
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2017 р. Справа № 804/3455/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Калуської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Державного реєстратора - Приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_2, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Калуська районна державна адміністрація Івано-Франківської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промгруп» про скасування запису про державну реєстрацію, -
ВСТАНОВИВ:
Калуська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора - Приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_2, в якому просить: скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промгруп» від 30.12.2016 р., які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач зазначив, що 30.12.2016 р. відповідачем внесено зміни до установчих документів юридичної особи ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп» - зміна місцезнаходження, проте перевіркою фактичного місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп» за її юридичною адресою встановлено, що останнє за юридичної адресою не знаходиться, договори оренди приміщення не укладались. Отже дані про нове місцезнаходження ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп» є недостовірними та не можуть бути підставою для внесення змін.
Представником позивача ОСОБА_3 подано клопотання про перенесення розгляду справи у звязку з неможливістю забезпечити явку представника у судове засідання. Проте таке клопотання задоволенню не підлягає, оскільки у поданому клопотанні не наведено обґрунтовані причин неявки до судового засідання уповноваженого представника, а судом не визнано явку саме представника ОСОБА_4 обов'язковою, отже, до суду позивач мав направити іншого представника за довіреністю.
Відповідачем надано письмові заперечення в яких зазначає, що державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, зокрема, зміни місцезнаходження підприємства здійснюється за заявою особи. 29.12.2016 р. представником ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп» було подано відповідну заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу із наданням повного пакету документів. Підстави для відмови у вчиненні реєстраційної дії, відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» були відсутні, з огляду на що було вчинено реєстраційну дію. Отже вважає, що підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи від 30.12.2016 р. відсутні.
Відповідачем надано клопотання про здійснення розгляду справи без участі представника.
Керуючись частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, та частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, адміністративну справу розглянуто без участі сторін, на підставі наявних у ній доказів в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань станом на 21.03.2017 року, 30.12.2016 року приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_2 проведено реєстраційну дію (запис №12271050018012967) щодо внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі про юридичну особу до ЄДР, відповідно до якого внесені зміни до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промгруп», які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.
Місцезнаходженням юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промгруп» зареєстровано: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Калуською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області здійснено вихід за податковою адресою ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп». В ході обстеження за адресою Івано-Франківська обл. м.Калуш, вул. Степана Бандери, будинок 22 офісного приміщення за номером 22 з зазначенням назви ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп» не встановлено. Встановлено, що ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп» та його посадові особи: керівник ОСОБА_5, головний бухгалтер ОСОБА_6 за місцезнаходженням Івано-Франківська обл. м.Калуш, вул..Степана Бандери, 22 відсутні.
Вказані обставини викладені в акті від 10.01.2017 р. №1/12-00/37861426 про відсутність ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп» та посадових осіб субєкта господарювання за місцезнаходженням.
Також згідно листа Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 17.01.2017 р. №144/7/09-19-21-12, ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп» за адресою Івано-Франківська обл. м.Калуш, вул..Степана Бандери, 22 не знаходиться.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів в установленому законом порядку на звернення до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Пунктом 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі Закон № 835-VIII) визначено поняття державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, а саме - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського обєднання, професійної спілки, її організації або обєднання, політичної партії, організації роботодавців, обєднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Реєстраційна справа - сукупність документів у паперовій та/або електронній формі, що подавалися для проведення реєстраційних дій (п.13 ч.1 ст.1 Закону № 835-VIII).
Згідно п.1 ст.7 Закону № 835-VIII єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема місцезнаходження юридичної особи(п.10 ч.2 ст.9 Закону № 835-VIII).
Відповідно до ст..29 Закону № 835-VIII реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у субєкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи підприємця щодо юридичної особи (крім громадського формування) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях.
Субєкт державної реєстрації, який провів реєстраційну дію, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи, подані для проведення реєстрації, відповідному субєкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи
Згідно з п.1 розділу VI Порядку формування та зберігання реєстраційних справ, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3267/5, передача у випадках, передбачених законом, реєстраційної справи або документів для долучення до реєстраційної справи субєкту, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, здійснюється державним реєстратором, нотаріусом або уповноваженою особою фронт-офісу, що забезпечував прийняття, зберігання та видачу документів, поданих для державної реєстрації, протягом трьох робочих днів з дати проведення відповідної державної реєстрації поштовим відправленням за описом або нарочно за описом.
У відповідності до ч. 1 ст.25 Закону № 835-VIII державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які поданні для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені статтею 28 цього Закону.
Так, підставою для відмови у державній реєстрації є, зокрема: документи суперечать вимогам Конституції та законів України.
Згідно частини 3 та 4 статті 39 Закону № 835-VIII засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини першої статті 15 цього Закону.
Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
З матеріалів справи судом встановлено, що посадові особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промгруп» подали завідомо не правдиві відомості для змін місцезнаходження. Тому в позивача є підстави для звернення в правоохоронні органи з цього приводу.
Також, на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження відповідача проведено внесення змін до установчих документів та державна реєстрація відповідача за адресою: Івано-Франківська обл. м.Калуш, вул..Степана Бандери, 22, що не відповідає нормам Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Таким чином, Калуська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області позбавлена можливості виконати свої функції стосовно належного обліку зазначеного підприємства, контрольно-перевірочної роботи, оскільки відомостей про фактичну адресу підприємством до контролюючих органів не надавалось.
Суд погоджується із твердженням відповідача про те, що Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місця знаходження юридичної особи за її юридичною адресою. Це дає підстави стверджувати про відсутність порушень із боку приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_2 при проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Виробнича компанія «Промгруп».
Однак, відповідачем внесено до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, а тому, відповідно до положень статті 10 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», відомості, що містяться в державному реєстрі, є недостовірними
На підставі викладеного державна реєстрація змін до установчих документів від 30.12.2016 року (запис № 12271050018012967) Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промгруп», які стосуються зміни місцезнаходження підприємства, підлягає скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги Калуської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області є обґрунтованими та підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Калуської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Державного реєстратора - Приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_2, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Калуська районна державна адміністрація Івано-Франківської області та Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промгруп» про скасування запису - задовольнити.
Скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промгруп» від 30.12.2016 р. (запис № 12271050018012967), які стосуються зміни місцезнаходження юридичної особи.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строк передбачений ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1