Ухвала суду № 67546156, 04.07.2017, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
04.07.2017
Номер справи
227/1933/17
Номер документу
67546156
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

04.07.2017 227/1933/17

У Х В А Л А

04 липня 2017 року м. Добропілля

Слідчий суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області - Кошля А.О.,

при секретарі судового засідання - Овчинніковій Ю.О.,

за участю:

прокурора Жук Р.М.

ст. слідчого СВ Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1

представника ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ст. слідчого СВ Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області майора поліції ОСОБА_1, погоджене з прокурором Костянтинівської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства в кримінальному провадженні № 12017050230000242 від 16.02.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий В Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області, майор поліції ОСОБА_1 звернулась до Добропільського міськарйонного суду Донецької області, із клопотанням погодженим з прокурором Костянтинівської місцевої прокуратури ОСОБА_3, в якому просить: винести ухвалу про надання дозволу Головному управлінню Держгеокадастру у Донецькій області, яке розташоване за адресою: 85102, Донецька область, м. Костянтинівка. Вул.. Європейська,13, на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства ПАТ «ДТЕК Добропільська Центральна Збагачувальна Фабрика (ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ»), юридична адреса: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Київська,1, (ЄДРПОУ 00176472), терміном 30 робочих днів, з наступних питань:

-наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування на земельні ділянки;

-дотримання правил установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків;

-використання земельних ділянок відповідно до цільового призначення;

-наявність самовільно зайняти земель;

-чи заподіяна шкода земельним ресурсам в наслідок самовільного зайняття земельних ділянок, чи використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, чи зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу;

-розрахунок шкоди заподіяної державі або іншим особам, внаслідок використання (зіпсування) ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» земельної ділянки, що належить ОСОБА_4, площею 50 га, на території Ганнівської сільської ради Добропільського району Донцької області;

В обґрунтування клопотання зазначено, що СВ Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного в ЄРДР за № 12017050230000242 від 16.02.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України. За повідомленням ОСОБА_4, 25.01.2017 року працівниками ПАТ «ДТЕК Доборпільська ЦЗФ» з використанням тяжкої техніки зіпсовано верхній шар належної йому земельної ділянки. Враховуючи те, що для зясування всіх обставин по справі є необхідність проведення перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства, однак слідчий (прокурор) не наділені повноваженням на їх призначення, просить надати дозвіл Головному управлінню Держгеокадастру у Донецькій області на проведення перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала та пояснила, що за результатами огляду земельної ділянки, площею 2,4948 га, яка орендується ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ», на місцевості встановлено, що вказана земельна ділянка межує з земельною ділянкою ОСОБА_5 Ділянка засіяна ячменем, маються межеві знаки у вигляді бетонних стовпців, незасіяна ділянка на якій маються сліди від колісної техніки. Визначити точну площу земельних ділянок не є можливим у звязку з відсутністю спеціаліста та спеціального сертифікованого обладнання.

Прокурор в судовому засідання клопотання підтримав та просив винести ухвалу про надання дозволу на проведення перевірки, зазначивши, що за результатами проведеної перевірки можливо буде зясувати всі обставини по справі.

Представник ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечувала, зазначила що чинним КПК України не надано повноважень слідчому звертитьсь з відповідними клопотаннями, оскільки вони не є заходами забезпечення кримінального провадження. Окрім того, пояснила, що ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» дотримуються вимоги земельного законодавства у своїй діяльності, викладені у зверненні обставини не відповідають дійсності, просила відмовити у задоволенні клопотання.

Заслухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши долучені до клопотання письмові докази, встановлено наступне.

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії ДН 105, виданого на підставі рішення Добропільської районної ради народних депутатів Донецької області від 24.04.1992 року, громадянину ОСОБА_4 надано у постійне користування земельна ділянка площею 50 га. в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території Ганнівської сільської ради. Землю надано для ведення селянського (фермерського) господарства.

Згідно плану (зовнішніх меж земельної ділянки), надані землі складаються з трьох земельних ділянок: - площею 11,7 га; - площею 13,5 га.; - площею 24,8 га. Вказані земельні ділянки межують із землями Ганнівської с/р, землями ЦОФ «Добропільська», землями шахти Доброполської.

31.12.2010 року між Добропільською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Добропільська» (орендар) укладено договір оренди землі.

За умовами вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування землі сільськогосподарського призначення на території Ганнівської сільської ради за межами населених пунктів, площею 2,4948 га. строком на 47 років.

06.02.2017 року ОСОБА_4 звернувся до Костянтинівської місцевої прокуратури із заявою, в якій повідомив, що на належній йому земельній ділянці, площею 13,5 га., яка знаходиться поруч з териконом ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» 25.01.2017 року він побачив трактор, який знімав чорнозем з його ділянки. Як зазначили особи, які були на місці в них є договір з ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ», на виконання якого вони проводять роботи по зняття чорнозему.

Вказана заява була направлена до Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області для вирішення питання щодо внесення відповідних відомостей до ЄРДР в порядку ст.. 214 КПК України.

За вказаною заявою, 16.02.2017 року внесено відомості до ЄРДР за № 12017050230000242 та зазначено правову кваліфікацію за КК України ч. 1 ст. 239.

В судовому засідання ОСОБА_4 показав, що являється директором ФГ «Мрія», з 1992 року на праві постійного користування йому належить земельна ділянка, зокрема площею 13,5 га., що підтверджується державним актом. 25.01.2017 року побачив, що на вказаній земельній ділянці працює трактор, який передньою лопатою знімав шар ґрунту в бік відвала. Підійшовши до тракториста, зустрів працівниками який повідомив, що трактор працює згідно договору з ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ». Вказаними діями було знято верхній шар ґрунту на площі приблизно 1,5 га.

