Постанова № 67526916, 03.07.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2017
Номер справи
815/3141/17
Номер документу
67526916
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3141/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

за участю секретаря Лопатюк Ю.А.

сторін:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Шаболат до Головного управління ДФС в Одеській області про зобовязання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма Шаболат до Головного управління ДФС в Одеській області, в якому просить зобовязати ГУ ДФС в Одеській області провести певні дії щодо реєстрації позивача в 2017 році платником єдиного податку четвертої групи, відповідно наданої 20.02.2017 р. податкової декларації платника єдиного податку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач своїми діями (пропущені терміни надання Рішення про відмову у реєстрації позивача, як платника єдиного податку четвертої групи) право позивача на користування законним правом здійснювати сільськогосподарську діяльність на спрощеній системі оподаткування

Представник позивача в судовому засідання підтримав заявлені позовні вимоги з підстав викладених в адміністративному позові та наданих в судовому засіданні поясненнях.

Представник відповідача проти позову заперечував в обґрунтування заявленої правової позиції зазначив, що відповідно до ст. 291.51 ПК України: суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, не може бути платником єдиного податку четвртої групи.

ТОВ «Агрофірма «Шаболат» згідно системи ІС «Податковий блок» станом на 01.01.2017 року в ІКПП платника податку рахується податковий борг, що в свою чергу є підставою для відмови в реєстрації платника податків єдиного внеску четвертої групи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, судом встановлено наступне.

20.02.2017 року ТОВ «Агрофірма «Шаболат» подана податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи, що підтверджується квитанцією № 2 (а/с. 24).

ГУ ДФС в Одеській області Рішенням № 1/15-32-12-05/03768767 від 23.03.2017 р., позбавило субєкта господарювання ТОВ «Агрофірма «Шаболат» статусу платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2017 року у звязку з наявністю податкового боргу відповідно до вимог п.п. 291.51.3 п. 291.51 ст. 291 ПК України.

26.06.2017 року позивачем подана податкова декларація з плати за землю (уточнююча) за 2016 рік, яка прийнята 26.06.2017 р. об 14:01:55 год. (а/с. 42-44).

При вирішенні даного адміністративного позову, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на чотири групи платників єдиного податку. Четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України.

За пп. 291.5-1.3 п. 291.5-1 ст. 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок; звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Згідно п. 299.6 ст 299 ПК України, підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно: 1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу; 2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації; 3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

За п. 299.10 ст. 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.

Відповідно до пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, зокрема, у таких випадках та в строки: у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6 статті 291 цього Кодексу, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків; у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми; у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення; у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності; у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Отже, зазначені вище положення п.299.10. ст.299 Податкового кодексу України та пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 Податкового кодексу України містять вичерпні підстави для анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку четвертої групи.

Таким чином, ці норми Податкового кодексу України свідчать про особливий порядок реєстрації, підтвердження вже зареєстрованого статусу та позбавлення суб'єкта господарювання статусу платника єдиного податку ІV групи.

Отже, алгоритм дій податкового органу у разі неправомірного застосування спрощеної системи оподаткування 4 групи та неправильного визначення об'єкта оподаткування, чітко визначений чинним Податковим кодексом України і, враховуючи обов'язок суб'єкта владних повноважень діяти в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, відповідач прийняв рішення про відмову у реєстрації субєкта господарювання, як платника єдиного податку 4 групи на 2017 рік № 1/15-32-12-05/03768767 від 23.03.2017 р.

Вказане рішення вмотивовано тим, що у позивача станом на 01.04.2017 року наявний податковий борг, що не заперечувалось і позивачем.

Як встановлено судом, уточнююча декларація з плати за землю за 2016 р. подана та прийнята 26.06.2017 року.

Суд вважає доводи позивача щодо необхідності застосування принципу мовчазної згоди такими, що не грунтуються на приписах закону.

Позивач вважає необхідним застосовувати приписи Закону України "Про внесення змін в деякі закони України відносно спрощення вимог ведення бізнесу в Україні" № 1759-VI щодо надання відповіді протягом 10 робочих днів на заяву позивача.

Суд, вважає таки твердження помилковими, оскільки продаткова звітність суцільним порядком підлягає камеральній перевірці протягом 30 днів, відповідно до Наказу Міністерства доходів і зборів України № 165 від 14.06.2013 р., який є спеціальним у цих правовідносинах.

Крім того, суд також вважає за необхідне зазначити, що позивач заявляючи вимогу про зобовязання ГУ ДФС в Одеській області провести певні дії щодо реєстрації позивача в 2017 році платником єдиного податку четвертої групи, не оскаржує рішення відповідача про відмову у реєстрації субєкта господарювання, як платника податку четвертої групи № 1/15-32-12-05/03768767 від 23.03.2017 р. А суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою.

Також, слід окремо зазначити, що уточнення зобовязань зі сплати за землю за 2016 рік позивачем здійснено лише 26.06.2017 р.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

Керуючись ст. ст. 6-8,71, 86, 158-163, 167, 186, 254, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Потоцька Н.В.

В задоволенніадміністративного позову відмовити повністю.

03 липня 2017 року.