Ухвала суду № 67552077, 04.07.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2017
Номер справи
805/539/17-а
Номер документу
67552077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2017 року справа № 805/539/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2017 року у справі № 805/539/17-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Бетонмаш» (далі позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі відповідач), в якому просило: визнати протиправними дії Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо відмови у списанні податкового боргу з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірі 7614584,58 грн.; зобовязати відповідача прийняти рішення щодо списання безнадійного боргу Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірі 7614584,58 грн. (а.с. 4-10).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2017 року у справі № 805/539/17-а позов було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправними дії Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо відмови у списанні податкового боргу в частині штрафних санкцій та пені нарахованих за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірі 4531235,99 грн.; зобовязано відповідача прийняти рішення щодо списання безнадійного боргу Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» в частині штрафних санкцій та пені нарахованих за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірі 4531235,99 грн.; в іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с. 51-53).

Не погодившись з таким рішенням, Словянська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову (а.с. 60).

Представник позивача у судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.

Приватне акціонерне товариство «Бетонмаш» (код ЄДРПОУ 00240052, 84105, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Солоділова, будинок 1) зареєстроване у якості юридичної особи 03.07.1991 року, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис.

14 листопада 2016 року контролюючим органом проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 30.06.2016 року за результатом якої складено акт № 6402/14-01/00240052.

28 листопада 2016 року на підставі акту перевірки, за порушення п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.1, п.54.2 ст.54, п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п. е) п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким визначено суму грошового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 6973756,94 грн., в т.ч. за податковим зобовязанням у розмірі 2813831,03 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 3430303,11 грн., пені у розмірі 729622,80 грн.

З розрахунку вбачається, що штрафні санкції нараховані за не перерахування у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, суми нарахованого податку на доходи фізичних осіб у розмірі 2813831,03 грн. за квітень 2015 року травень 2016 року; не перерахування у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, суми нарахованого податку на доходи фізичних осіб або під час виплати доходу на користь працівників, перерахований після виплати доходу у розмірі 1752931,22 грн. за квітень 2014 рок квітень 2015 року; несвоєчасне перерахування у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, суми нарахованого податку на доходи фізичних осіб або під час виплати доходу на користь працівників у розмірі 30363,59 грн. На підставі п.п.129.1.3 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня у розмірі 729622,80 грн.

28 листопада 2016 року на підставі акту перевірки, за порушення п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.1, п.54.2 ст.54, п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п. е) п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2, яким визначено суму грошового зобовязання з військового збору у розмірі 640827,64 грн., в т.ч. за податковим зобовязанням у розмірі 269517,56 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 307075,44 грн., пені у розмірі 64234,64 грн.

З розрахунку вбачається, що штрафні санкції нараховані за не перерахування у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, суми нарахованого військового збору у розмірі 269517,56 грн. за квітень 2015 року травень 2016 року; не перерахування у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду, а саме: протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, суми нарахованого/утриманого військового збору до або під час виплати доходу на користь працівників, перерахований після виплати доходу у розмірі 138842,52 грн. за період з серпня 2014 року квітень 2015 року; несвоєчасне перерахування у строки, встановлені Податкового кодексу України для місячного податкового періоду, суми нарахованого військового збору у розмірі 8179,59 грн. за серпень 2014 року. На підставі п.п.129.1.3 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня у розмірі 64234,64 грн.

11 січня 2017 року Приватне акціонерне товариство Бетонмаш звернулось до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області із заявою № 07-01/42 про списання безнадійного податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб та військового збору у розмірі 7614584,58 грн., який сформовано згідно податкових повідомлень-рішень від 28 листопада 2016 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2. В обґрунтування зазначив, що сума податкового боргу, що виникла в результаті несплати по зазначеним вище податковим повідомленням-рішенням є безнадійним боргом, та підлягає списанню відповідно до вимог ст.101 Податкового кодексу України.

12 січня 2017 року Словянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області відмовлено у списанні безнадійного податкового боргу, з огляду порушення порядку регламентованого статтею 101 Податкового кодексу України, з огляду на те, що наданим Сертифікатом Торгово-промислової палати України від 09.02.2015 року № 155/12-12/03 (№ 2982) засвідчені форс-мажорні обставини відповідно до п.100.4 і п.100.5 ст.100 ПКУ, якими визначено підстави для розстрочення та відстрочення грошових зобовязань або податкового боргу платника податків.

Пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлено військовий збір, платниками військового збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього ПКУ, а нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до п.162.1 ст.162 ПК України платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (пп.14.1.180 п.14.1 ст.14 ПК України).

Згідно із пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Підпунктом 168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України передбачено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Положеннями п.54.2 ст.54 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Із системного аналізу зазначених вище норм вбачається, що податок з доходів фізичних осіб та військовий збір є частиною заробітної плати робітника. Специфіка податку на доходи фізичних осіб полягає у тому, що юридична особа - податковий агент не є власником оподатковуваного доходу. Законом на нього покладено обовязки утримувати податок із суми такого доходу працівників підприємства.

Відповідно п. 101.1 ст. 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Згідно пп. 101.2.4 п. 101.2 ст. 101 Податкового Кодексу України під терміном "безнадійний" розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу України).

Порядок виникнення та списання безнадійного податкового боргу регламентується п. 14. 1.11 п. 14.1 ст. 14, ст. 101 Податкового Кодексу України, Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 577 Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року № 1844/24376 (далі Порядок № 577).

У відповідності до п.п. 14.1.11. п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема, заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.

Згідно п. 2.1. Порядку № 577 факт непереборної сили, для визнання безнадійним податковий борг, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 557 у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

Відповідно висновку експерта "ЭИ-136 від 23 липня 2014 року встановлені пошкодження в результаті артилерійського і мінометного обстрілу території підприємства ПАТ "Бетонмаш", виданого відділенням у м. Краматорськ Донецької ТПП.

Позивачем надано у якості доказів настання форс-мажорних обставин сертифікат (висновок) Донецької Торгово-промислової палати від 09 лютого 2015 року № 2982 про настання обставин непереборної сили на підприємстві позивача з 01 травня 2014 року.

Таким чином, колегія суддів вважає, що позивач надав фіскальному органу належні докази настання форс-мажорних обставин для списання безнадійного податкового боргу в частині штрафних санкцій та пені нарахованих за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб та військового збору, визначені статтею 101 ПК України.

Отже, вищезазначені факти доводять неправомірність відмови в списанні позивачу безнадійного податкового боргу в частині штрафних санкцій та пені нарахованих за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб та військового збору у розмірі 4531235,99 грн.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2017 року у справі № 805/539/17-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2017 року у справі № 805/539/17-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 05.07.2017.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді І.В. Сіваченко

ОСОБА_4