Постанова № 6754230, 26.06.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2009
Номер справи
2а-5521/09/0570
Номер документу
6754230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 26 червня 2009 р.                                                                       справа № 2а-5521/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого                                                  судді при секретарі                                                  Хріпуновій С.Ю. за участю представника позивача Федорової І.Б.,

представників відповідача           Лісневського С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецький завод газової та електричної побутової апаратури» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення – рішення №0001692341/0 від 07.11.2008 року,

встановив:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецький завод газової та електричної побутової апаратури», звернувся до суду із позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення – рішення №0001692341/0 від 07.11.2008 року.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що товариство є виробником газових та електричних плит марки НОРД. Основним матеріалом для виробництва даної продукції є листовий металопрокат товщиною 0,5 – 2 мм. Даний металопрокат придбається, як товар, по договорам постачання з вітчизняними контрагентами, у вартість цього товару відповідно до діючого законодавства включений податок на додану вартість у розмірі 20%. Таким чином брухт чорного металу, що утворився в результаті виробництва комплектуючих для готового виробу, є відходами технологічного процесу, утворений при повному використанні у виробництві металопрокату, тому при поставці лому, отриманого, як зворотні відходи в процесі виробництва, податковий кредит, сплачений у зв’язку з придбанням металу, не підлягає зменшенню. Вважає, донарахування відповідачем суми 113922,00 грн. податкового зобов’язання неправомірно, як і накладення штрафних санкцій. Просить суд визнати недійсним податкове повідомлення – рішення ДПІ у Ленінському районі м. Донецька №0001692341/0 від 07.11.2008 р.

Відповідач надав судові заперечення проти позову, у яких посилається на перевірку позивача під час якої було встановлено, що протягом 2007 року підприємством придбавався металопрокат для виготовлення газових та електричних плит, суми ПДВ сплачені у складі ціни за який включались до складу податкового кредиту, але у виробничому процесі металопрокат використовувався частково, а частково реалізовувався позивачем в якості металобрухту без нарахування ПДВ. Вважає, що позивач в порушення норм законодавства не вів окремого обліку та не визначав частки використання придбаного металопрокату в неоподатковуваних операціях, тому інспекцією було визначено суму ПДВ, яку підприємством було необґрунтовано включено до складу податкового кредиту та застосовані штрафні санкції. Просить суд у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що товариство діяло на підставі Закону України «Про податок на додану вартість», та металобрухт, утворений на заводі позивача та реалізований спеціалізованим підприємством, є безповоротним відходом, що враховується в кількісному виражені, а вартість металопрокату, використаного для виробництва виробів, повністю включено в собівартість випущеної готової продукції. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецький завод газової та електричної побутової апаратури» згідно свідоцтва про державну реєстрацію є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради 21.02.2001 року, включене до ЄДРПОУ за номером 31377482, перебуває на обліку в Державні податковій інспекції у Ленінському районі м. Донецька.

На підставі направлень від 15.09.2008 року №834/23-31377482, від 13.10.2008 року №955/23-31377482 виданих ДПІ у Ленінському районі м. Донецька проведено планову виїзну перевірку фінансово – господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецький завод газової та електричної побутової апаратури», з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.07 року по 30.06.08 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.07 року по 30.06.08 року відповідно до затвердженого плану перевірки.

За результатами перевірки складено акт №№4940/23-2/31377482 від 27.10.2008 року про результати планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецький завод газової та електричної побутової техніки» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.07 року по 30.06.08 року валютного та іншого законодавства за період з 01.01.07 року по 30.06.08 року, яким встановлено порушення пп. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» за результатами чого завищено податок на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню в періоді, що перевірявся, на загальну суму 113922,00 грн., у тому числі за:

-          Лютий 2007 року – у сумі 10783,00 грн.;

-          Березень 2007 року – у сумі 12802,00 грн.;

-          Квітень 2007 року – у сумі 10520,00 грн.;

-          Травень 2007 року – у сумі 8527,00 грн.;

-          Червень 2007 року – у сумі 8951,00 грн.;

-          Липень 2007 року – у сумі 7115,00 грн.;

-          Серпень 2007 року – у сумі 10280,00 грн.;

-          Вересень 2007 року – у сумі 7299,00 грн.;

-          Жовтень 2007 року – у сумі 14262,00 грн.;

-          Листопад 2007 року – у сумі 11814,00 грн.;

-          Грудень 2007 року – у сумі 11569,00 грн.

