етики, зокрема не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях і керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності. На депутатів місцевих рад поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобовязані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, а незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року затверджено розяснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, визначено етапність початку роботи системи декларування у 2016 - 2017 роках, яка визначена рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088.
Відповідно до п.п. 1 п. 1 ч. 3 розділу 1 Розяснення, перший етап подачі декларацій розпочинається з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та субєктів декларування: - щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці.
Другий етап декларування розпочинається з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших субєктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Оскільки станом на вказану вище дату гр. ОСОБА_1 згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» не займала відповідальне та особливо відповідальне становище, для неї початок декларування розпочинався з другого етапу.
Одночасно, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 року № 1975-УІІІ, продовжено до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше.
Таким чином, граничним терміном подачі декларації для гр. ОСОБА_1 було визначено законом 1 травня 2017.
В той же час, за даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік гр. ОСОБА_1 подана до Реєстру 11.05.2017 року, тобто поза строком, визначеним законом.
Під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у звязку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
При цьому, суд вважає непереконливими доводи ОСОБА_1 про те, що вона не змогла подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік своєчасно у звязку з відсутністю відомостей про нерухоме майно. Зокрема, суду не надано доказів перешкод в отриманні відомостей про належне їй та чоловіку майно (наприклад копії запитів до компетентних органів про надання відомостей, необхідних для внесення в декларацію, відповідей, наданих в строки, які унеможливлювали своєчасне подання декларації, тощо). При цьому суд враховує відносно невелику кількість майна, яке підлягало декларуванню.
Пояснення ОСОБА_1 про неналежне функціонування електронної системи подання декларацій протягом квітня травня 2017 року спростовуються інформацією ДП «УСС», яке адмініструє Реєстр е-декларацій, згідно якої перебої у доступі до системи декларування та у роботі мали місце 2, 12, 15, 16, 19, 24, 26, 27 та 28 березня 2017 року. Оскільки другий етап декларування розпочався з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року і тривав до 01 травня 2017 року, суд вважає, що гр. ОСОБА_1 мала достатньою часу для зібрання відомостей, необхідних для внесення в декларацію та її подання.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що гр. ОСОБА_1 несвоєчасно подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік без поважних на те причин.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведена наступними доказами по справі:
-даними протоколу № АА 684603 про вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, від 16.06.2017 року;
-рішенням Безпальчівської сільської ради Драбівського району Черкаської області № 1-2/ VII від 03.11.2015 року, згідно якого гр. ОСОБА_1 обрано депутатом Безпальчівської сільської ради;
-даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, згідно яких декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік гр. ОСОБА_1 подана до Реєстру 11.05.2017 року, тобто поза строком, визначеним законом;
-декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, поданою гр. ОСОБА_1;
-поясненнями свідка ОСОБА_3 в судовому засіданні;
-поясненнями гр. ОСОБА_1 в судовому засіданні.
При визначенні адміністративного стягнення гр. ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого нею правопорушення, особу правопорушника, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини та майновий стан.
Обставин, що помякшують або обтяжують стягнення гр. ОСОБА_1, суд не вбачає.
З огляду на вищевикладене, вважаю, що до гр. ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім того, відповідно до Закону України «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір на користь Державної судової адміністрації України.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 34, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283, 284, 285 КУпАП с у д, -
п о с т а н о в и в :
Визнати гр. ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі пятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму в розмірі 850 (вісімсот пятдесят) гривень 00 копійок.
Оплату адміністративного штрафу в розмірі 850 гривень провести на р/р 31117106700032, одержувач коштів: УДКСУ у Драбівському районі, код платежу: 21081100, код ЄДРПОУ: 38002109, банк отримувача: ГУДКСУ в Черкаській області, МФО: 854018, призначення платежу: штраф по справах про адміністративні правопорушення.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601) судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить суму 320 (триста двадцять) гривень 00 копійок.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Строк предявлення постанови суду до виконання становить три місяці з дня набрання нею законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до апеляційного суду Черкаської області через Драбівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя
Драбівського райсуду ОСОБА_4