Постанова № 67548130, 26.06.2017, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
26.06.2017
Номер справи
336/2635/17
Номер документу
67548130
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 336/2635/17-а

пр. № 2-а/336/282/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е МУ К Р А І Н И

26 червня 2017 року

Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя у ОСОБА_1, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Шевченківського обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Шевченківського обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, щодо відмови в призначенні її пенсії за віком відповідно до ст. 26, ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати працівників зайнятих в галузях економіки України за останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком (2014,2015,2016 рр.); зобов'язати Шевченківське обєднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_2 пенсію за віком з 07 квітня 2017 року відповідно до ч. 2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні 3 роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком(2014,2015,2016 рр.), та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

В позові зазначає, що вона перебуває на обліку в ШОУПФУ м. Запоріжжя з 07.10.1998 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку згідно п. бст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

З 08.10.2003 року вона набула право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та 07.04.2017 року звернулася до ШО УПФУ м. Запоріжжя з заявою про призначення їй пенсії за віком.

Але ШО УПФУ м. Запоріжжя листом від 24.04.2017 року їй було відмовлено у призначенні пенсії за віком на загальних підставах, оскільки вона вже отримує пенсію за віком.

З даним рішення позивач не згодна, оскільки відповідачем з 07.10.1998 року її було призначено пільгову пенсію у відповідності до п. бст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»зі зниженням пенсійного віку. На той час, коли вона виходила на пенсію, у неї не було інших варіантів призначення пенсії, та не було можливості обирати, за яким законом її виходити на пенсію.

Оскільки 08.10.2003 року її виповнилося 55 років, 08.10.2003 року вона отримав право на призначення пенсії за віком на загальних підставах, умовою для призначення даного виду пенсії є як раз досягнення 55-річного віку. Таким чином, вважає, що її має бути призначено пенсію за віком на загальних підставах відповідно до ст.26, ч. 2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також зазначила, що їй було призначено пенсію у відповідності доЗУ «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави призначення пенсії, а за призначенням у відповідності доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»вона звернувся вперше. В обґрунтування чого посилається на правову позицію, висловлену Вищим адміністративним судом ухвалах від 31.03.2015 року № К/800/2756/14, від 03.06.2015 року № К/800/15619/15 та Верховним Судом України у постанові від 31.03.2015 року у справі № 21-612а14.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення, в яких просить суд відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, та зазначив, що первинно позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах (Список № 2) згідно його заяви від 07.10.1998 року.

З 01.01.2004 набув чинності Закон України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (надалі Закон № 1058).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» від 20.11.2003 № 1783 передбачено проведення з 01.01.2004 перерахунку трудових пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника з цих же причин) згідно до статті 43 Закону № 1058.

Відповідно до ст. 43 Закону № 1058 (в редакції станом на 01.01.2004), перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відповідно доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» N 1058-IV від 09.07.2003 року, а саме п. 2 розділу XV Прикінцевих положень пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цьогоЗаконув разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченогоЗУ «Про пенсійне забезпечення».

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням нормстатті 28 цього Закону.

Пільги дострокового виходу на пенсію за віком (список 2) визначаютьсяст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

У випадку позивача при призначеніі був застосований показник середньої заробітної платив середньому на одну особу по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно доЗакону № 1058враховується для обчислення пенсії за 2002 рік 306,45 грн.

У відповідності дост. 24 Закону № 1058, страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. З урахуванням наданих документів загальний стаж позивача станом на 01.01.2004 року склав 31 років 11 місяців 1 день (зараховано по 31.12.2003 року). індивідуальний коефіцієнт стажу складає 0,31917.

Перерахунок пенсії проведено на підставі довідки про заробіток за період з 01.02.2000 року по 31.01.2002 року- за даними СПОВ. Індивідуальний коефіцієнт по заробітку складає 2,52243.

Таким чином, наразі відсутні правові підстави для призначення пенсії за віком, тому що позивачу вже було призначено пенсію за віком довічно згідно нормЗакону № 1058.

Також зазначили, що посилання позивача на правові позиції судів вищестоящих інстанцій є недоречними, оскільки вони стосуються переведення пенсії, призначеної відповідно доЗУ « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, на пенсію за віком відповідно доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У відповідності дост. 183-2 КАС Українисуд розглядає справу в порядку скороченого провадження. Повідомлені позивачем обставини та подані відповідачем заперечення є достатніми для ухвалення законного судового рішення, а тому розглядати справу за загальними правилами цьогоКодексу, суд не вбачає.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, дійшов до висновку, щоадміністративний позов не підлягає задоволенню у зв'язку із наступним.

Згідност. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Судомвстановлено, що ОСОБА_2 первинно було призначено пенсію за віком на пільгових умовах (Список № 2) згідно її заяви від 07.10.1998 року.

07.04.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій зазначила, що перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію у відповідності доЗУ «Про пенсійне забезпечення», у зв'язку із тим, що наразі має право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», просить призначити, нарахування та виплачувати їй пенсію відповідно дост. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням ч. 2ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.

Листом № 18/М-1 від 24.04.2017 року позивачу було відмовлено, у зв'язку із тим, що їй первинно вже було призначено пенсію за віком довічно, відповідно доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та в подальшому неодноразово здійснено перерахунок пенсії за ст. 42 відповідно до діючого Закону.

У відповідності дост. 2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 рокупризначаються такі види державних пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.

Згідно п. аст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідност. 6 цього ж Законуособам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини чи при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.

Відповідност. 10 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Згідно ч.3ст. 45 цього Законупереведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З положення наведеної статті вбачається, що нею передбачений механізм переведення з одного виду пенсії на інший, в той час, як позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення в межах одного виду пенсії.

Ч. 1ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно достатті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно достатті 25 цього Закону.

Відповідно до ч. 2ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

За змістом ч. 1ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата для обчислення пенсії розраховується за формулою, наведеною в ч. 2ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + КзN); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Виходячи з буквального тлумачення ч. 2ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суд зазначає, що для розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії, що призначається вперше застосовується показник середньої заробітної плати календарного року, що передує року звернення за призначенням пенсії. Під час переведення особи з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати за той календарний рік, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а від бажання особи залежить лише можливість враховувати заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто показник середньої заробітної плати є незмінною величиною.

Таким чином, посилання позивача на ч. 2ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не відповідають обставинам даної справи, оскільки вказані положення стосуються осіб, які вперше звернулись за призначенням пенсії, а не тих, яким вона вже була призначена до цього. Дані положення стосуються осіб, які працювали після призначення пенсії зі віком, та сплачували внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Також, відповідно до вимог ч. 3ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»необхідною умовою для застосування при обчисленні позивачу пенсії за віком показника середньої заробітної плати, визначеної частиною другоюстатті 40 цього Законудля призначення пенсії, є продовження роботи після призначення ( попереднього перерахунку ) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Відповідно дост.. 22 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»пенсії за віком призначаються довічно, незалежно від стану здоров'я.

З огляду на те, що переведення на іншу пенсію в межах одного виду пенсії законом не передбачене, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст.6,7,17,19,69,70,71,86,158-163,183-2 КАС України, ст.2,13,22 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст.10,45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання в суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяЮ.А. Галущенко

26.06.17