Згідно дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки від 22.02.2017 року № 00001 виданий ПАТ «Добропільська ЦЗФ» вбачається, що на земельних ділянках: площею 70,5171 га. кадастровий номер 1422081100:01:000:1038; площею 1,7656 га. кадастровий номер 1422081100:01:000:1038; площею 2,000 га. кадастровий номер 1422081100:01:000:0733; площею 0,0320 га. кадастровий номер 1422081100:01:000:1037 дозволено зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки відповідно до умов, визначених у проекті землеустрою.

Умови виконання робіт: в залежності від будови гуртового профілю зняття родючого шару ґрунту здійснюється в два етапи: товщина зняття родючого шару ґрунту в перший етап становить 0, 4 м., 0, 3 м. та 0, 2 м., другий етап: обєм земляних мас складає 435014 м3: перенесення та складування гуртової маси здійснюється у окремих відвалах, які знаходяться на земельних ділянках ? що перебувають на праві оренди у ПАТ «Добропільська ЦЗФ» площею 5,0000 га кадастровий номер 1411500000:023:0035, яка розташована в межах м. Добропілля та 2,4948 га. кадастровий номер 1422081100:01:000:0668.

З метою підтвердження або спростування повідомлених заявником обставин, необхідно визначити на місцевості межі земельної ділянки, наданої ОСОБА_4 площею 13,5 га., згідно державного акту на право постійного користування та межі земельної ділянки ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ», наданої згідно договору оренди від 31.12.2010 року, площею 2,4948 га., розташованої на території Ганнівської сільської ради, за межами населених пунктів.

Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Відповідно до ст. 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Відповідно до ст. 86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.

Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозвязку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний обєкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Відповідно до ст..110 КПК України, процесуальними рішеннями є всі рішення органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду.

Відповідно до приписів ч. ч. 1 та 2 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду та клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Пунктом другим Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду документації із землеустрою, пов'язаноїз використанням та охороною земель.

Крім цього, Постановою КМУ № 482 від 22.07.2016 року внесено зміни до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14 січня 2015 року № 15 та визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно п.7 даного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Підпунктами 30, 31 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 333 29.09.2016 року, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі: у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, а також обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державний нагляд (контроль) у галузі використання та охорони земель здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до положень постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», факт самовільного зайняття земельної ділянки повинен підтверджуватись: актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протоколом про адміністративне правопорушення; приписом (з вимогою усунення порушень земельного законодавства), актом обстеження земельної ділянки.

На підтвердження обґрунтованості клопотання надано протоколи огляду земельних ділянок.

Таким чином, для забезпечення повного, всебічного і обєктивного дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України, існує обєктивна необхідність у призначенні та проведенні перевірки додержання вимог земельного законодавства України в діяльності ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ».

Згідно ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до ст..6 Закону України «Про державній контроль за використанням та охороною земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання та інше.

Безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних та фізичних осіб, для проведення перевірок з питань, що належать до її компетенції.

Судом встановлено, що з метою встановлення істини по справі виникає необхідність у призначенні перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства України при користуванні ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» земельною ділянкою, наданою згідно договору оренди від 31.12.2010 року площею 2, 4948 га., розташованою на території Ганнівської сільської ради за межами населених пунктів, єдиним способом зібрання доказів у кримінальному провадженні є залучення спеціалістів Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області.

Таким чином, для отримання в ході досудового розслідування доказів в даному кримінальному провадженні, необхідно призначити перевірку дотримання вимог земельного законодавства з боку ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» при користуванні вищевказаною земельною ділянкою, яку слід доручити Головному управлінню Держгеокадастру в Донецькій області.

За таких обставин, клопотання слідчого, в частині надання дозволу на проведення перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства України є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Водночас, суд відмовляє в задоволенні клопотання в частині строку призначення перевірки, про які просить слідчий та переліку питань, які просить поставити на вирішення перевірки, оскільки вони не є тими питання які підлягають доказування в рамках даного кримінального провадження.

Проведення перевірки щодо дотримання земельного законодавства не несе по собі ознак втручання у господарську діяльність підприємства.

Термін проведення позапланової перевірки належить визначити в межах 10 робочих днів, з дня прийняття рішення про її проведення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 93, 132, 371, 372 КПК України, -

У Х В А Л И В:

Клопотання ст. слідчого СВ Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області майора поліції ОСОБА_1, погоджене з прокурором Костянтинівської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства в кримінальному провадженні № 12017050230000242 від 16.02.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України задовольнити частково.

Надати дозвіл Головному управлінню Держгеокадастру у Донецькій області (85102, Донецька область, м. Костянтинівка. Вул.. Європейська,13) на проведення перевірки у кримінальному провадженні № 42017051660000057 від 23.03.2017 року, на предмет дотримання вимог земельного законодавства України ПАТ «ДТЕК Добропільська Центральна Збагачувальна Фабрика (ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ»), юридична адреса: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Київська,1, (ЄДРПОУ 00176472) при користуванні земельною ділянкою, наданою згідно договору оренди від 31.12.2010 року площею 2,4948 га., розташованою на території Ганнівської сільської ради за межами населених пунктів.

Строк проведення перевірки встановити в межах 10 робочих днів, з моменту прийняття рішення (винесення наказу) про її призначення.

В іншій частині клопотання відмовити.

Матеріали перевірки направити до СВ Добропільського ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області для долучення до матеріалів кримінального провадження № 12017050230000242 від 16.02.2017 року

Термін дії ухвали 30 календарних днів з моменту її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження у суді.

Слідчий суддя А.О. Кошля