
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
05 липня 2017 року №826/5266/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до третя особаДніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просить (з урахуванням заяв про зміну предмета позову):
- скасувати рішення відповідача від 21.08.2015 №7684/43/3/103, яким позивачу відмовлено у присвоєнні адреси «АДРЕСА_1» будинку, що розташований у м. Києві на земельній ділянці кадастровий номер НОМЕР_1, по АДРЕСА_1, визнавши протиправними та незаконними дії відповідача при прийнятті такого рішення;
- зобов'язати відповідача присвоїти адресу «АДРЕСА_1» будинку, що розташований у м. Києві на земельній ділянці кадастровий номер НОМЕР_1, по АДРЕСА_1.
Позовні вимоги мотивовано тим, що вимога про надання довідки Департаменту економіки та інвестицій про сплату пайової участі у створенні інфраструктури міста Києва виходить за межі пункту 4 частини четвертої статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка не передбачає документального підтвердження обов'язку сплачувати внесок. Крім того, вказане положення Закону не передбачає оплату пайового внеску щодо будинків до 300 кв.м., тоді як будинок позивача має 123,1 кв.м. Зокрема, позивач не має нести матеріальні витрати для реалізації права присвоєння поштової адреси шляхом замовлення виготовлення схеми третіми особами, які, в свою чергу, отримують зазначену у схемі інформацію з містобудівного кадастру. Згідно з положеннями Закону України «Про адміністративні послуги», Служба Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури КМДА, як суб'єкт надання адміністративної послуги, самостійно має отримувати відповідні документи або інформацію без участі суб'єкта звернення, у тому числі, шляхом прямого доступу до інформаційних систем. При цьому, за твердженням позивача, законодавчими положеннями не передбачено такого поняття, як строк дії схеми, тому вимога про надання оновленої копії топографо-геодезичного вишукування масштабу М 1:500 є протиправною.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши про те, що за відсутності позитивного висновку Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація не має підстав для задоволення заяви позивача.
Третя особа явку свого представника у судове засідання не забезпечила, пояснень з приводу заявлених позовних вимог не надала, з огляду на що розгляд справи здійснено у порядку письмового провадження на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою від 18.07.2015 про присвоєння поштової адреси належному йому будинку, розташованому у АДРЕСА_1, присвоївши наступний номер - АДРЕСА_1.
За результатами розгляду вказаної заяви, Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація листом від 21.08.2015 №7684/43/3/103 повідомила позивача про те, що у порядку пункту 4.18 Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 №337/9394, Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація звернулась з листом від 30.07.2015 №6963/43/2/103 до Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для отримання рекомендацій щодо присвоєння поштової адреси новоутвореному об'єкту нерухомого майна - садибному (індивідуальному) житловому будинку АДРЕСА_1.
Служба Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом від 12.08.2015 №055-6928 відмовила у присвоєнні поштової адреси будинку, мотивуючи це тим, що до пакету дозвільних документів не додано довідку Департаменту економіки та інвестицій про сплату пайової участі у створенні інфраструктури міста Києва. Крім того, надана копія топографо-геодезичного вишукування масштабу М 1:500 не відповідає встановленим вимогам і потребує оновлення.
На підставі викладеного, за відсутності погодження Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Дніпровська районної в місті Києві державної адміністрації у листі від 21.08.2015 №7684/43/3/103 повідомила про відсутність підстав для задоволення заяви позивача.
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Згідно з частинами першою та другою статті 22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівний кадастр - державна система зберігання і використання геопросторових даних про територію, адміністративно-територіальні одиниці, екологічні, інженерно-геологічні умови, інформаційних ресурсів будівельних норм, державних стандартів і правил для задоволення інформаційних потреб у плануванні територій та будівництві, формування галузевої складової державних геоінформаційних ресурсів.
Містобудівний кадастр ведеться з урахуванням даних державного земельного кадастру на державному рівні, на рівні Автономної Республіки Крим, обласному та районному рівнях, рівні обласних центрів та міст обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення.
Містобудівний кадастр ведеться уповноваженими органами містобудування та архітектури, які можуть утворювати для цього служби містобудівного кадастру.
Типове положення про службу містобудівного кадастру затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини сьомої статті 22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», порядок ведення та структура містобудівного кадастру, порядок надання інформації з містобудівного кадастру визначаються Кабінетом Міністрів України.
Приписами пункту 30 Положення про містобудівний кадастр, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №559, на міському рівні в систему містобудівного кадастру вводяться, зокрема, відомості про реєстр адрес на території міста на підставі топографічних планів та рішень органів місцевого самоврядування про присвоєння та зміну адрес об'єктів на території міста.
На виконання вказаних законодавчих положень, рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 №337/9394 затверджено Положення про реєстр адрес у місті Києві.
Пунктом 1.2 Положення про реєстр адрес у місті Києві визначено, що адреса будівлі, споруди, майнового комплексу пов'язана з їх стійким місцем розташування, юридично закріплена і використовується в офіційних документах, міських інформаційних системах реєстрації громадян, суб'єктів господарської діяльності, прав на об'єкти нерухомості та інших системах.
Формування, ведення й внесення змін до Реєстру адрес покладається на Службу Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури (пункт 3.1 Положення про реєстр адрес у місті Києві).
Згідно з пунктом 3.4 Положення про реєстр адрес у місті Києві, основу первинного наповнення Реєстру адрес, у тому числі, становить перелік садівничих, дачних і гаражних кооперативів (товариств), комплекси (квартали) малоповерхової житлової забудови (котеджні містечка) із визначенням меж їх територій.
