Постанова № 67552279, 29.06.2017, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2017
Номер справи
824/385/17-а
Номер документу
67552279
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2017 р. м. Чернівці справа № 824/385/17-а

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.

за участю секретаря судового засідання Бідней О.В.

сторони в судове засідання не з'явилися

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління ДФС у Чернівецькій області

до Дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в інтересах філії "Новоселицький райавтодор"

про стягнення податкового боргу.

в с т а н о в и в:

Головне управління ДФС у Чернівецькій області (далі- позивач) звернулося до суду із вказаним позовом, в якому просить стягнути кошти з банківських рахунків Дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в інтересах філії "Новоселицький райавтодор" в рахунок погашення податкового боргу до бюджету на загальну суму 45181,27 грн, в т.ч:

- 14532,82 грн, податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності на розрахунковий рахунок №31115002700157, МФО 856135, банк ГУ ДКСУ у Чернівецькій області, код отримувача Новоселицький УК 38038355, код бюджетної класифікації 11020100;

- 30648,45 грн, податку на доходи фізичних осіб на розрахунковий рахунок 33119340700158, МФО 856135, банк ГУ ДКСУ у Чернівецькій області, код отримувача Новоселицьке УК 38038355, код бюджетної класифікації 11010100.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 45181,270 грн. Оскільки, борг в добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаного боргу в судовому порядку.

29.06.2017 р. позивачем подано до суду заяву, в якій просив провести розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. Водночас вказував, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання призначене на 29.06.2017 р. не з'явився, явку представників не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення від 23.06.2017 р.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи приписи ст. 122 та ст. 128 КАС України, суд вважає, що подання до суду позивачем заяви про розгляд справи без його участі, а також неприбуття без поважних причин відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Дочірнє підприємство "Чернівецький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (58018, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Головна, будинок 205, ідентифікаційний код юридичної особи 31963989) зареєстроване як юридична особа 16.05.2002 р. та взяте на облік платника податків.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відокремленим підрозділом відповідача, в тому числі є філія "Новоселицький райавтодор" Дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (60300, Чернівецька область, м. новоселиця, вул. Котовського, буд. 75Б) (далі - філія "Новоселицький райавтодор").

Відповідно до положень ст. 95 Цивільного кодексу України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філія не є юридичною особою, наділяється майном юридичної особи, що її створила, і діє на підставі затвердженого нею положення.

Згідно ст. 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

Таким чином, оскільки предметом даного спору є стягнення податкового боргу, який став наслідком невиконання філією своїх грошових зобов'язань перед контролюючим органом, відповідачем у цій справі є саме дочірнє підприємство "Чернівецький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п.56.2 ст.56 ПК України).

Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем винесено наступні податкові повідомлення - рішення:

- від 25.05.2015 р. №0001121500, яким визначено філії "Новоселицький райавтодор" суму штрафу за затримку грошового зобов'язання за платежем авансові платежі з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 7149,20 грн;

- від 10.11.2015 р. №0005181500, яким визначено філії "Новоселицький райавтодор" суму штрафу за затримку грошового зобов'язання за платежем податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 1834,30 грн;

- від 14.02.2017 р. №0000381300, яким визначено філії "Новоселицький райавтодор" суму пені з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 30648,45 грн.

Судом встановлено, що вказані податкові повідомлення-рішення отримані уповноваженою особою відповідача, а саме головним бухгалтером ОСОБА_2 27.05.2015 р., 12.11.2015 р. та 15.02.2017 р., що підтверджується його підписом проставленим в корінцях податкових повідомлень-рішеннях.

З матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення - рішення від 25.05.2015 р. №0001121500, від 10.11.2015 р. №0005181500 та від 14.02.2017 р. №0000381300, ні відповідачем, ні філією, в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалися.

Відповідно до пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Стаття 129 ПК України передбачає, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Пеня, визначена пп. 129.1.1 п. 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Як вбачається із матеріалів справи, у зв'язку із порушенням філією "Новоселицький райавтодор" строків погашення грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності позивачем нараховано пеню у розмірі 5572,26 грн. Вказана обставина підтверджується інтегрованою карткою платника.

Доказів оскарження нарахованої пені сторонами до суду не надано.

Під час дослідження інтегрованої картки платника за платежем податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, судом встановлено, що за філією "Новоселицький райавтодор" рахується переплата в розмірі 22,94 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що за філія "Новоселицький райавтодор" обліковується податковий борг на загальну суму 45181,27 грн., який складається із податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в сумі 14532,82 грн (7149,20 грн + 1834,30 грн + 5572,26 грн) - 22,94 грн) та по податку на доходи фізичних осіб у сумі 30648,45 грн.

Вказана обставина також підтверджується інтегрованими картками платника.

Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як зазначено позивачем у позовній заяві та підтверджується матеріалами справи, позивачем сформовано та направлено листом на адресу філія "Новоселицький райавтодор" податкову вимогу № 17-25 від 28.01.2015 р. на суму 43507,11 грн. Вказана вимога одержана філією, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення 02.02.2015 р.

Відповідно до п. 60.6 ст. 60 ПК України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).

Оскільки після вручення податкової вимоги сума податкового боргу у філії змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога позивачем додатково не надсилалася.

Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.2, п. 95.3, п.95.4 ст.95 ПК України).

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач не надав належні та допустимі докази відсутності або погашення ним в добровільному порядку податкового боргу в сумі 45181,27 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 160 - 167 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з кошти з банківських рахунків Дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в інтересах філії "Новоселицький райавтодор" в рахунок погашення податкового боргу до бюджету на загальну суму 45181,27 грн, в т.ч:

- 14532,82 грн, податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності на розрахунковий рахунок №31115002700157, МФО 856135, банк ГУ ДКСУ у Чернівецькій області, код отримувача Новоселицький УК 38038355, код бюджетної класифікації 11020100;

- 30648,45 грн, податку на доходи фізичних осіб на розрахунковий рахунок 33119340700158, МФО 856135, банк ГУ ДКСУ у Чернівецькій області, код отримувача Новоселицьке УК 38038355, код бюджетної класифікації 11010100.

У відповідності до ст. ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.

Згідно ст. 254 КАС України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.К. Левицький

Постанова в повному обсязі складена 04 липня 2017 р.