
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2017 року справа № 813/4546/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий-суддя Кедик М.В.,
секретар судового засідання Витвицька В.П.,
за участю:
представник позивача Романушко П.П.,
представник відповідача Брильовська О.Р.,
представник третьої особи департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації Брильовська О.Р.,
третя особа не прибула
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фалкон" до Львівської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчого комітету Львівської міської ради, департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
товариство з обмеженою відповідальністю "Фалкон" (далі - позивач, ТОВ "Фалкон") звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Львівської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчого комітету Львівської міської ради, департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації, у якому згідно уточнених позовних вимог просить суд:
- визнати протиправними дії Львівської обласної державної адміністрації щодо розміщення інформації в оголошенні про конкурс на визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, яке розміщено в газеті "Львівська пошта" від 03.12.2016 № 140 про відправлення маршруту № 180А Львів-Дубляни з АС-3.
- зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію внести зміни до оголошення на проведення конкурсів із визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, опублікованого в газеті "Львівська пошта" від 03.12.2016 № 140 (1899) щодо об'єкта конкурсу № 50, в частині заміни найменування кінцевої зупинки у м. Львові з АС-3 на вул. Зернову шляхом публікації в газеті "Львівська пошта".
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до оголошення в газеті "Львівська пошта" від 03.12.2016 № 140 Львівська обласна державна адміністрація, як організатор перевезень у Львівській області, оголосила конкурс на визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування. ТОВ "Фалкон" уже багато років обслуговує маршрути № 180А Львів (вул. Зернова) - Дубляни та № 180А Дубляни - Львів (вул. Зернова). Згідно паспорта автобусного маршруту регулярних перевезень № 180А Львів - Дубляни затвердженого у 2014 році, кінцевою зупинкою вказаного маршруту у м. Львові довгий період часу була вул. Зернова. Однак з незрозумілих причин при оголошені конкурсу організатор оголосив кінцеву зупинку маршруту № 180А Львів-Дубляни у м. Львові - АС-3.
Зазначає, що відповідно до пп. 3.4 п. 3 рішення Львівської обласної ради від 26.01.2016 № 58 "Про звіт робочої групи з вивчення ситуації, яка склалась у сфері автоперевезень у Львівській області" Львівській обласній державній адміністрації як організаторові перевезень на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування, рекомендовано при оголошенні конкурсів на внутрішньообласних маршрутах загального користування зберегти в м. Львові існуючі кінцеві пункти відправлення для автобусів приміських внутрішньообласних маршрутів загального користування, які сполучають обласний центр із населеними пунктами, розташованими в безпосередній близькості (до 10 км) від нього. Стверджує, що відповідач змінивши кінцеву зупинку на діючому маршруті не врахував думку та пропозиції громадськості, перевізників, які звертались з цього приводу по даному маршруту, підприємств, установ, організацій, вчинив дії не для задоволення потреб населення у перевезеннях, а отже діяв всупереч п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту».
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові, просила суд адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача, подав до суду заперечення на позовну заяву від 23.01.2017 вх. № 1500, в яких зазначає, що позивач на підставі договору від 07.04.2011 № 55/11 обслуговував маршрут № 180А Львів-Дубляни. Строк дії договору про організацію перевезень на цьому маршруті завершився 06.04.2016, тобто будь-які правовідносини між ними припинено. Також відповідач не погоджується з позицією позивача, що оголошення стосовно об'єкта конкурсу за № 50, яке розміщено в газеті "Львівська пошта" від 03.12.2016 № 140 суперечить п. 3 рішення Львівської обласної ради від 26.01.2016 № 58 "Про звіт робочої групи з вивчення ситуації, яка склалась у сфері автоперевезень у Львівській області", оскільки таке рішення Львівської обласної ради не є нормою імперативного характеру для Львівської обласної державної адміністрації при здійсненні повноважень відповідно до чинного законодавства. Вважає, що позовні вимоги ґрунтуються на припущеннях щодо абстрактного порушення права та тлумаченні на власний розсуд норм і положень Конституції України та законів.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у запереченні, та просила у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник третьої особи департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації у судовому засіданні проти позову заперечила та просила у задоволенні позовних вимог відмовити.
