Постанова № 6754077, 26.06.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2009
Номер справи
2а-3840/09/0570
Номер документу
6754077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2009 р.                                                                       справа № 2а-3840/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді

при секретарі                                                  Хріпуновій С.Ю.

за участю

представника позивача Луцай С.В.,

представники відповідача                     Асташова В.В., Шевченко І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс - Реал» до Державної податкової інспекції у м. Сніжному Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) від 27.02.2009 року №0000062343,

встановив

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Реал» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сніжному Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) від 27.02.2009 року №0000062343.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ДПІ у м. Сніжному Донецької області проведено планову виїзну перевірку, за результатами якої складено акт. Наведеним актом встановлені порушення п. 1 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме у період з 01.10.2005 р. по 30.09.2008 р. позивачем здійснено розрахункових операцій по роздрібному відпуску газу метан через автомобільний газонаповнювальний компресорний пункт з використанням двох паливно – роздавальних колонок в безготівковій формі на загальну суму 738905,18 грн. без використання РРО. Безготівковий вид розрахунків не закодовано в РРО взагалі. На підставі зазначеного акту відповідачем винесено спірне рішення. Вважає висновки відповідача, що касовий чек є розрахунковим документом, зроблені при помилковому розумінні норм діючого законодавства та фактичних обставин, оскільки порядок проведення розрахунків з застосуванням розрахункових чеків викладений в інструкції «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», який передбачає, що касовий чек вимагає наявність спеціального рахунку, з якого при оплаті вартості товарів після надання його уповноваженому банку, буде списана відповідна сума грошових засобів. Позивач зауважує, що в схемі безготівкової передоплати за товар проходить розрахункова операція, яка не належить до регулювання РРО. Просить суд визнати недійсним рішення Державної податкової інспекції у м. Сніжному Донецької області №0000062222343 від 27.02.2009 р., яким визначена сума штрафних санкцій за платежем РР у розмірі 3694525,90 грн.

Під час розгляду справи, позивач змінив позов, та просив визнати недійсним рішення Державної податкової інспекції у м. Сніжному Донецької області №0000062343 від 27.02.2009 р., яким визначена сума штрафних санкцій за платежем РР у розмірі 3694525,90 грн.

Представник відповідача надав судові заперечення проти позову, у яких посилається на те, що застосування або незастосування РРО регулюється ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Позивач здійснює роздрібну торгівлю газом метан через автомобільний газонаповнювальний компресорний пункт з використанням двох паливно – роздавальних колонок. Готівкові розрахунки проводяться через реєстратор розрахункових операцій. Реалізація пального через АЗС повинна здійснюватися із застосуванням спеціалізованих комп’ютерно – касових систем, які забезпечують відпуск пального в єдиному ціклі з друкуванням фіскального чека. Вважає, що РРО можуть не застосовуватись лише при відпуску оптових партій пального, розрахунки які здійснено шляхом безготівкового переказу коштів з рахунку на рахунок, або шляхом взаємозаліку, або пального, яке не знаходиться на відповідальному зберіганні, за умови, коли такий відпуск здійснюється з ємностей, спеціально призначених для зберігання та відпуску оптових партій, що позивач не здійснює. Крім того відповідач посилається на те, що у перевіряємий період, позивачем здійснено розрахункових операцій в безготівковій формі на загальну суму 738905,00 грн. без використання РРО. Безготівковий вид розрахунків не закодовано в РРО взагалі. Вищевказана сума зарахована на розрахунковий рахунок позивача шляхом безготівкового переказу коштів з рахунків підприємств – покупців. Вважає застосування РРО при розрахунках в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг ) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є обов’язковим. Просить суд відмовити у задоволенні позову.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав, пояснив, що позивач щоденно здійснював реалізацію газу покупцям по безготівковій формі без застосування РРО, розрахунки не проводились через РРО.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Реал» є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Сніжнянської міської ради Донецької області 21.04.2003 року, включене до ЄДРПОУ за номером 32457935, перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Сніжному Донецької області.

Судом встановлено, що відповідно до направлень №32/23-012 від 30.01.2009 р. виданого державною податковою інспекцією у м. Сніжному Донецької області проведена з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2005 р. по 30.09.2008 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005 о. по 30.09.2008 р.

