
Головуючий у 1 інстанції - Крилова М.М.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2017 року справа №805/1274/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Гаврищук Т.Г., Ястребової Л.В.,
секретар судового засідання Терзі Д.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача Довгаленко В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі №805/1274/17-а за позовом ОСОБА_5 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про скасування наказу від 22.02.2017 № 70 в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_5 від 24.12.2012 НОМЕР_1, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просила скасувати наказ відповідача від 22.02.2017 року № 70 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_5 від 24.12.2012 року НОМЕР_1.
В обґрунтування позову зазначила, що 24.12.2012 року отримала кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника, на момент отримання якого обіймала посаду провідного спеціалісту в ПП «Землевпорядник». З 19.09.2014 року позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець.
З підстав невнесення позивачем даних до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників про її статус фізичної особи-підприємця, відповідачем протиправно анульовано кваліфікаційний сертифікат.
З врахуванням вимог ст. 68 Закону України «Про землеустрій» позивач вважає, що відповідач повинен був зупинити дію кваліфікаційного сертифікату, а не анулювати його.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року позов задоволено.
Скасовано наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 22.02.2017 № 70 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_5 від 24.12.2012 НОМЕР_1.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування зазначив, що оскільки сертифікований інженер-землевпорядник ОСОБА_5, яка працювала в ПП «Землевпорядник» (станом на дату розроблення проектів) не була включена до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, як окремий розробник фізична особа-підприємець, тому вона не може розробляти документацію із землеустрою.
Крім цього, суд першої інстанції не звернув уваги, що землевпорядна документація, розроблена фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 виконана з грубими порушеннями вимог діючих нормативно-правових актів у галузі земельних відносин, встановлених норм і правил у сфері землеустрою.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_5 з 03.05.2006 року по 31.12.2014 року працювала в приватному підприємстві «Землевпорядник» на посадах провідного спеціаліста, начальника відділу землевпорядних робіт (а.с.9)
24.12.2012 року Державним агентством земельних ресурсів України видано ОСОБА_5 кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника НОМЕР_1 (а.с.10)
15.11.2016 року кваліфікаційною комісією Харківського національного аграрного університету ім. В.В.Докучаєва видано позивачу свідоцтво про підвищення кваліфікації інженера-землевпорядника серії НОМЕР_2 щодо складання окремих видів документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконання топографо-геодезичних і картографічних робіт, проведення інвентаризації земель, перевірки якості ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою. (а.с.11)
Як вбачається з виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АВ № 982079 виданого 23.09.2014 року, ОСОБА_5 19.09.2014 року зареєструвалась як фізична особа-підприємець, вид діяльності за КВЕД 71.12. Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (а.с.12)
06.01.2017 року Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області звернулось з листом № 21-5-0.6-127/2-17 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, в якому просило Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру винести питання щодо анулювання сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_5 (кваліфікаційний сертифікат від 24.12.2012 року НОМЕР_1) на розгляд до кваліфікаційної комісії, що діє на підставі Порядку роботи кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста оскільки Головним управління Держгеокадастру у Донецькій області виявлені незаконні розроблення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в момент її роботи в приватному підприємстві «Землевпорядник» та не внесення даних про реєстрацію ФОП до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників (а.с.14)
З витягу протоколу засідання № 1 від 26.01.2017 року вбачається, що Кваліфікаційною комісією за результатами розгляду листа Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області звернулось з листом від 06.01.2017 року № 21-5-0.6-127/2-17 прийнято рішення звернутися з поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_5 (кваліфікаційний сертифікат від 24.12.2012 НОМЕР_1) (а.с.50-52)
13.02.2017 року Кваліфікаційна комісія звернулась до Держгеокадастру з поданням про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників. (а.с.53)
22.02.2017 року Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на підставі листа кваліфікаційної комісії від 31.01.2017 року № 17/68 винесено наказ № 70 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів», яким анульовані сертифікати інженера-землевпорядника, зокрема, сертифікат інженера-землевпорядника ОСОБА_5 від 24.12.2012 року НОМЕР_1 (а.с.16)
На підставі ст. 60 Закону України «Про землеустрій» державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.
Відповідно до ст.61-1 Закону України «Про землеустрій» державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Згідно ст.66 ЗУ «Про землеустрій» кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядникаанулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин:
а) за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника;
б) в разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою;
в) за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону;
г) на підставі свідоцтва про смерть.
Рішення про зупинення дії чи анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника може бути оскаржено до суду.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про землеустрій» кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав:
грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-ехнічнихдокументів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою;
рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником;
наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини;
з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Основні засади роботи Кваліфікаційної комісії визначено Порядком роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.01.2016 року № 11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.2016 за № 265/28395 (далі за текстом - Порядок).