07 листопада 2008 року першим заступником начальника ДПІ у Ленінському районі м. Донецька винесено податкове повідомлення – рішення №0001692341/0, яким на підставі акту перевірки №4940/23-3/31377482 від 27.10.2008 року за виявлені порушення визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 170883,00 грн., в тому числі за основним платежем 113922,00 грн., за штрафними санкціями 56961,00 грн.

Перевіряючи законність та обґрунтованість прийнятого відповідачем 07.11.2008 року податкового повідомлення – рішення №0001692341/0 судом встановлено.

Предметом спірного повідомлення – рішення в даному випадку є сума податкового зобов’язання у розмірі 170883,00 грн., у тому числі за основним платежем 113922,00 грн., за штрафними санкціями 56961,00 грн. за порушення пп. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до пп. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», у разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково— ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.

Правовою підставою зазначеного податкового повідомлення – рішення стали абзац «б» пп. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4, пп. 17.1.3. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до абзацу «б» пп. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму податкового зобов’язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов’язань, заявлених у податкових деклараціях.

Відповідно до пп. 17.1.3. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов’язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті “б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов’язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов’язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов’язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п’ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецький завод газової та електричної побутової апаратури» є виробником газових та електричних плит марки «НОРД». Основним матеріалом для виробництва даної продукції є листовий металопрокат товщиною 0,5 – 1 мм. Даний металопрокат придбається як товар по договорам постачання з вітчизняними контрагентами, у вартість цього товару включений податок на додану вартість за 20%-вою ставкою. Виробничі відходи, що утворилися в результаті технологічного процесу, оприбутковуються та продаються як металобрухт за нульовою ставкою.

Зазначені обставини не заперечуються сторонами, тому суд вважає їх встановленими та такими, що не підлягають доказуванню.

Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і у суду не виникає сумнівів щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із сплачних (нарахованих) сум податку на додану вартість у звязку з придбанням або виготвленням товарів (у тому числі при іх імпорті) та з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п.п.7.4.2. Закону України «Про податок на додану вартість» якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об’єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону, або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 та пунктом 11.44. статті 11 цього Закону, суми податку, сплачені у зв»язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника.

Відповідно до положень пункту 7.4.3. зазначеного Закону у разі, коли товари (роботи, послуги) виготовлені та /або частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.

Пунктом 11.44. закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що тимчасово до 1 січня 2009 року операції з поставки відходів і брухту чорних металів, у тому числі операції з імпорту таких товарів, звільняються від оподаткування.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецький завод газової та електричної побутової апаратури» на протязі 2007 року за договорами постачання з вітчизняними контрагентами придбавав металопрокат як товар, у вартості якої ним як покупцем сплачено податок на додану вартість за ставкою 20% у сумі 27540352,00 грн. для використання зазначеного товару у власному виробництві. Сума ПДВ включена до податкового кредиту за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2007 року у повному обсязі без зменшення на частку, яка не повинна включатись: за лютий 2007 року – у сумі 10783,00 грн.; березень 2007 року – у сумі 12802,00 грн.; квітень 2007 року – у сумі 10520,00 грн.; травень 2007 року – у сумі 8527,00 грн.; червень 2007 року – у сумі 8951,00 грн.; липень 2007 року – у сумі 7115,00 грн.; серпень 2007 року – у сумі 10280,00 грн.; вересень 2007 року – у сумі 7299,00 грн.; жовтень 2007 року – у сумі 14262,00 грн.; листопад 2007 року – у сумі 11814,00 грн.; грудень 2007 року – у сумі 11569,00 грн., а разом 113922,00 грн. ( зведені дані щодо задекларованих та встановлених у ході проведення перевірки сум податкового кредиту наведені у п. 3.2.2 акту перевірки, прийнятими судом до уваги).

Крім того, з акту перевірки вбачається, що позивачу було надано листа з проханням надати копії документів та письмові пояснення, щодо не ведення обліку суми податкового кредиту за 2007 р., по операціях, які звільнені від оподаткування, але як у судове засідання так і податковому органу зазначені копії документів не надані.

Таким чином, позивач у порушення п.п. 7.4.3. п. 7.4. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» безпідставно завищено податок на додану вартість за період з лютого 2007 року по грудень 2007 року на загальну суму 113922,00 грн.

З урахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку, що позивач не довів обставини на яких ґрунтуються його вимоги, тому за таких обставин суд вважає, що відповідачем спірне податкове повідомлення – рішення прийнято на підставах, у межах повноважень, та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, тому будь-які підстави для скасування зазначеного повідомлення – рішення відсутні.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецький завод газової та електричної побутової апаратури» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення – рішення №0001692341/0 від 07.11.2008 року – відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 26 червня 2009 року в присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі складено 01 липня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Ісаенко Ю.А.