Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2009 р. справа № 2а-4402/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді
при секретаріХріпуновій С.Ю.
за участю
позивача ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішення від 28.01.08р. №101/3224110931,
встановив:
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 14.06.06 року № 164.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він є фізичною особою підприємцем який знаходиться на спрощеній системі оподаткування, має робітників яким виплачує заробітну плату с одночасним перерахунком страхових внесків у Пенсійний фонд України та фонди соціального страхування, має свідоцтво про сплату єдиного податку та своєчасно оплачує єдиний податок у строк не пізніше 20 числа місяця наступного за місяцем.
Вважає що внески до Пенсійного фонду за серпень, вересень 2005 р. сплатив своєчасно та у повному обсязі.
Просить суд відновити пропущений строк звернення до суду та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально Міському м. Горлівки Донецької області від 28.01.08р. №101/3224110931.
Під час судового засідання позивач підтримав позов, просив його задовольнити, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа підприємець, знаходиться на податковому обліку у Горлівській обєднаній державній податковій інспекції та сплачує єдиний податок.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах.
З вищенаведеної норми Закону вбачається, що фізична особа підприємець ОСОБА_1 є страхувальником, який використовує працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально - міському районі м. Горлівки Донецької області.
28.01.09р. першим заступником начальника управління винесено рішення №101/3224110931 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду. Зазначене рішення винесено на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну плату страхувальником
Донецьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України» включено до ЄДРПОУ за № 09334702 без права юридичної особи, є платником страхових внесків та перебуває на обліку в УПФУ Київського району м.Донецька, що підтверджується відповідним повідомленням про взяття на облік як платника страхових внесків від 15.10.2001 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п.2) ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до банків такі фінансові санкції: за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, зазначених у частині дев'ятій цієї статті, сум інвестиційного доходу, одержаного від інвестування коштів Накопичувального фонду, за несвоєчасне перерахування за платіжними документами виконавчих органів Пенсійного фонду та несвоєчасне зарахування на банківські рахунки сум коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду, які використовуються на цілі, передбачені цим Законом, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування) та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум.
Судом встановлено, що на реалізацію зазначеної норми Закону рішенням керівника Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Маріуполя № 164 від 14 червня 2006 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, на підставі пункту 1 частини 10 статті 106 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки Управління Пенсійного фонду Приморського району м.Маріуполя нараховано пеню у сумі 9.17 грн. та застосовано штраф у сумі 225,71 грн.
Зазначене рішення винесено стосовно ВАТ «Державний ощадний банк України» із позначкою Донецьке обласне відділення, до якого за твердженням відповідача воно і було спрямовано.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що у розумінні відповідача саме Донецьке обласне управління ВАТ « Державний ощадний банк України» припустило несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, але назва філії у рішенні зазначена невірно.
Про наявність цього рішення позивач дізнався лише 9.10.2008 року після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.08.2008 року за рішенням № 164 від 14.06.2006 року. Зазначена обставина підтверджується штампом вхідної кореспонденції філії Донецького обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України» на супровідному листі держвиконавця ВДВС Київського районного управління юстиції м Донецька.
До суду із даним позовом позивач звернувся 17.10.2008 року, що підтверджується штампом на першому аркуші позовної заяви.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача про отримання спірного рішення Донецьким обласним управлінням ВАТ «ДОБУ» 16.06.2006 року, оскільки суду не представлено оригінал відповідного поштового повідомлення, крім того, судом оглянуто оригінал журналу вхідної кореспонденції філії позивача за вказану дату (журнал прошитий, пронумерований та скріплений печаткою із підписом уповноваженої особи), та будь-яка кореспонденція від УПФУ Приморського району м.Маріуполя у цей період не значиться.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено річний строк звернення до суду із цим позовом.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Правлінням пенсійного Фонду України затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року ( зі змінами, далі Інструкція), яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Пунктом 9.4. Інструкції передбачено застосування до банків таких штрафів:
9.4.1. За несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, застосованих до страхувальників, за несвоєчасне перерахування за платіжними документами органів Пенсійного фонду та несвоєчасне зарахування на банківські рахунки сум коштів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (не перерахованих) сум згідно з додатком 20 цієї Інструкції.
9.4.2. У разі якщо установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів без одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум (довідки органів Пенсійного фонду України у районах, містах та районах у містах), накладається штраф у розмірі суми страхових внесків, яка підлягає сплаті страхувальником згідно з додатком 20 цієї Інструкції.
Підпунком 9.5. Інструкції визначено, що факти порушень законодавства, крім тих, що є предметом акта документальної перевірки, та тих, що зазначені у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції, посадова особа органу Пенсійного фонду оформляє актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обгрунтуванням порушених норм законодавчих актів. Такий акт підписується посадовими особами органу Пенсійного фонду та страхувальника.
Рішення про застосування штрафу за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках.
Перший примірник рішення, протягом трьох робочих днів із дня його винесення, вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру страхувальника, банку чи фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності або надсилається листом з повідомленням про вручення.
Будь-які розрахунки застосованої штрафної санкції та пені до спірного рішення, а також акт перевірки відповідачем не надані, тому є не зрозумілим сам факт припущеного на думку відповідача порушення з боку Донецького обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Встановивши обставини справи, суд приходить до висновку, відповідач, заперечуючи проти позову, не довів правомірності прийнятого ним рішення.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя від 14.06.06року за № 164 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій до Донецького обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України», та відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України з метою повного захисту прав позивача необхідно визнати його протиправним та скасувати.
Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив
Позов Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя про скасування рішення про застосування фінансових санкцій задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Маріуполя від 14.06.06року за № 164 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій.
Присудити на користь Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з Державного бюджету витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 11 лютого 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.