Після первинного наповнення Реєстр адрес вводиться до промислової експлуатації та постійно чергується й оновлюється, в тому числі в процесі: попередньої реєстрації місця розташування (адреси) земельних ділянок; реєстрації будівельних адрес об'єктів нового будівництва; реєстрації поштових адрес закінчених будівництвом об'єктів; реєстрації поштових адрес будівель, споруд і майнових комплексів, що перебувають в експлуатації; реєстрації змін (переадресації) адрес будівель, споруд і майнових комплексів; реєстрації анулювання адреси (пункт 3.5 Положення про реєстр адрес у місті Києві).
Порядок присвоєння та реєстрації будівельних адрес об'єктам нового будівництва, поштових адрес закінченим будівництвом об'єктам; будівлям, спорудам та майновим комплексам, що перебувають в експлуатації, а також зміни адреси (переадресації) у випадках поділу майнового комплексу на окремі частини або виділення із нього окремих будівель та споруд, здійснюється в порядку, передбаченому розділом 4 цього Положення (пункт 3.7 Положення про реєстр адрес у місті Києві).
Відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 Положення про реєстр адрес у місті Києві, присвоєння поштових адрес об'єктам нерухомого майна здійснюється шляхом видання розпорядчих документів Департаментом містобудування та архітектури або районними в місті Києві державними адміністраціями з подальшим їх внесенням до Реєстру адрес.
Розгляд питань присвоєння поштових адрес здійснюється за клопотаннями фізичних та юридичних осіб (заявників) в установленому порядку.
У силу пункту 4.16 Положення про реєстр адрес у місті Києві, присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам здійснюється розпорядженням відповідної районної в місті Києві державної адміністрації. Заявники подають заяву про присвоєння поштової адреси до дозвільного центру відповідної районної в місті Києві державної адміністрації.
Приписами пункту 4.17 Положення про реєстр адрес у місті Києві передбачено, що до заяви про присвоєння поштової адреси додаються такі документи:
- завірена в установленому порядку копія документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку чи право користування земельною ділянкою (за необхідності);
- для фізичної особи - копія паспорта, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє;
- для юридичної особи та фізичної особи - підприємця - копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
- завірена в установленому порядку копія правовстановлюючого документа на об'єкт нерухомого майна, а для новозбудованих об'єктів - зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації;
- копія виконавчого (контрольно-геодезичного) знімання, зареєстрованого в містобудівному кадастрі міста Києва (для закінченого будівництвом об'єкта);
- довідка Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об'єкта в цій довідці мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення) або рішенню Київської міської ради про звільнення від сплати пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (при цьому показники загальної площі (площ) та функціонального призначення об'єкта в такому рішенні мають відповідати фактичним показникам загальної площі (площ) та функціонального призначення);
- копія технічного паспорта об'єкта нерухомого майна, виготовленого відповідним суб'єктом господарювання згідно з наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року N 127 «Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна».
У разі надання неповного комплекту документів, зазначених у цьому пункті, відсутності підстав для присвоєння об'єкта нерухомого майна поштової адреси заявнику протягом 10 робочих днів надається вмотивована письмова відмова.
При цьому, пунктом 4.18 Положення про реєстр адрес у місті Києві визначено, що районна в місті Києві державна адміністрація розглядає заяви про присвоєння поштових адрес багатоквартирним житловим будинкам, домоволодінням, житловим будинкам садибного типу, індивідуальним дачним та садовим будинкам, запитує у разі необхідності додаткову інформацію від Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) інших органів та протягом десяти робочих днів з дня отримання заяви направляє лист-обґрунтування щодо можливості присвоєння (відмови в присвоєнні) поштової адреси об'єкта нерухомого майна до Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури.
Служба Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури протягом трьох робочих днів опрацьовує лист-обґрунтування районної в місті Києві державної адміністрації щодо можливості присвоєння (відмови в присвоєнні) поштової адреси об'єкта нерухомого майна та, враховуючи проектні рішення, наявну ситуацію з оточуючими об'єктами містобудування, результати проведення Містобудівного моніторингу, готує висновок щодо можливості присвоєння (відмови в присвоєнні) запропонованої поштової адреси або надає пропозиції щодо внесення змін та доповнень до цієї адреси.
На підставі позитивного висновку Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури районна в місті Києві державна адміністрація протягом п'яти робочих днів з дня отримання цього висновку видає розпорядження про присвоєння поштової адреси об'єкта нерухомого майна, копію якого протягом двох робочих днів направляє до Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури для внесення поштової адреси до Реєстру адрес.
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що районна в місті Києві державна адміністрація лише за наявності позитивного висновку Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури видає розпорядження про присвоєння поштової адреси об'єкта нерухомого майна.
Натомість, як було зазначено вище, Служба Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом від 12.08.2015 №055-6928 відмовила позивачу у присвоєнні поштової адреси будинку.
Таким чином, Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація у межах спірних правовідносин діяла правомірно та на виконання положень пункту 4.18 Положення про реєстр адрес у місті Києві.
При цьому, вказуючи на безпідставність відмови у присвоєнні будинку поштової адреси, позивач фактично не погоджується з відмовою Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформленої листом від 12.08.2015 №055-6928, проте, така відмова Служби Містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не є предметом розгляду у даній адміністративній справі, а тому правомірність її відмови у межах даної справи судом не оцінюється.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги викладене, враховуючи заявлені предмет та підстави позову, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення останніх.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.