Третя особа виконавчий комітет Львівської міської ради у судове засідання не прибула, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Між товариством з обмеженою відповідальністю "Фалкон" (перевізник) та Львівською обласною державною адміністрацією (організатор) укладено договір від 07.04.2011 № 55/11 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, предметом якого є організація пасажирських перевезень на автобусному маршруті № 180А Дубляни - Львів (вул. Зернова) 1 БАЗ А079.09 (2006 р.в.), 2 БАЗ А079.14 (2008 р.в.) на період з 07.04.2011 до 06.04.2016.
Відповідно до оголошення, затвердженого Львівською обласною державною адміністрацією 02.12.2016, Львівською обласною державною адміністрацією оголошено конкурс на визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, у тому числі на приміський маршрут № 180А Львів АС-3 - Дубляни (режим роботи: щоденно).
Листом від 02.12.2016 № 1673/1-20 департамент внутрішньої та інформаційної політики звернувся до головного редактора газети «Львівська пошта» про розміщення інформації щодо оголошення конкурсів на визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, зокрема щодо маршруту № 180А Львів АС-3 -Дубляни.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо розміщення інформації в оголошенні про конкурс на визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування щодо кінцевої зупинки маршруту № 180А Львів АС-3 -Дубляни у м. Львові АС-3, тому звернувся до суду з вказаним позовом.
Суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з такого.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їхні посадові й службові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ) та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 (далі - Порядок № 1081).
Відповідно до ст. 7 Закону № 2344-ІІІ забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації.
Частинами 1 та 2 ст. 43 Закону № 2344-ІІІ закріплено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Згідно з ст. 44 Закону № 2344-ІІІ, організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 10 Порядку № 1081 організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Згідно з пунктом 28 Порядку № 1081 проведення конкурсу організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію: найменування організатора та робочого органу; порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу: на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо); умови конкурсу; порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу; кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі; місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі; місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету; розмір плати за участь у конкурсі; телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.
У ході судового розгляду встановлено, що підставою для оголошення даного конкурсу було закінчення терміну дії договору, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Фалкон" (перевізник) та Львівською обласною державною адміністрацією (організатор) від 07.04.2011 № 55/11 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 180А Дубляни - Львів (вул. Зернова) 1 БАЗ А079.09 (2006 р.в.), 2 БАЗ А079.14 (2008 р.в.) на період з 07.04.2011 до 06.04.2016.
Відповідно до п. 28 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 місцями зупинки автобусів на приміських та міжміських маршрутах визначаються автостанції, а у разі їх відсутності - місця розташування автопавільйонів, на яких розміщується інформація, що містить найменування зупинки, початкового та кінцевого пунктів маршруту і час відправлення автобусів. Місця зупинки автобусів приміських маршрутів на території населених пунктів, крім автостанцій, погоджують виконавчі органи сільських, селищних і міських рад.
На підставі наведеного Львівська обласна державна адміністрація листом від 22.07.2016 № 5/26-5605/0/2-15-26 звернулась до Львівського міського голови щодо погодження кінцевих зупинок у м. Львові, у якому зазначено, що Львівською обласною державною адміністрацією формується оголошення про проведення конкурсу для визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області. Просить до 29.07.2016 визначити кінцеві зупинки у м. Львові приміських та міжміських маршрутів.
Листом від 29.07.2016 № 2503-23-48 виконавчим комітетом Львівської міської ради повідомлено, що з метою впорядкування руху приміських та міжміських маршрутів, зважаючи на відсутність окремих автостанцій у м. Львові та заплановане будівництво нових автостанцій надають таблицю погоджень кінцевих зупинок приміських та міжміських автобусних маршрутів у м. Львові, у якій зокрема погоджено кінцеву зупинку на маршруті № 180А Львів - Дубляни, з вул. Зернової на АС № 2 по вул. Б.Хмельницького.
Враховуючи те, що Львівською міською радою не погоджено кінцеву зупинку на вул. Зерновій на маршруті № 180А Львів - Дубляни та те, що обов'язковим є погодження місця зупинки автобусів приміських маршрутів на території населених пунктів, крім автостанцій, Львівською обласною державною адміністрацією визначено кінцевою зупинкою у м. Львові на цьому маршруті АС-3.
