Постанова № 6755652, 01.10.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2009
Номер справи
2а-13668/09/0570
Номер документу
6755652
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 жовтня 2009 р. справа № 2а-13668/09/0570

час прийняття постанови: 12год 30 хвил

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Абдукадирової К.Е.

при секретарі Лакушевій Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Донецьк

до Приватного нотаріуса ОСОБА_1, м. Красноармійськ

про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році

за участю представників:

від позивача: Чебананко Є.О. за дов. від 8 січня 2009 року

від відповідача: не зявився

ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту населення інвалідів звернулось до суду з позовом до приватного нотаріуса ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у сумі 3300 грн. 12 коп. та пеню у сумі 120 грн. 12 коп., разом - 3420 грн. 12 коп.

Під час розгляду справи представник позивача уточнив позовні вимоги, про що надав заяву про зменшення розміру позовних вимог № 03-01/2777 від 10 вересня 2009 року, а саме, про зменшення позовних вимог з 3420 грн. 12 коп. до 1920 грн. 12 коп.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році, оскільки зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (арк. справи 7), що наданий відповідачем до Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 8 осіб. Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Виходячи з вищевикладеного, позивач вважає, що на підприємстві повинно бути працевлаштоване 1 інвалід. Фактично ж, за даними звіту на підприємстві працювало 0 інвалідів. Таким чином, відповідачем не виконано норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи та заяви про розгляд справи за його відсутністю від нього не надходило. Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справи за відсутністю відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Відповідно до підпункту третього пункту четвертого Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року) Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

За змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-12 (надалі - Закон України № 875), саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Стаття 19 зазначеного Закону встановлює для підприємств (обєднань), установ і організацій (далі підприємства) нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до статті 16 Закону України „Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року у випадках, передбачених законодавством, власник зобовязаний організувати навчання перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій, встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень і пільгові умови праці на прохання інвалідів. Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобовязані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико - соціальної експертизи та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів щодо безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

Кількість інвалідів штатних працівників, які мають працювати на робочих місцях у Приватного нотаріуса ОСОБА_1 у 2008 році повинно бути працевлаштовано 1 інваліда. Фактично ж, за даними звіту працювало 0 інвалідів. Таким чином, на думку позивача, відповідач не виконав норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

Згідно розрахунку, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, становить 3300 грн. 00 коп.

Відповідачем адміністративно-господарські санкції несплачені, тому на підставі частини 2 статті 20 Закону та пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 „Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, порушення термінів сплати, тягне за собою нарахування пені, яка складає станом на 15 липня 2009 року 120 грн. 12 коп. Загальна сума позову з урахуванням пені становить 3 420 грн. 12 коп., тому просить стягнути вказану суму.

Під час розгляду справи представником позивач подано заяву про зменшення розміру позовних вимог № 03-01/2777 від 10 вересня 2009 року, у звязку з добровільною сплатою відповідачем суму заборгованості у сумі 1500 грн. та просив суд стягнути суму адміністративно-господарський санкцій у розмірі 1920 грн. 12 коп.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося це порушення, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається згідно стаття 20 Закону.

Відповідно до статті 20 Закону та Постанови передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.

В силу статті 5 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” порядок та умови визначення потреб у звязку з інвалідністю встановлюються на підставі висновку медико-соціальної експертизи та з врахуванням здібностей до професійної і побутової діяльності інваліда.

Відповідно до статті 16 Закону України „Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року у випадках, передбачених законодавством, власник зобовязаний організувати навчання перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій, встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень і пільгові умови праці на прохання інвалідів. Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобовязані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико - соціальної експертизи та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів щодо безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

Матеріали справи не містять доказів того, що відповідач повідомляв органи працевлаштування про наявність вільних робочих місць для інвалідів. У зв'язку із наявністю вакансій відповідач не надсилав до міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій, не робив оголошення до засобів масової інформації, товариства інвалідів.

Таким чином, сума адміністративно-господарський санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, яка не сплачена відповідачем складає 1920 грн. 12 коп.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного нотаріуса ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році у сумі 1 920 грн. 12 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного нотаріуса ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області ЄДРПОУ 13492430, МФО 834016) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у сумі 1920 грн. 12 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 1 жовтня 2009 року. Постанова у повному обсязі складена 5 жовтня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Абдукадирова К.Е.