
Справа №522/398/17
Н.п. 2/522/14/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Міневич Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси 10.01.2017 року звернувся Заступник прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради із зазначеною позовною заявою, вказуючи, що рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 15.12.2006 року за ОСОБА_1 визнано право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 54/9, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, зобовязано Одеську регіональну філію Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» видати державний акт про право приватної власності на земельну ділянку та зареєструвати її у відповідному реєстрі. На підставі зазначеного рішення ОСОБА_1 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №662451 від 14.08.2007 року, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі Одеською регіональною філією Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» за №010750501260. Однак, в подальшому, за заявою першого заступника прокурора Приморського району м. Одеси про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами зазначене судове рішення скасовано, ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 05.05.2009 року позов ОСОБА_1 залишений без розгляду. Таким чином, оскільки рішення суду, яке стало підставою для оформлення права власності, скасовано, а земельна ділянка вибула з комунальної власності територіальної громади м. Одеси без волі власника, позивач просить витребувати у відповідача земельну ділянку площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 54/9, кадастровий номер 5110137500:51:003:0341.
Представник Прокуратури Одеської області та представник Одеської міської радив судове засідання не зявились, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявився, від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнали в повному обсязі.
Дослідивши матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 15.12.2006 року за ОСОБА_1 визнано право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 54/9, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, зобовязано Одеську регіональну філію Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку та видати державний акт про право приватної власності на земельну ділянку.
На підставі зазначеного рішення ОСОБА_1 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №662451 від 14.08.2007 року, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі Одеською регіональною філією Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» за №010750501260.
В подальшому, за заявою першого заступника прокурора Приморського району м. Одеси про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами ухвалою від 15.12.2006 року зазначене судове рішення скасовано, ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 05.05.2009 року позов ОСОБА_1 залишений без розгляду у звязку з повторною неявкою позивача.
Згідно ч. 3ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 року за № 3-рп/99 "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор або його заступник у кожному випадку самостійно визначає в чому саме полягає порушення інтересів держави в конкретних правовідносинах, які підлягають вирішенню в судовому порядку. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та ін.) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності України, гарантування її державної, економічної, безпеки, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання. Прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи.
Згідност. 14 Конституції Україниземля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Стаття 143 Конституції Українинаділяє територіальні громади правом безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляти майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до п. 1 ст.10, п. 5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», ради представляють інтереси територіальної громади та відповідно до ч. 5ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»здійснюють повноваження власника майна.
Відповідно дост. 125 ЗК України(в редакції, чинній на момент відчуження земельної ділянки) право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Згідно ч. 1ст. 126 ЗК Україниправо власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно дост. 83 ЗК Україниземлі, які належать на праві власності територіальній громаді міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно з п. 12Перехідних положень ЗК Українидо розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташованідержавні,втому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки(акції,паї),об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. У зв'язку з цим, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у є територіальна громада в особі Одеської міської ради.
Як встановлено в ч. 1 ст.116, ч. ч. 3, 6 ст.128 ЗК Україниправо власності на земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності, набувається на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
З урахуванням наведеного вбачається, що набуття земельної ділянки у власність або у користування із земель державної або комунальної власності здійснюється за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень і у судовому порядку це питання вирішується лише в разі відмови зазначених органів у передачі земельної ділянки у власність.
Відповідно дост. 378 ЦК Україниправо власності особи на земельну ділянку може бути припинено за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
Згідно зіст. 387 ЦК Українивласник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Судом встановлено, що Одеська міська рада, як орган, уповноважений здійснювати повноваження власника землі територіальної громади, рішення про передачу спірної земельної ділянки відповідачу не приймала, право власності на земельну ділянку останній набув на підставі рішення Приморського районного суду м. Одеси від 08.02.2007 року, яке в подальшому скасовано, тож фактично правові підставі для набуття права власності відсутні та земельна ділянка протиправно вибула з володіння власника, що є підставою для задоволення позову та захисту інтересів держави в особі Одеської міської ради шляхом витребування спірної земельної ділянки.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд, керуючись положеннями ч. 1ст. 88 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 65698,06 грн. згідно платіжного доручення №2219 від 26.12.2016 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 378, 387 ЦК України, ст.ст. 83, 116, 125, 126, 128 ЗК України ст.ст. 213-215 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Витребувати у ОСОБА_1 на користь Одеської міської ради земельну ділянку загальною площею 0,1 га, вартістю 4379870 гривень, розташовану по Французькому бульвару, 54/9 в м.Одесі, кадастровий номер 5110137500:51:003:0341.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Одеської області сплачений судовий збір за подачу позову в розмірі 65698,06 (шістдесят пять тисяч шістсот девяносто вісім грн. 06 коп.) гривень на розрахунковий рахунок № 35213085000564 в ДКСУ м. Київ МФО 820172 ЄДРПОУ 03528552 (юридична та поштова адреса: 65026 м. Одеса, вул. Пушкінська, 3).
Рішення може бути оскаржено, про що протягом десяти днів з дня проголошення подається апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу потягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
29 травня 2017 року