
Головуючий у 1 інстанції - Аляб'єв І.Г.
Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2017 року справа №805/5033/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
судді: Василенко Л.А.
Гайдара А.В.
при секретарі
судового засідання Томах О.О.
за участю представників:
від позивача: Бабінової З.М. за довіреністю № 03-50 від 14.12.2016 р.
від відповідача: Сенникова А.А. за довіреністю від 14.06.2017 р.
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції
Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 23 березня 2017 року
по адміністративній
справі № 805/5033/16-а
за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі регіонального управління з експлуатації каналу
до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції
Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області
про скасування вимоги про сплату боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі регіонального управління з експлуатації каналу (далі - позивач, платник податків) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - відповідач, податкова інспекція, податковий орган) про скасування вимоги від 02.09.2016 року № Ю-967-25 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у частині нарахування недоїмки за період грудень 2015 року - серпень 2016 року, що складає 4 234 822,06 грн. Позивач зазначив, що решта суми боргу вже була предметом судового розгляду (а.с.3-9).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2017 року адміністративний позов задоволено, скасовано вимогу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про сплату боргу з єдиного внеску від 02 вересня 2016 року № Ю-967-25 у розмірі 4 234 822,06 гривень - скасувати (а.с.71-73).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з приписів пункту 9-4 розділу VIII Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VІ), які є діючими та поширюють свою дію на спірні правовідносини.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заявник апеляційної скарги, посилаючись на положення статей 4, 6, 9, 25 Закону № 2464-VІ та пункти 1,2,3,4,5 розділу VI «Порядок стягнення заборгованості з платників» Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 року за № 508/26953, доводить законність спірної вимоги про сплату єдиного внеску.
Податковий орган зазначає, що пунктом 28 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911 виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року.
Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 КАС України.
Представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задовольнити, постанову суду скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечувала, просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.
За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», є юридичною особою, присвоєно код ЄДРПОУ 35397853, зареєстроване за адресою 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, будинок 177-а, знаходиться на податковому обліку в Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Регіональне управління з експлуатації каналу є відокремленим підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу», місцезнаходження якого: 84112, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Університетська, буд.13, знаходить на обліку в Слов'янській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (а.с.42).
Як вбачається з матеріалів справи, Інспекцією 02 вересня 2016 року винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску № Ю 967-25 у розмірі 17 248 360,72 гривень станом на 31 серпня 2016 року (а.с.10).
Не погодившись із зазначеною вимогою Підприємство в порядку адміністративного оскарження звернулось зі скаргами до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області та Державної фіскальної служби України у яких просили скасувати оскаржувану вимогу (а.с.11-12, 16-18).
Листами від 11 жовтня 2016 року № 5776/10/05-99-10-01-12-1 та від 25 листопада 2016 року № 25458/6/99-99-11-02-02-25 позивачу надійшли рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області та Державної фіскальної служби України, відповідно, про залишення скарг без розгляду (а.с.13-15, 19).
Судом встановлено, що в провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 805/3648/15-а за позовом Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу в особі регіонального управління з експлуатації каналу до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дій та скасування вимоги Слов'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 07 травня 2015 року № Ю-967-25 в сумі 6 096 845,16 грн. Постановою суду від 15 березня 2016 року позовні вимоги задоволено, а зазначену вимогу скасовано (а.с.20-22).
Також, 18 квітня 2016 року Донецьким окружним адміністративним судом ухвалено постанову по справі № 805/782/16-а за позовом Комунального підприємства Компанія Вода Донбасу в особі Регіонального управління з експлуатації каналу до Державної фіскальної служби України; Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області; Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги від 03 грудня 2015 року № Ю-967-25 на суму 13 013 538, 66 гривень (а.с.23-25).
30 листопада 2016 року постановою Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області задоволено. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2016 року у справі № 805/782/16-а скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги від 03 грудня 2015 року № Ю-967-25 на суму 13 013 538,66 гривень відмовлено.
Предметом спору в даній справі є скасування вимоги про сплату боргу з єдиного внеску від 02 вересня 2016 року № Ю-967-25 у розмірі 4 234 822,06 гривень.
Судом встановлено, що підприємством 05 листопада 2014 року, 02 червня 2015 року та 21 грудня 2015 року до Інспекції подані заяви про звільнення Підприємства від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ (а.с. 26-27, 28, 29).
В матеріалах справи наявні сертифікати Торгово-промислової палати України від 17 листопада 2014 року № 1517, від 25 листопада 2014 року № 1735 та № 1736 про настання обставин непереборної сили. Вказаними сертифікатами засвідчено настання у позивача обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року, щодо сплати сум обов'язкових платежів, у тому числі з єдиного внеску (а.с.30, 31, 32-33).
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема, частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону № 2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Колегія суддів звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.
Місто Слов'янськ Донецької області, на території якого розташована Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратило чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р (чинне).
З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Як вбачається з матеріалів справи спірна вимога сформована 02 вересня 2016 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 02 вересня 2016 року.
Таким чином, факт формування спірної Вимоги про сплату недоїмки та застосування наслідків такої не сплати є протиправною на момент її формування.
Разом з цим, колегія суддів зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції стосовно того, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було, чим спростовує доводи заявника апеляційної скарги щодо втрати чинності цього пункту.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив постанову із дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись статтями 11, 24, 94, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2017 року у справі № 805/5033/16-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2017 року у справі № 805/5033/16-а залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 04 липня 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний у нарадчій кімнаті 04 липня 2017 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова
Судді: Л.А. Василенко
А.В. Гайдар