Ухвала суду № 67527813, 04.07.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2017
Номер справи
805/753/17-а
Номер документу
67527813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кравченко Т.О.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2017 року справа №805/753/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Сухарька М.Г., Ястребової Л.В.,

секретар судового засідання Терзі Д.А.,

за участю представника відповідача Сенникова А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Покровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі № 805/753/17-а за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі Управління "Донбасводоремонт" до Покровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив скасувати рішення Красноармійської ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 18 жовтня 2016 року № 0008071301.

В обґрунтування позову зазначив, що рішення є протиправним, прийнятим всупереч приписам Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року позов задоволено.

Скасовано рішення Красноармійської ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 18 жовтня 2016 року № 0008071301.

Не погодившись з рішенням суду відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, не надання вірної оцінки обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняте нове, яким відмовити у задоволенні позовної заяви.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що рішення про застосування до позивача штрафних санкцій було прийнято на підставі картки особового рахунку за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску відповідно до ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відоповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (ідентифікаційний код 00191678) зареєстроване як юридична особа 03 вересня 2007 року про що, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 266 145 0000 026990; в стані припинення не перебуває (а.с. 8-9).

Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" є відокремленим підрозділом КП "Компанія "Вода Донбасу" (ідентифікаційний код 35397874), утворене 04 вересня 2007 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 266 103 0001 026990.

На момент створення місцезнаходження Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" було зареєстроване за адресою: 83023, Донецька обл., м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 114-а.

Через проведення антитерористичної операції, місцезнаходження Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" було змінено та зареєстроване за адресою: 85307, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Захисників України, буд. 11.

Як платник єдиного внеску Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" перебуває на обліку за реєстраційним номером 05-16-03-8906.

Сертифікатом (висновком) № 1735 про настання обставин непереборної сили від 25 листопада 2014 року № 5270/05-4 Торгово-промислова палата України відповідно до п. п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України засвідчила КП "Компанія "Вода Донбасу" настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну було неможливо встановити (а.с. 21-22).

Сертифікатом (висновком) № 1736 про настання обставин непереборної сили від 25 листопада 2014 року № 5268/05-4 Торгово-промислова палата України відповідно до п. 5.4 Порядку застосування норм пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24 грудня 2010 року № 1044, засвідчила КП "Компанія "Вода Донбасу" настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подачі податкових декларацій. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну було неможливо встановити (а.с. 23-24).

Сертифікатом (висновком) № 1194 про настання обставин непереборної сили від 29 жовтня 2014 року № 4267/05-4 Торгово-промислова палата України відповідно до п. п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України засвідчила Управлінню "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну було неможливо встановити (а.с. 25-26).

05 лютого 2016 року Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" звернулося до Красноармійської ОДПІ з заявою від 01 лютого 2016 року № 58, поданою відповідно до п. 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 (а.с. 27-28).

За результатами розгляду цієї заяви листом від 11 лютого 2016 року № 2547/10/05-16-13-02-13-2 Красноармійська ОДПІ повідомила Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" про те, що з 01 січня 2016 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, яким виключено пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 щодо звільнення платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

На цих підставах Красноармійська ОДПІ стверджувала, що норма пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 діяла з 15 жовтня 2014 року по 31 грудня 2015 року (а.с. 29).

Як страхувальник Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" засобами електронної пошти надає Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування.

Так, 18 листопада 2014 року позивачем поданий Звіт за жовтень 2014 року, відповідно до якого загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті, становила 763 563,33 грн. (а.с. 91-95).

18 жовтня 2016 року заступником начальника Красноармійської ОДПІ Поливяною І.М. на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 прийнято рішення № 0008071301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Цим рішенням за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 листопада 2014 року до 10 жовтня 2016 року застосовані штрафні санкції у розмірі 10% від суми недоїмки (за період до 01 січня 2015 року) - 68 990,91 грн. та нарахована пеня у розмірі 0,1% від суми недоїмки - 472 458,63 грн., а разом - 541 449,54 грн., які мали бути сплачені протягом десяти робочих днів з дня отримання рішення (а.с. 30, 68).

Як свідчить розрахунок штрафної санкції та пені до рішення від 18 жовтня 2016 року № 0008071301 та відомості інтегрованої картки платника єдиного внеску, на підставі Звіту за жовтень 2014 року (від 18 листопада 2014 року № 1414083126) Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" самостійно визначило суму зобов'язання зі сплати єдиного внеску за жовтень 2014 року у сумі 763 563,33 грн. з терміном сплати 20 листопада 2014 року.

Ця заборгованість остаточно погашена платником єдиного внеску 10 жовтня 2016 року (а.с. 69, 71-77).

Рішення Красноармійської ОДПІ від 18 жовтня 2016 року № 0008071301 надіслане Управлінню "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" 20 жовтня 2016 року і вручене адресату 25 жовтня 2016 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 70).

Не погодившись з цим рішенням, Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" оскаржило його в адміністративному порядку.

23 листопада 2016 року заступником начальника Головного управління ДФС у Донецькій області Погосян М.Л. прийнято рішення № 6715/10/05-99-10-01-12-1 про залишення без розгляду скарги Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" (вхідний № 5736/10 від 04 листопада 2016 року) (а.с. 31-33).

26 грудня 2016 року головою Державної фіскальної служби України Насіровим Р.М. прийнято рішення № 27997/6/99-99-11-02-02-25 про залишення без розгляду скарги Управління "Донбасводоремонт" КП "Компанія "Вода Донбасу" (вхідний № 29527/6 від 12 грудня 2016 року) (а.с. 34-35).

На підставі п.2 ч.1 статті 1 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно з абз.1 п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На підставі п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669 (далі Закон №1669).

Відповідно до абз.2 ст.1 Закону №1669 територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, яке втратило чинність 02 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, м. Донецьк та Красноармійськ Донецької області були віднесені до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» зазначені міста Донецької області знову віднесені до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Згідно із ст.2 Закону №1669 на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено пунктом 9-3 такого змісту (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.

Станом на день розгляду справи антитерористична операція триває.

Як вбачається з матеріалів справи, 05 лютого 2016 року за вихідним № 58 позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою. (а.с.27-28)

Крім цього, позивачем отримані сертифікати від 25.11.2014 року № 5270/05-4 та № 5268/05-4 про настання обставин непереборної сили, яким засвідчені настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійснення господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, а також для продовження граничного строку подачі податкових декларацій.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо неможливості застосування до спірних правовідносин п. 28 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII (далі - Закон № 911), з огляду на наступне.

На підставі п. 28 розділу І Закону № 911 виключений підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Закон № 911 набрав чинності з 01 січня 2016 року, що передбачено п. 1 розділу ІІ цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року у справі № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно правових актів зазначено, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З огляду на положення ч. 1 ст. 58 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від лютого 1999 року у справі № 1-7/99 п. 28 розділу І Закону № 911 не має зворотної дії.

Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Покровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі № 805/753/17-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі № 805/753/17-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 04 липня 2017 року.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді М.Г. Сухарьок

Л.В. Ястребова