Згідно з пп. 5.2.2 п. 5.2 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.05.2010 № 278 паспорт маршруту регулярних спеціальних перевезень є нечинним у разі закінчення строку дії договору про перевезення пасажирів.
Враховуючи те, що строк дії договору від 07.04.2011 № 55/11 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 180А Дубляни - Львів (вул. Зернова) укладений між позивачем та відповідачем закінчився 06.04.2016, тому у відповідача були правові підстави для розробки нового паспорта маршруту.
Відповідно департамент дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації 01.12.2016 затвердив та 02.12.2016 погодив в управлінні превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області паспорт № 35 автобусного маршруту регулярних перевезень № 180А (назва маршруту ЛьвівАС-3-Дубляни).
Суд звертає увагу, що інформація в оголошені про проведення конкурсу на оскаржуваний маршрут в газеті «Львівська пошта» зазначена згідно нового паспорта № 35 автобусного маршруту регулярних перевезень № 180А (назва маршруту ЛьвівАС-3-Дубляни).
02.12.2016 Львівською обласною державною організацією затверджено умови конкурсу із визначенням порядкового номеру, основних характеристик кожного об'єкта конкурсу на при на приміських маршрутах - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів.
03.12.2016 в газеті «Львівська пошта» оголошено конкурси на визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, зокрема щодо маршруту № 180А Львів АС-3 - Дубляни.
Таким чином, організатором дотримано процедуру та розміщено відповідне оголошення про проведення конкурсу на оскаржувані маршрути в газеті «Львівська пошта» не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку проведення конкурсу.
З наявної в матеріалах справи копії зазначеної газети вбачається, що оголошення має всю необхідну інформацію, передбачену п. 28 Порядку № 1081.
Щодо відсутності розпорядчого документа про оголошення конкурсу суд зазначає, що чинним законодавством України не передбачено норми, яка б прямо вказувала на обов'язок організатора видавати окремий розпорядчий документ про оголошення конкурсу з визначення перевізника на автобусному маршруті, тому Львівською обласною державною адміністрацією та департаментом дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації не було видано окремого розпорядчого документа про оголошення конкурсу з визначення перевізників для роботи на автобусному маршруті загального користування № 180А Львів -Дубляни.
Щодо посилань позивача на те, що Львівською обласною державною адміністрацією не враховано п. 3 рішення Львівської обласної ради від 26.01.2016 № 58 "Про звіт робочої групи з вивчення ситуації, яка склалась у сфері автоперевезень у Львівській області" , то суд зазначає, що зазначене рішення не є нормою імперативного характеру для Львівської обласної державної адміністрації при здійсненні повноважень відповідно до норм чинного законодавства.
У силу вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За таких обставин, доводи позивача про протиправність дій Львівської обласної державної адміністрації щодо розміщення інформації в оголошенні про конкурс на визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, яке розміщено в газеті "Львівська пошта" від 03.12.2016 № 140 про відправлення маршруту № 180А Львів-Дубляни з АС-3 не знайшли підтвердження матеріалами справи, а тому зазначена позовна вимога не підлягає задоволенню.
Оскільки вимога про зобов'язання відповідача внести зміни до оголошення на проведення конкурсів із визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, опублікованого в газеті "Львівська пошта" від 03.12.2016 № 140 (1899) щодо об'єкту конкурсу № 50, в частині заміни найменування кінцевої зупинки у м. Львові з АС-3 на вул. Зернову шляхом публікації в газеті "Львівська пошта" є похідною від вимоги про визнання протиправними дій щодо розміщення інформації в оголошенні про конкурс на визначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, яке розміщено в газеті "Львівська пошта" від 03.12.2016 № 140 про відправлення маршруту № 180А Львів-Дубляни з АС-3, у задоволенні якої судом відмовлено, тому суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволені позову в цій частині також.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на те, що права, свободи та інтереси позивача не порушені, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Щодо судового збору, то такий на підставі статті 94 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд
постановив :
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.
Повний текст постанови складено 03.07.2017.