Відповідно до пунктів 19 та 20 розділу ІІІ Порядку Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання до Держгеокадастру про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав:
грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою;
рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником;
наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини;
з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.
Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється Держгеокадастром: за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; за поданням Кваліфікаційної комісії у разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статей 66 та 68 Закону України «Про землеустрій»; на підставі свідоцтва про смерть.
Таким чином, Держгеокадастр здійснює державний нагляд у сфері землеустрою та приймає рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката на підставі відповідного подання кваліфікаційної комісії, яка формує таке подання за наслідками розгляду відповідних звернень заінтересованих осіб, а також актів Держгеокадастру, в яких зафіксовані порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою
На підставі ч.ч. 1, 2 і 6 ст. 66-1 Закону України «Про землеустрій» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, веде Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників, які отримали кваліфікаційний сертифікат.
У Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників зазначається така інформація про інженера-землевпорядника: 1) прізвище, ім'я та по батькові; 2) дата видачі та номер кваліфікаційного сертифіката; 3) назва навчального закладу, на базі якого складався кваліфікаційний іспит та який здійснював підвищення кваліфікації інженера-землевпорядника; 4) дата та номер протоколу рішення Кваліфікаційної комісії про видачу кваліфікаційного сертифіката; 5) види робіт із землеустрою, зазначені в кваліфікаційному свідоцтві; 6) інформація про підвищення кваліфікації; 7) інформація щодо анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката; 8) місце роботи інженера-землевпорядника; 9) відомості про членство у саморегулівній організації у сфері землеустрою.
Інженери-землевпорядники несуть відповідальність за достовірність інформації, яка подається до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, у порядку, встановленому цим Законом.
Як вбачається з протоколу засідання Кваліфікаційної комісії від 26.01.2017 року № 1, при розробленні фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 в довгострокову оренду із земель сільськогосподарського призначення державної власності (запасу) розташованих за межами населених пунктів Петровської Другої сільської ради Олександрівського району Донецької області ст.ст. 26, 66, 66-1 Закону України «Про землеустрій» (на момент розроблення та погодження документації із землеустрою відповідно до відомостей Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, станом на 17.12.2015 року (дата затвердження замовником документації із землеустрою ОСОБА_7 завдання на виконання робіт) основним місцем роботи сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_5 відповідно до заяви про включення інформації про сертифікованого інженера-землевпорядника до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників від 10.01.2013 № 500/0/2100-13 є ПП «Землевпорядник». Заява про включення інформації про сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_5 до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, місцем роботи якої є ФОП ОСОБА_5, зареєстрована в Держгеокадастрі 23.12.2016 № 28-44252/0/1-16.
В якості доказів цього представником відповідача надані принт-скрині з інформаційної бази даних «Реєстр інженерів-землевпорядників» станом на 25.11.2016 року та станом на 23.12.2016 року в яких міститься зазначена інформація.
Положеннями ст. 68 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що у разі зазначення сертифікованим інженером-землевпорядником завідомо неправдивих даних, що призвело до викривлення інформації в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників, Держгеокадастр на підставі подання Кваліфікаційної комісії лише зупиняє дію його кваліфікаційного сертифіката. Дія кваліфікаційного сертифіката в такому випадку поновлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у тижневий строк після усунення особою наявних зауважень.
Таким чином, нормами діючого законодавства, яке регулює відносини щодо ведення Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, не передбачена відповідальність у вигляді анулювання кваліфікаційного сертифіката безпосередньо за неподання сертифікованим інженером-землевпорядником актуальних відомостей щодо свого місця роботи та/або статусу до Державного реєстру в подальшому після отримання кваліфікаційного сертифіката.
Прийняття рішення про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката передбачається лише у випадку грубого порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Проте відповідачем не надано документальних доказів про допущення позивачем випадків грубого порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Крім цього, підставою для анулювання сертифікату позивача відповідачем зазначено листа Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області від 06.01.2017 року № 21-5-0.6-127/2-17, яке посилається на обставини щодо незаконного розроблення сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_5 проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в момент її роботи в приватному підприємстві «Землевпорядник» та не внесення даних про реєстрацію ФОП до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників.
На підставі викладеного судова колегія не приймає доводи апелянта та погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність та скасування наказу відповідача №70 від 22.02.2017 року в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_5
Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі №805/1274/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі №805/1274/17-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 04 липня 2017 року.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді Т.Г. Гаврищук
Л.В. Ястребова