За результатами перевірки складено акт від 17.02.2009 року №125/23-32457935 про результати планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Реал» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2005 р. по 30.09.2008 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005 о. по 30.09.2008 р., яким встановлено порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині не проведення розрахункових операцій через РРО на загальну суму 738905,18 грн., а саме у періоді з 01.10.2005 р. по 30.09.2008 р. ТОВ «Транс-Реал» здійснено розрахункових операцій по роздрібному відпуску газу метан через автомобільний газонаповнювальний компресорний пункт з використанням двох паливно – роздавальних колонок в безготівковій формі на загальну суму 738905,18 грн. без використання реєстратору розрахункових операцій. Безготівковий вид розрахунків не закодовано в реєстраторі розрахункових операцій взагалі. Вищевказана сума зарахована на розрахунковий рахунок ТОВ «Транс-реал» шляхом безготівкового переказу коштів з рахунків підприємств – покупців. Суми розрахункових операцій, що не проведені через РРО склали: IV квартал 2005 року – 65824,80 грн.; 2006 рік – 372977,20 грн.; 2007 рік – 205286,50 грн.; І-ІІІ квартал 2008 року – 94816,68 грн.

27 лютого 2009 року заступником керівника ДПІ у м. Сніжному Донецької області винесено рішення №0000062343, яким на підставі акту перевірки від 17.02.2009 року №125/23-32457935 за виявлені порушення застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3694525,00 грн.

Предметом спірного рішення є сума штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3694525,00 за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Правовою підставою зазначеного рішення стали норми п. 11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в України» та п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність— у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг».

Пунктом 1 статті 1 Закону передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами— суб’єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі— суб’єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб’єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Згідно п.1 ст. 3 Закону суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Судом встановлено, що відповідно до вимог законодавства, позивач застосовує реєстратор розрахункових операцій DATECS MP – 50, заводський №ДУ02001554, фіскальний номер 0523000776, версія програмного забезпечення МР 50.30 відповідно до реєстраційного посвідчення №0523000776 виданого ДПІ у м. Сніжному Донецької області.

Також відповідно до довідки про опломбування реєстратора розрахункових операцій, спеціалістом КП «ИВТ-Сервис» проведено перевірку РРО DATECS MP – 50 та зроблено висновок, що конструкція та програмне забезпечення відповідають модифікації, включений до державного реєстру РРО та приведений у фіскальний режим.

Статтею 2 зазначеного Закону визначені такі терміни - реєстратор розрахункових операцій, розрахункова операція, фіскальний режим роботи:

-          реєстратор розрахункових операцій— пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп’ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

-          розрахункова операція— приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки— оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

-          фіскальний режим роботи— режим роботи реєстратора розрахункових операцій, який забезпечує безумовне виконання ним фіскальних функцій.

Також судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Транс - реал» були укладені договори з ПП «Сніжнянське АТП», ТОВ «Торезький Карьєр», ВАТ «СУРМС», Центральною міською лікарнею м. Сніжного Донецької області, ВАТ «Сніжнянське АТП 11412», ТОВ «Торговий дім «Сніговик», КП «Сніжнеміськспецтранс», ВАТ «Мотор Січ» Сніжнянський будівний завод, ТОВ «Дари Природи».

Предметом зазначених договорів є газ метан, який продавець відпускає покупцю для заправки автомобілів, а покупець в свою чергу повинен прийняти та оплатити суму визначену зазначеними договорами шляхом перерахування передоплати на розрахунковий рахунок продавця.

Крім того, з довідки про рух по рахункам Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Реал» з 01/10/2005 по 30/09/2008 видану філією «Відділення Промінвестбанку в м. Сніжне Донецької області» вбачається, що за перевіряємий період на рахунок підприємства від покупців, з якими укладені договори, перераховано суму у розмірі 738905,18 грн.

Таким чином позивач здійснює роздрібну торгівлю газом метан шляхом складання договору з покупцем у якому оплата проводиться на розрахунковий рахунок, тобто по безготівковому розрахунку.

Загальні правила, види і стандарти розрахунків юридичних і фізичних осіб та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків встановлені Постановою Національного банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті».

Пунктом 1.4 глави 1 зазначеної Інструкції визначено термін безготівкові розрахунки— перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.

Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» передбачає застосування розрахункових операцій в безготівковій формі із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо.

Крім того, відповідно до п. 12 ст.9 зазначеного Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Враховуючи наведене, приймаючи до уваги, що за обставинами даної справи позивачем здійснювались безготівкові розрахунки, суд вважає, за необхідне задовольнити позов, визнати недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000062343 від 27 лютого 2009 року та відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України з метою повного захисту інтересів позивача суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та скасувати його.

У порядку ч. 3 ст. 94 КАС України суд присуджує до стягнення з Державного бюджету на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс - Реал» до Державної податкової інспекції у м. Сніжному Донецької області про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) від 27.02.2009 року №0000062343 задовольнити.

Визнати недійсним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сніжному Донецької області №0000062343 від 27.02.2009 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс - Реал» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3 694525,90 грн.

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс – реал» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн.40 коп.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 26 червня 2009 року в присутності представника позивача.

Постанову у повному обсязі складено 01 липня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Ісаенко Ю.А.